reklama

Będą nowe połączenia autobusowe w powiecie pleszewskim [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościWspólna organizacja transportu publicznego to główny cel związku, który zamierzają utworzyć samorząd powiatowy oraz gminy Pleszew, Dobrzyca, Chocz, Czermin, Gołuchów i Gizałki. Nowa sieć przewozów autobusowych ma ruszyć 1 stycznia 2024.
reklama

Choć dziś wielu z nas ma samochód, wykluczenie komunikacyjne to nadal bardzo aktualny problem. Na terenie powiatu pleszewskiego są miejscowości, których mieszkańcy mają spore kłopoty z dotarciem chociażby do szkoły czy do lekarza.

reklama

Docierały do nas sygnały, że obecny transport publiczny na terenie naszego powiatu działa po prostu średnio - przyznaje starosta Maciej Wasielewski. 

Przymiarki do zorganizowania publicznego transportu zbiorowego na szczeblu powiatowym trwają od kilku lat. Póki co nie wprowadzono żadnych konkretnych rozwiązań. Czy teraz się uda?  

Powstanie związek Pleszewskie Przewozy Lokalne 

Włodarz powiatu przyznaje - zorganizowanie dobrze funkcjonującego transportu publicznego nie jest łatwe.

- Nie da się tego zrobić w pojedynkę - mówi wprost Maciej Wasielewski. - Dlatego postanowiliśmy, że zorganizujemy transport na terenie naszego powiatu wspólnie. Podejmowaliśmy wiele prób i analizowaliśmy różne rozwiązania. Zdecydowaliśmy, że zakładamy związek powiatowo-gminny, który weźmie na siebie ciężar organizacji transportu na terenie naszego powiatu.

reklama

W skład związku pn. Pleszewskie Przewozy Lokalne wchodzić będzie samorząd powiatowy i gminy: Pleszew, Gołuchów, Gizałki, Dobrzyca, Czermin i Chocz.

- Związek daje nam dużo większe możliwości jeśli chodzi o pozyskanie środków zewnętrznych na ten cel. Istnieją fundusze, którymi dysponuje wojewoda i z których możemy skorzystać - zaznacza starosta.

Założenie związku powiatowo-gminnego to dopiero początek drogi do zorganizowania dobrze funkcjonującego komunikacji publicznej. 

- Przed nami ogromne wyzwanie. Cel jest jeden - poprawienie dostępności, zwłaszcza osób z terenu wiejskich, do centrum powiatu: szpitala, szkół itd. - nie kryje Arkadiusz Ptak, burmistrz Pleszewa.

I dodaje:

reklama

- Czy pojawią się puste kursy? Oczywiście. Ale na tym polega komunikacja publiczna, że pasażerowie muszą mieć do niej dostęp - czy to będzie godzina 10.00, 11.00 czy 14.00.

Chcą ułatwić dojazd uczniom, seniorom, pracownikom

Pleszewskie Przewozy Lokalne mają zostać uruchomione 1 stycznia 2024 roku.

- Prace nad transportem publicznym trwają już od kilku lat, to były spotkania i projekty. Dziś możemy powiedzieć, że jesteśmy w końcowym etapie przygotowań, które były brane od uwagę. To jest bardzo ciekawe rozwiązanie, które z pewnością będzie atrakcyjne dla mieszkańców poszczególnych gmin - mówi Jarosław Pietrzak, burmistrz Dobrzycy.

I akcentuje:

- Zależy nam na uczniach i ułatwieniu im dostępu do naszych szkół, seniorach ale też pracownikach pleszewskich firm. Chodzi o to, aby ułatwić im dojazd do pracy. Zależy nam, aby było kilka autobusów, które przed 6.00 będą w Pleszewie i o 18.00 zapewnią im powrót do domu.

W podobnym tonie wypowiada się wójt Czermina - Sławomir Spychaj.

Organizatorem publicznego transportu będzie związek. Kto podejmie się roli operatora - jeszcze nie wiadomo.

- My - jako organizator - określamy potrzeby mieszkańców, a operator fizycznie przeprowadzi pracę przewozową. To organizator określi: taryfę przewozową, gdzie ma dany autobus jechać, w jakiej częstotliwości i w jakim standardzie. O wszystkim decyduje organizator, operator ma określoną stawkę, ale sam nie podejmuje decyzji - tłumaczy Damian Szwedziak, wicestarosta pleszewski.

Założenie jest takie, aby nowe linie nie obsługiwały tylko połączeń w godzinach szczytu.

- Chcemy, aby ta oferta przewozowa była w różnych godzinach. Chodzi nam o stworzenie dostępności komunikacyjnej - przekonuje wicestarosta.

Najtrudniejsze będzie włączenie do całego systemu dowozów szkolnych.

- Zdecydowanie można potanić funkcjonowanie tego systemu, ale zdajemy sobie sprawę, że być może nie w przypadku każdej ze szkół uda się to zrobić. Chcemy to zrobić, ale będzie to wynikało z pewnych uwarunkowań - dodaje Robert Łoza, wójt Gizałek.  

Będzie dofinansowanie na nowe linie autobusowe w powiecie pleszewskim?

Jedno jest pewne. Nowo powstały związek zamierza pozyskać dofinansowanie na tworzenie nowych linii z Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych.

- Aktualna struktura funduszu pozwala na pozyskanie 3 zł do wozokilometra na nowo utworzonej linii. Dofinansowanie jest przyznawane na rok - wyjaśnia Damian Szwedziak.

Co jeśli dofinansowania nie będzie?

- Jesteśmy zdecydowani, żeby mimo wszystko iść w tym kierunku. Związek daje nam dużo większe możliwości i tak chcemy działać - zapewnia starosta Maciej Wasielewski.

Jak konkretnie będą wyglądały rozkłady jazdy? Które miejscowości zostaną objęte nową powiatową linią? Te kwestie są jeszcze w fazie uzgodnień. 

 - Rozkłady jazdy się tworzą. Ustalamy szczegóły. Jest to spore wyzwanie, wiele kwestii wymaga wyjaśnienia i doprecyzowania, i - póki co - są one na etapie rozmów - wskazuje Damian Szwedziak.

Prawdopodobnie pod koniec roku związek ogłosi przetarg na obsługę nowej linii przez lokalnych przewoźników. 

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama