Gołuchowski park i Pokazową Zagrodę Zwierząt co roku odwiedzają tysiące turystów. Sam Ośrodek Kultury Leśnej w Gołuchowie, którego historia sięga 1974 roku, może się też poszczycić posiadaniem jedynego w Polsce - Muzeum Leśnictwa.
- To unikatowe miejsce, które w kompleksowy sposób prezentuje historię, rozwój i znaczenie leśnictwa w naszym kraju – opowiada nam dyrektor OKL w Gołuchowie, Adam Kozyra.
Wielką atrakcją i dumą ośrodka jest wspomniana - Pokazowa Zagroda Zwierząt, słynąca zwłaszcza z hodowli żubrów. Pełni ona kluczową rolę w ochronie gatunkowej tego największego ssaka żyjącego w Polsce. Warto dodać, że OKL zarządza imponującym parkiem-arboretum o powierzchni 158,05 ha, który obejmuje blisko 3-kilometrowy odcinek malowniczej Doliny Rzeki Ciemnej.
Ambitne plany OKL w Gołuchowie
OKL prowadzi też szeroko zakrojoną działalność edukacyjną skierowaną do różnych grup wiekowych – od dzieci i młodzieży po seniorów. Przykładem innowacyjnych przedsięwzięć jest m.in. projekt „NIETOPERZyMY”.Niedawno odbył się także wyjątkowy wernisaż wystawy „Ciągnie Wilkonia do lasu”, prezentujący dzieła światowej sławy artysty - profesora Józefa Wilkonia oraz koncert Kameralnej Orkiestry Wielkopolskiej Izby Lekarskiej Operacja Muzyka, Ogólnopolski Turniej w Disc Golfie. W planach jest Noc Nietoperzy, seminarium i konferencję poświęconą szkolnictwu leśnemu, a także wystawa „Leśni Święci”.
Co dalej z kawiarnią i Domem Pracy Twórczej?
Dużym wyzwaniem pozostaje modernizacja i udostępnienie kawiarni muzealnej oraz Domu Pracy Twórczej, które są obecnie zamknięte. Przypomnijmy. Sama kawiarnia została zamknięta w 2022 roku. Lokal do dziś stoi pusty. Wszystko wskazuje na to jednak, że jest szansa na reaktywację tego kultowego miejsca.Niestety kawiarnia, wymaga przebudowy i dostosowania do działalności gastronomicznej wg obowiązujących standardów. Co oznacza spore koszty.
Projekt remontu samej kawiarni szacowany jest na około 4,5 miliona złotych. Są też plany co do wykorzystania Domu Pracy Twórczej. Obiekt po remoncie ma z kolei pełnić funkcję gastronomiczno-hotelarską. Całość jest w przygotowaniu.
– Nasze plany zależą jednak od możliwości pozyskania środków – zapowiada Adam Kozyra.
Warto dodać, że aktualnie na terenie gołuchowskiego parku funkcjonuje kawiarenka letnią, a przy Pokazowej Zagrodzie Zwierząt uruchomiono w tym roku punkt gastronomiczny z kawą i lodami.
Chcą być bardziej dostępni
OKL stawia na ciągły rozwój i pełną dostępność dla wszystkich odwiedzających. Dlatego w planach są dwa kluczowe projekty skierowane do osób z niepełnosprawnościami, których realizacja zależy od pozyskania zewnętrznych funduszy.Pierwszy to stworzenie sensorycznego ”Ogrodu Leśnej Przygody”, który ma angażować wszystkie zmysły i być w pełni przystosowany do potrzeb osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności.
Drugi - obejmuje przebudowę dojścia do zagrody żubrów, wraz z budową nowych platform widokowych i toalet dla osób niepełnosprawnych, a także instalację sensorycznych tablic informacyjnych o gatunkach chronionych.
OKL pracuje również nad kompleksową koncepcją udostępniania całego parku i obiektów, co jest jednak procesem złożonym ze względu na wymogi konserwatora zabytków.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.