reklama

Akcja „Zostań dawcą szpiku. Pokonajmy nowotwory krwi” w Zespole Szkół Technicznych w Pleszewie

Opublikowano:
Autor:

Akcja „Zostań dawcą szpiku. Pokonajmy nowotwory krwi” w Zespole Szkół Technicznych w Pleszewie - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
14
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
WiadomościAkcję „Zostań dawcą szpiku. Pokonajmy nowotwory krwi” zorganizowano w Zespole Szkół Technicznych w Pleszewie. W bazie zarejestrowało się blisko 60 osób.
reklama

W Polsce - co 40 minut - ktoś dowiaduje się, że choruje na nowotwór krwi m. in. białaczkę. Tę diagnozę słyszą rodzice małych dzieci, młodzież, dorośli. Bez względu na wiek – każdy może zachorować. Dla wielu jedyną szansą na życie jest przeszczepienie szpiku lub komórek macierzystych od niespokrewnionego dawcy. Na szczęście każdy może też pomóc.

Tak właśnie zrobili uczniowie Zespołu Szkół Technicznych w Pleszewie, którzy wzięli udział w akcji  „Zostań dawcą szpiku. Pokonajmy nowotwory krwi”. Dzięki nim baza dawców DKMS powiększyła się o kolejne osoby, które chcą w przyszłości oddać cząstkę siebie i uratować czyjeś życie. 

Do bazy potencjalnych dawców szpiku podczas akcji zorganizowanej w szkole przy Zielonej w Pleszewie zarejestrowało się 56 dorosłych uczniów, w tym 22 chłopców i 34 dziewczęta.  To spory sukces. 

reklama

Jak zostać dawcą szpiku?

Zarejestrować się w bazie może każdy, ogólnie zdrowy człowiek, w wieku 18-55 lat, nieposiadający znacznej nadwagi oraz świadomy swojego zobowiązania. Dawcą faktycznym można zostać do 60. roku życia. Pakiet rejestracyjny można zamówić do domu. Należy wypełnić przesłany formularz, pobrać wymaz z wewnętrznej strony policzka i odesłać całość na wskazany adres.

Z przesłanej próbki wykonywana jest typizacja antygenów zgodności tkankowej. Wyniki wraz z danymi z formularza wprowadzane są do bazy dawców. Proces trwa ok. 2-3 miesiące.

Fundacja DKMS działa w Polsce od 2008 roku jako niezależna organizacja non-profit. Posiada status Organizacji Pożytku Publicznego oraz Ośrodka Dawców Szpiku w oparciu o decyzję Ministra Zdrowia. W ciągu ponad 15 lat Fundacja zarejestrowała w Polsce ponad 2 000 000 potencjalnych dawców.

reklama

Historia Fundacji DKMS rozpoczęła się od jednej rodziny walczącej o uratowanie życia ukochanej osoby. Kiedy Mechtild Harf dowiedziała się, że jedynym możliwym leczeniem w przypadku białaczki, na którą cierpiała, jest przeszczepienie szpiku kostnego, okazało się też, że nikt z jej rodziny nie kwalifikuje się jako zgodny dawca.

W tym czasie w Niemczech było zarejestrowanych zaledwie 3000 potencjalnych dawców krwiotwórczych komórek macierzystych. W obliczu trudności ze znalezieniem dawcy dla żony - Peter Harf - zaczął się zastanawiać nad tym, jak mógłby zwiększyć szanse przeżycia Mechtild oraz innych pacjentów, znajdujących się w podobnej sytuacji. Odpowiedź wydawała się oczywista: im więcej niespokrewnionych dawców, tym większe szanse dla wszystkich pacjentów w potrzebie.

reklama

28 maja 1991 roku Peter - wspólnie z opiekującym się jego żoną lekarzem transplantologiem - Gerhardem Ehningerem - założyli DKMS. W pierwszym roku działalności liczba dawców w rejestrze wzrosła z 3000 do 68 000. Niestety, pomimo wysiłków rodziny - Mechtild przegrała walkę z chorobą. Jednak zanim odeszła, poprosiła Petera, aby przyrzekł jej, że nie przestanie walczyć, dopóki każdy pacjent nie będzie miał zgodnego dawcy i tym samym drugiej szansy na życie.

 

reklama

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama