Reklama

Zastał Polskę drewnianą a zostawił murowaną. Odcisnął też swój murowany ślad w Choczu. Gdzie się podziała rzeźba króla Kazimierza Wielkiego?

Opublikowano: śr, 23 cze 2021 16:00
Autor:

Zastał Polskę drewnianą a zostawił murowaną. Odcisnął też swój murowany ślad w Choczu. Gdzie się podziała rzeźba króla Kazimierza Wielkiego? - Zdjęcie główne

Chocz. Rzeźba króla Kazimierza Wielkiego

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Park w Choczu zdobiła drewniana rzeźba – Kazimierza Wielkiego. Wymagała konserwacji. I ostatecznie stanęła w nowym miejscu

Reklama

Park w Choczu zdobiła drewniana rzeźba – Kazimierza Wielkiego. Radny Jan Woldański zwracał uwagę – i to już w ub. roku - na pilną potrzebę jej konserwacji. Udało się. Król wygląda jak nowy. Ale gdzie się teraz podział?

Rzeźba króla Kazimierza Wielkiego, której autorem jest miejscowy entuzjasta historii, artysta rzeźbiarz - Grzegorz Kaczmarek - została odsłonięta w 2015 roku. Stanęła w rynku głównym na Skwerze im. Kazimierza Wielkiego - na cześć odzyskania przez Chocz praw miejskich. Dlaczego właśnie ten władca zdobi centrum? Ano, bo Chocz po raz pierwszy prawa miejskie otrzymał za czasów panowania właśnie króla Kazimierza Wielkiego w XIV wieku. Mało tego średniowieczny władca naszego kraju, który przeszedł do historii, jako ten, który zastał Polskę drewnianą a zostawił murowaną, odcisnął też swój murowany ślad w Choczu. Chodzi o fundament obronnego zamku, na którym stoi chocka kolegiata. Ponadto Chocz należy do Stowarzyszenia Miast Kazimierzowskich - dlatego w odsłonięciu pomnika uczestniczył dr Zdzisław Zasada - sekretarz generalny organizacji, który o królu Kazimierzu, zwanym Wielkim, wie wszystko.

Natomiast w samych Choczu o pamięć dotyczącą tego władcy dba badacz lokalnej  historii - Jan Woldański.  Dlatego też radny – martwiąc się o los królewskiej rzeźby – zwracał uwagę na pilną potrzebę jej konserwacji. Burmistrz Marian Wielgosik zapewniał, że zadanie to będzie wykonane.

– Jesteśmy w trakcie realizacji zadań związanych z remontem, czyszczeniem i odrestaurowaniem nie tylko rzeźb, ale także ławek, placów zabaw czy też innych obiektów. Wspomniana rzeźba wymaga oprócz konserwacji również naprawy, ponieważ jest spękana – tłumaczył rok temu włodarz Chocza.

No i stało się. Dziś król Kazimierz jest już jak nowy…

- Rzeźba przeszła kapitalny remont. Była zniszczona, były też ubytki. Musimy pamiętać, że to rzeźba drewniana, która była narażona na czynniki atmosferyczne – mówi wiceburmistrz Chocza, Magdalena Marciniak.

Renowacja rzeźby to nie wszystko.

– Burmistrz doszedł do wniosku, że rzeźba powinna być odpowiednio zabezpieczona, dlatego znalazła nowe miejsce – w naszej szkole. W ten sposób nie będzie dalej niszczeć, a co więcej – jej ulokowanie w szkole będzie doskonałą okazją do poznawania lokalnej historii przez najmłodszych mieszkańców naszej gminy – podkreśla wiceburmistrz Magdalena Marciniak. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.