Reklama

Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Pleszewie podpisało porozumienie o współpracy z 16. Jarocińskim Batalionem Remontu Lotnisk

Opublikowano: pt, 23 kwi 2021 11:27
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości 20 kwietnia Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Pleszewie podpisało porozumienie o współpracy z 16. Jarocińskim Batalionem Remontu Lotnisk. To zwieńczenie wspólnych wieloletnich działań obu jednostek, które regularnie współpracują ze sobą przy okazji różnych imprez i uroczystości o charakterze patriotycznym i państwowym.

Reklama

20 kwietnia Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Pleszewie podpisało porozumienie o współpracy z 16. Jarocińskim Batalionem Remontu Lotnisk. To zwieńczenie wspólnych wieloletnich działań obu jednostek, które regularnie współpracują ze sobą przy okazji różnych imprez i uroczystości o charakterze patriotycznym i państwowym. 

Pleszew. OHP będzie współpracować z 16. Jarocińskim Batalionem Remontu Lotnisk

CZYTAJ TAKŻE: Edukacja i upowszechnianie historii Ziemi Pleszewskiej. Drużyna Tradycji 70 Pułku Piechoty i OHP będą współpracować

Jak przypominają władze OHP w Pleszewie, w tym roku mija 7 lat, odkąd Centrum podjęło współpracę z 16. jarocińskim batalionem remontu lotnisk. Teraz postanowiono ją sformalizować - oficjalnie podpisując porozumienie. Uroczyste podpisanie dokumentu miało miejsce w siedzibie jednostki wojskowej w Sali Tradycji. Odbyło się w obecności zastępcy Komendanta Głównego OHP ds. zarządzania strategicznego Carlo Paolicelli oraz Krzysztofa Sokołowskiego, dyrektora Biura Prezydialnego OHP. Obaj panowie pogratulowali współpracy na linii Centrum - wojsko i życzyli dalszych, owocnych działań na rzecz krzewienia patriotycznych postaw wśród młodzieży i społeczeństwa Pleszewa i Jarocina.

Porozumienie zostało zawarte na 5 lat. Podpisali je dyrektor Centrum Kształcenia i Wychowania Ochotniczych Hufców Pracy w Pleszewie Krystian Piasecki oraz dowódca Jednostki Wojskowej 3918 ppłk mgr inż. Jacek Gochno.

- Jako Centrum współpracujemy z 16 batalionem remontu lotnisk od wielu lat i zawsze ta współpraca przebiegała wzorowo. Mam tu na myśli m.in. wszelkiego rodzaju uroczystości o charakterze patriotyczno-wojskowym, w którym jarocińskie wojsko brało udział. Wspólnie z dowództwem mamy też wiele nowych pomysłów na to, aby dalej prowadzić działania promocyjno-informacyjne dotyczące popularyzacji służby wojskowej wśród młodzieży Centrum. Chcemy też zachęcać kadrę dydaktyczną i  naszych podopiecznych do udziału w ważnych wydarzeniach jednostki oraz uroczystościach państwowych i wojskowych. Zależy nam również na udziale przedstawicieli jednostki w  uroczystościach organizowanych przez Centrum. Stąd też pomysł z podpisaniem porozumienia - wyjaśnia Krystian Piasecki, dyrektor Centrum.

CZYTAJ TAKŻE: Pleszew. Pamiętali o bohaterach II wojny oraz byłych pracownikach OHP

Pleszew. OHP będzie współpracować z 16. Jarocińskim Batalionem Remontu Lotnisk

Porozumienie zakłada m.in. popularyzację w środowisku Ochotniczych Hufców Pracy historii dorobku współczesnego oblicza Wojska Polskiego, przeciwdziałanie marginalizacji i wykluczeniu społecznemu młodzieży oraz realizację zadań w zakresie kształcenia i wychowania ludzi młodych, pozostających  w trudnej sytuacji materialnej.

- Bardzo mnie cieszy, że nasza współpraca została w pewien sposób sformalizowana. Działamy bowiem od lat razem przy okazji wielu ważnych przedsięwzięć patriotyczno-wojskowych. Teraz w ramach posiadanych możliwości ze swojej strony chcemy również realizować wspólne przedsięwzięcia kulturalno-oświatowe i sportowo-rekreacyjne. W kwestii udziału naszej jednostki w uroczystościach o charakterze państwowym i patriotycznym też się nic nie zmienia Zależy nam na wymianie  doświadczeń dotyczących wychowania i edukacji młodych ludzi w zakresie obronności państwa. Ze swej strony zapewnimy też wsparcia merytoryczne wyznaczonych żołnierzy w procesie edukacyjnym młodzieży Centrum - dodawał ppłk mgr inż. Jacek Gochno. 

Przypomnijmy: Centrum Kształcenia i Wychowania w Pleszewie jest ponadwojewódzką, państwową jednostką budżetową Ochotniczych Hufców Pracy realizującą system pomocy młodzieży wymagającej wsparcia instytucjonalnego. Jego podstawę stanowi zasada, w myśl której praca jest jednym z głównych czynników socjalizacji młodzieży pozwalającym na jej właściwe usamodzielnienie i odpowiedzialne funkcjonowanie w dorosłym życiu. 

Z kolei 16. jarociński batalion remontu lotnisk jest jedynym garnizonem w promieniu 30 km od Pleszewa, który nie został rozformowany pod koniec lat 90. Minionego wieku. Jego początki sięgają jeszcze XIX wieku, kiedy to powstały koszary wybudowane przez Niemców. W 1918 roku  jarocińscy powstańcy odebrali je bez walki Prusakom, a wkrótce potem stały się one miejscem formowania pięciu kompanii powstańczych. Te  wzięły udział w walkach na wszystkich frontach Powstania Wielkopolskiego. Obecnie  batalion zajmuje się m.in. budową i odbudową lotnisk różnych klas.

CZYTAJ TAKŻE: Pleszew. W OHP będą się uczyć nowego zawodu

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.