Chór „Cantare” zrzeszający mieszkańców Żegocina i okolic został założony przez Zofię Zawadę w roku 2005. Jednak tradycja chóralistyki w miejscowości sięga już lat 40. ubiegłego wieku. Pierwszymi dyrygentami byli: Danuta Michalska i Sławomir Pankowiak.
Natomiast od 2010r. formację prowadzi Katarzyna Zawada - absolwentka Wydziału Wokalno – Aktorskiego Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu - w klasie śpiewu prof. dr hab. Antoniny Kowtunow. Z wykształcenia również pianistka. Oraz oczywiście animatorka kultury w lokalnym środowisku. Za swoje zasługi w pracy Katarzyna Zawada otrzymała w roku 2017 brązową odznakę honorową – przyznawaną przez Polski Związek Chórów i Orkiestr w Ostrowie Wielkopolskim. Sama wydała już dwie płyty – „Niezapomniane przeboje Anny German” oraz „Najpiękniejsze kolędy”.
Uroczystości religijne i patriotyczne
Liczba członków chóru „Cantare” jest zmienna. Aktualnie śpiewa w nim 20 osób - w wieku od 13 do 85 lat.
- Wiele osób przyjeżdża do nas z okolic Pleszewa. Ale warto nadmienić, iż w chórze niektórzy śpiewają od chwili założenia formacji – opowiada dyrygentka, Katarzyna Zawada.
W swoim repertuarze chór „Cantare” ma pieśni ludowe, narodowe, patriotyczne oraz religijne, a także przeboje muzyki filmowej. Koncertuje podczas uroczystości lokalnych i regionalnych. Od chwili powstania uświetnia swym śpiewem m.in. odpusty w miejscowym sanktuarium.
- Próby odbywają się tylko raz w tygodniu. Przed występami, wydarzeniami staramy się spotkać częściej, ale jest to trudne z uwagi na obowiązki chórzystów i zasięg ich dojazdów – mówi Katarzyna Zawada.
Konkursy i nagrody
Członkowie chóru pod kierownictwem Katarzyny Zawady chętnie biorą udział w konkursach, przeglądach i festiwalach - osiągając przy tym spore sukcesy. Warto wymienić tutaj chociażby rok 2014, kiedy chór zdobył główną nagrodę podczas XXV Diecezjalnego Przeglądu Pieśni i Piosenki Religijnej „SACROSONG 2014”.Z kolei w ubiegłym roku „Cantare” uświetnił mszę świętą w Archikatedrze Gnieźnieńskiej - pod przewodnictwem prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka - podczas uroczystości 125-lecia Izb Rolniczych i 25-lecia reaktywowania Wielkopolskiej Izby Rolniczej. Oprawa muzyczna nabożeństwa była dla żegocińskiego chóru - powołanego i reaktywowanego przez Zofię Zawadę w 2005 roku - historycznym powrotem do tradycji chóralistyki. Warto bowiem przypomnieć, że lata temu - w 1959 roku – żegocińska formacja brała udział w konkursie chórów kościelnych pod dyrekcją Mariana Janiszewskiego w Katedrze w Gnieźnie.
Kilka tygodni temu chór „Cantare” – również pod przewodnictwem Katarzyny Zawady - zaprezentował się podczas I Ogólnopolskiego Festiwalu Chóralnego Pieśni Patriotycznej Musica Patriae w Poznaniu. Jak wyglądały przygotowania?
- Tak naprawdę nie mogliśmy zintensyfikować zajęć, więc skupiliśmy się w ostatnim czasie na repertuarze konkursowym, by go możliwie najlepiej opanować. Wymogiem konkursowym było wykonanie pieśni patriotycznej, sakralnej, a dodatkowo także pieśni ludowej – opowiada dyrygentka.
Ich występ zachwycił komisję konkursową. Chórzyści zdobyli nagrodę „Brązowe Pasmo”.
Wyjazdy chóru Cantare na konkursy, czy koncerty nie byłyby możliwe bez wsparcia wójta gminy Czermin.
Chór "Cantare" z Żegocina. Kolejna płyta?
„Cantare” ma na swoim koncie już kilka płyt: „Żegocińskiej Pani”, „Bóg jest miłością” oraz „Kolędy i Pastorałki”. Czy jest szansa na kolejne nagrania?
- Jest potrzebny duży nakład finansowy, by zrealizować takie nagranie, więc nie sądzę, by w najbliższej przyszłości udało się to zrealizować – mówi Katarzyna Zawada.
Chór można jednak usłyszeć na żywo.
- Zapraszamy do ośrodka kultury na koncert kolęd i pastorałek 6 stycznia w Trzech Króli oraz na odpusty parafialne w naszym sanktuarium, które staramy się zawsze oprawiać muzycznie – zachęca Katarzyna Zawada.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.