Reklama

Chocz. Strażacy czekają na auto

Opublikowano: śr, 24 mar 2021 13:00
Autor: | Zdjęcie: OSP Chocz

Chocz. Strażacy czekają na auto - Zdjęcie główne

Chocz. Strażacy czekają na auto | foto OSP Chocz

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Czy w Choczu strażacy dostaną nowe auto. Potrzebne 500.000 zł. W budżecie gminy jest tylko 300.000

Reklama

Włodarze naszych gmin otrzymali informację z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Pleszewie, że do Poznania należy przygotować wykaz jednostek wytypowanych do dofinansowania zakupu wozu strażackiego.  Przypomnijmy – w Gizałkach w projekcie budżetu na ten rok rajcy zabezpieczyli już wcześniej 300.000 zł na zakup nowego wozu strażackiego. To jednak za mało.

– Minimalna kwota wkładu własnego - to 400.000 zł w przypadku zakupu pojazdu średniego i 500.000 zł - w przypadku zakupu pojazdu ciężkiego – tłumaczy wójt Robert  Łoza. Trzeba było poszukać brakujących środków. – Było ciężko – przyznaje wójt.

Ale udało się. Znaleziono 100.000 zł, czyli brakującą sumę do zakupy pojazdu średniego, który miałby trafić do jednostki w Wierzchach. Zadowoleni są druhowie z OSP Wierzchy-Leszczyca.

– Jest nadzieja na nowe auto – mówi prezes jednostki - Robert Drobniewski. I tłumaczy: Teraz mamy Stara 266, ma już 34 lata, czas najwyższy na nowe auto. Ale jak sam dobrze wie, to dopiero początek drogi. - Radni zgodzili się na 400.000 zł wkładu gminy, co bardzo cieszy. Pierwszy krok już zrobiony. Czekamy na informację, kiedy złożyć odpowiedni wniosek. No i później na decyzję z Poznania o przyznaniu dofinansowania na zakup auta.

Chocz. Strażacy czekają na auto

Na nowe auto – ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy - mają ochotę również druhowie z OSP Chocz. Jak sytuacja wygląda w tej gminie? Radni w tegorocznym budżecie wygospodarowali na ten cel 300.000 zł.

- Otrzymaliśmy z KP PSP w Pleszewie korespondencje z KW PSP Poznań do uzupełnienia danych na zakup pojazdu gdzie, jak wynika z informacji, trzeba wykazać 500.000 zł na zakup po swojej stronie. Konsultujemy się z burmistrzem aby poczynić kroki o zwiększenie brakującej kwoty - tu przytoczymy przykład gminy Gizałki, która na sesji dokonała takich przesunięć z innych inwestycji na zakup pojazdu ratowniczo gaśniczego - można o tym przeczytać w gazecie – informuje prezes OSP Chocz – Piotr Woldański. - Niestety burmistrz twierdzi, że nie znajdzie takiej kwoty w budżecie i wysyła informacje do KP PSP w Pleszewie że ma wygospodarowaną kwotę 300.000 zł - tu wspomnę potrzebne jest 500.000 zł. Do wykazanych 500.000 zł w budżecie otrzymamy drugie 500.000 zł w przypadku zaakceptowania naszego wniosku – dodaje Piotr Woldański. 

25 marca odbędzie się w Choczu nadzwyczajna sesja.

- Planowane są do przegłosowania duże przesunięcia w budżecie z pominięciem działu ochrony przeciwpożarowej. Takie kroki uderzają bardzo dotkliwie w starania naszych druhów odnośnie zakupu nowego ciężkiego pojazdu ratowniczo-gaśniczego. Chcemy w tym miejscu nadmienić, iż jednostka OSP Chocz od 19 lat nie korzystała z dofinansowania na zakup nowych pojazdów ratowniczo gaśniczych – podkreśla prezes OSP Chocz. - Aby zapewniać prawidłową gotowość bojową p.poż. gminy Chocz oraz wspierać działania na powiecie musimy modernizować sprzęt i pojazdy. Nasza gmina sąsiaduje z dużymi terenami leśnymi. W okresie letnim, jak wszyscy wiemy, mamy do czynienia z deficytem pozyskiwania wody. Wnioski o zakup nowego pojazdu składamy od 3 lat – bezskutecznie. To przede wszystkim radni jak i burmistrz powinni poczynić niezbędne kroki do odpowiedniego zarządzania środkami gminy. Sprawa nie wyskoczyła jak Filip z konopi tylko jest wszystkim znana. Starania jakie poczyniła jednostka OSP Chocz powinny być popierane i wspierane odpowiednimi działaniami osób, które wybraliśmy na te stanowiska. Uprzejmie prosimy o mobilizację ponad podziałami w celu znalezienia w budżecie brakującej kwoty 200.000 zł na zakup samochodu – mówi Piotr Woldański. 

