Cmentarze w Dzień Wszystkich Świętych i Zaduszki szczególnie po zmroku wyglądają wyjątkowo. Tysiące zniczy rozświetlają nekropolie, tworząc wyjątkowy klimat do zadumy dla odwiedzających groby swoich bliskich.
1 listopada jest dniem, który skłania do refleksji nad upływającym czasem i wspomnień o bliskich, których już z nami nie ma. Mieszkańcy powiatu pleszewskiego licznie odwiedzali groby na miejscowych cmentarzach.
Dziś - 2 listopada - Kościół katolicki obchodzi Dzień Zaduszny, który poświęcony jest modlitwie za dusze zmarłych. W tym czasie wierni szczególnie pamiętają o tych, którzy odeszli, ale nie są jeszcze w niebie. Odwiedzają groby bliskich, zapalając znicze i modląc się za ich dusze.
Tradycja obchodów Dnia Zadusznego sięga X wieku. Jednak sama idea modlitwy za zmarłych jest znacznie starsza i pojawiała się już w pierwszych wiekach chrześcijaństwa.
Oficjalnie wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych zostało wprowadzone do Kościoła katolickiego przez opata klasztoru benedyktyńskiego w Cluny, o. Odylona w 998 roku. To on zarządził, aby w jego opactwie oraz wszystkich klasztorach należących do kongregacji kluniackiej 2 listopada mnisi odprawiali specjalne modlitwy za wszystkich wiernych zmarłych.
Od benedyktynów kluniackich zwyczaj ten przejęli inni mnisi.
W Polsce wprowadzili go w XII wieku cystersi. Zapis potwierdzający można znaleźć w kalendarzu opactwa w Lądzie, w województwie wielkopolskim. Z czasem tradycja ta wyszła z klasztorów, rozszerzając się na cały Kościół katolicki. W 1311 roku Stolica Apostolska oficjalnie wprowadziła Dzień Zaduszny do kalendarza oraz liturgii.
ZOBACZCIE ZDJĘCIA PRZEMYSŁAWA GLINKOWSKIEGO I JAKUBA PAWŁOWSKIEGO
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.