Chocz. Dołożą strażakom? 

Co na to burmistrz Chocza?

– W tegorocznym budżecie dosłownie wyżyłowaliśmy  300.000 zł na zakup auta dla OSP Chocz. Bogate samorządy decydują się na zakup samochodów średnich, a u nas – w najbiedniejszej gminie ma być zakupiony samochód ciężki. Nie stać nas w tej chwili na to – tłumaczy Marian Wielgosik.

Włodarz tłumaczy także, że nadzwyczajna sesja zwołana została z konkretnych powodów.

– Potrzebne są przesunięcia w budżecie związane m.in. ze środkami na szczepienia, ochronę zdrowia. Są też kwestie funduszu sołeckiego – naniesione muszą być poprawki przyjęte w sołectwach – wyjaśnia burmistrz Chocza.

Ponadto włodarz podkreśla, że jest zaskoczony apelem strażaków.

– Jestem zdegustowany jego formą, publikacją na portalu społecznościowym. Ja od 18 lat tutaj jestem i za moich czasów strażacy dostali nowe auto, a mówią coś innego. Wiadomo, że chodzi o ochronę zdrowia i życia ludzi, ale w bogatych gminach były sytuacje, że samorządy nie dokładały po 50% wartości auta, ale mniej. Brakujące kwoty strażacy szukali u sponsorów, sprzedawali stary sprzęt. A u nas sytuacja jest taka, że strażacy idą roznosić ulotki odnośnie szczepień i pytają jaki ekwiwalent za to dostaną. A ludzie myślą że to taka akcja, za darmo… 

Co na to prezes OSP Chocz - Piotr Woldański?

- Wystosowałem zapytanie o ekwiwalent, bo wiem że gminy w innych powiatach płaciły za to. Pytanie dotyczyło do wszystkich jednsotek z gminy, bo wcześniej prosili o taką informację.  Ale wniosku o ekwiwalent nie złożyliśmy - podkreśla. 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (14)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • 7 miesięcy temu | ocena +5 / -8

  Pan

  Prezes osp chocz podaje nie właściwe informacje na temat innych jednostek. Niech sam spojrzy na siebie co robi, później niech ocenia innych. Pozdrawiam

 • 7 miesięcy temu | ocena +7 / -6

  Strażak

  Jak się większości nie wie to śpieszę z wytłumaczeniem "cwaniaczku". Łódka to nie była nasza zachcianka, burmistrz wyszedł z inicjatywą kupna i sam złożył odpowiednie papiery. Skoro jest łódka to potrzebne jest wyposażenie i oczywiście samochód do przewozu, czyli ford. Samochody sprzedanie za podnośnik sam burmistrz wyraził zgodę na przekazanie pieniędzy i trochę dodatkowo przegłosowano na radzie, a resztę skąd zebraliśmy? Od sponsorów i mieszkańców. Nie przydupasy tylko działamy razem, a prezes ciągnie nas do przodu, rozwija jednostkę próbując skąd się da brać dofinansowanie bądź szukając sponsorów. I tu bym cię zdziwił nie ma na wyposażeniu powiatu takiej łódki jak znajdziesz to napisz. Ubrania też były dogadane. Ile jest GCBA na powiecie pleszewskim, które są wstanie bez problemu wyjechać? A czy my komuś bronimy rozwijać się? Jakby chcieli to by robili!!! Nam się chce i wątpię żeby nam się odechciało!! A TikTok to kolejna forma na której promujemy naszą jednostkę i tam przynajmniej widać że umiemy się zebrać bez problemu w 5 czy 6, wiadomym jest też, że każdy Strażak ochotnik pracuje nie zawsze droga z pracy do jednostki to 3km i nie każdy pracodawca wyraża zgodę na takie coś. Pozdrawiamy!!!

 • 7 miesięcy temu | ocena +9 / -2

  Druh Broniszewice

  Zdarza się, że jeździmy do Chocza, ale i oni przyjeżdzają do nas.. na ostatnim pożarze byli dwoma zastępami. Na tym polega System

  • 7 miesięcy temu | ocena +7 / -0

   ..

   Tak to jest jak ktoś się nie zna, nie wie jak jest i głupio komentuje ale jak coś się złego dzieje to pierwszy na straż dzwoni. W końcu ktoś coś porządnego napisał. Brawa dla pana 👏

 • 7 miesięcy temu | ocena +9 / -2

  Radek

  Widzę w komentarzach wysyp ekspertów pożarnictwa. Ja jestem za chłopakami z Chocza, widać co robią, pozyskują środki, czasami tez trzeba powalczyć. Rozwijają się, a w większości jednostek w powiecie stagnacja i chyba stąd ta zawiść.

 • 7 miesięcy temu | ocena +1 / -9

  Choczok

  Chocz takie wielkie strażaki a nie mają obsady praktycznie na drugie auto gdy wyjeżdżają to przeważnie tylko jednym i wzywają sąsiednie jednostki. Więc po co im trzy auta i do tego łódź? A nowe auta będzie niewykorzystane.

 • 7 miesięcy temu | ocena +4 / -6

  Tik tok

  Chłopcy chcą zatańczyć na nowym aucie aby udostępnić to na tik toku?

 • 7 miesięcy temu | ocena +4 / -7

  Cyrk

  A to nie przypadkiem członek tego osp brał 800 złoty miesięcznie do własnej kieszeni za funkcje nieodpłatna? 😂 chytry dwa razy traci

 • 7 miesięcy temu | ocena +7 / -10

  Chocz

  Myślę, że jeżeli nowy wóz gaśniczy jest niezbędny warto było zbierać pieniądze i odpuścić sobie łódź i Forda teraz byłoby na nowy wóz. Ale może się nie znam.

  • 7 miesięcy temu | ocena +1 / -4

   Cwaniak

   Nie dojść że kłamcy, buraki to jeszcze złodzieje

 • 7 miesięcy temu | ocena +5 / -14

  Xxf

  Banda robią wszystko na pokaz a inne jednostki w gminie się nie liczą.

 • 7 miesięcy temu | ocena +6 / -14

  Cwaniak

  OSP Chocz, już się brzydnie słuchać. Samoluby, kłamcy oraz po swojsku „buraki”. Łódka nowa, jak się później okazało nie ma czym jej transportować - trzeba kupić Terenowego Forda... 2 auta sprzedane, kasy nadal brak - Burmistrz weź No daj. Kolejna zabawka prezesa oraz jego przydupasow, funkcjonalność łódki zerowa na terenie gminy, w powiecie od dawna taki sprzęt jest na wyposażeniu odpowiednich organów. Dofinansowanie na ubrania specjalne dostali, ale nie tyle ile chcieli - burmistrz daj ! Nowy ciężki wóz - Burmistrz daj! Samoluby myślące jedynie o sobie, robiące pod górkę wszystkim innym - nic sobą nie reprezentujecie...

 • 7 miesięcy temu | ocena +8 / -12

  Trytytka

  No tak, bo turbole strażaki muszą mieć wszystko nowe. Można dobre auto kupić używane i kupę tańsze. Nie sprzęt a ludzie ratują życie, sprzęt tylko to ułatwia. Są jednostki OSP które mogą tylko pomarzyć o sprzęcie jaki ma ta jednostka. A im ciągle mało.

 • 7 miesięcy temu | ocena +6 / -13

  Dojna zmiana

  Jak to się mówi, chytry dwa razy traci.