Policja wydała w Wielkopolsce w 2023 roku w sumie 4 359 pozwoleń na posiadanie broni. To o blisko tysiąc więcej niż w 2022.
- Więcej ludzi chcę mieć broń i ją otrzymuje - przyznawał nam wówczas Andrzej Borowiak, rzecznik komendanta wojewódzkiego policji w Poznaniu.
Coraz więcej wydanych pozwoleń na broń w Wielkopolsce
Zainteresowanie pozwoleniami na broń nie słabnie. W 2024 roku policja wydała ich w sumie 4 549, a więc o blisko 200 więcej niż przed rokiem. Z danych poznańskiej komendy odczytać można, że największy wzrost odnotowano w przypadku broni od celów osobistych (w 2023 roku wydano 486 takich pozwoleń, a w 2024 - 751).Jak tłumaczy nam nadkom. Maciej Świecichowski z zespołu prasowego KWP w Poznaniu, zwiększona ilość wydanych pozwoleń to efekt zmian, które zeszły w prawie w 2023 roku. Zabiegali o nie przedstawiciele związków zawodowych polskich służb. Zgodnie z wprowadzonymi wówczas regulacjami funkcjonariusze: policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Służby Ochrony Państwa, Straży Granicznej, Straży Marszałkowskiej, Służby Celno-Skarbowej, Służby Więziennej czy innej państwowej formacji uzbrojonej oraz żołnierze zawodowi Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, jeżeli posiadają przydzieloną im broń służbową, a także osoby pełniące terytorialną służbę wojskową co najmniej dwa lata, starając się o pozwolenie, mogą podać za ważną przyczynę posiadania broni do celów ochrony osobistej, osób i mienia „chęć wzmocnienia potencjału obronnego Rzeczypospolitej Polskiej”.
Wcześniej, jedynym sposobem na uzyskanie takiego pozwolenia, było wskazanie na „stałe, realne i ponadprzeciętne zagrożenie życia, zdrowia lub mienia”.
- Po nowelizacji ustawy o broni i amunicji, osoby pracujące w służbach mundurowych (które mają przydzieloną broń służbową) uzyskały ułatwiony dostęp do uzyskania pozwolenia na broń do ochrony osobistej (na mocy przesłanki o wzmocnieniu potencjału obronnego państwa). Jest to logicznym pokłosiem faktu, że np. policjanci, żołnierze itp. którzy na co dzień noszą broń palną, są zdecydowanie lepiej przygotowani do korzystania z broni palnej niż osoby cywilne - wyjaśnia nadkom. Maciej Świecichowski z zespołu prasowego KWP w Poznaniu.
Pleszewianie zainteresowani dostępem do broni
- Dodatkowym czynnikiem, który wpłynął na ilość składanych wniosków był fakt wybuchu wojny w Ukrainie - dodaje policjant.Zwiększone zainteresowanie bronią, na skutek wydarzeń za naszą wschodnią granicą, odnotowali również szkoleniowcy ze strzelnic z terenu powiatu pleszewskiego.
- Po wybuchu wojny w Ukrainie nastąpił gwałtowny skok zainteresowania bronią przez osoby, które kiedyś tylko strzelały u nas raz, czy dwa razy w roku. W związku z wydarzeniami za naszą wschodnią granicą, zapragnęły posiadać własną broń do celów sportowych - tłumaczył nam już w 2023 roku szkoleniowiec - Marek Jańczak.
Odkąd zaczęła się wojna, na strzelnice na naszym terenie przyjeżdża wiele osób, które nie miały nigdy wcześniej do czynienia z bronią, a teraz dla własnego bezpieczeństwa chcą umieć się nią posługiwać.
- Ludzie pytają czy pokażę im pistolet, czy karabin, powiem jak się ładuje broń, nauczę ich strzelać - mówił nam Dawid Piotrowski, instruktor strzelectwa z Pleszewa.
Więcej na temat dostępu do broni oraz szeroki wywiad z Dawidem Piotrowskim przeczytasz TUTAJ (LINK)
Liczna wydanych pozwoleń na posiadanie broni w Wielkopolsce
2017 - 3.5572018 - 3.733
2019 - 3.858
2020 - 3.209
2021 - 3.640
2022 - 3.597
2023 - 4.359
2024 - 4.549
W jakim celu wydawano w Wielkopolsce pozwolenia na broń?
Liczba wydanych pozwoleń na broń w Wielkopolsce do konkretnych celów (2023/2024 rok)
Ochrona osobista - 486/ 751
Ochrona osób i mienia - 0/ 0
Łowiecki - 469/ 443
Sportowy - 1658/ 1676
Rekonstrukcji historycznych - 0/ 0
Kolekcjonerski - 1 705/ 1 644
Pamiątkowy - 2/ 0
Szkoleniowy - 38/ 34
Inny (ochrona stawów rybnych przed szkodnikami) - 1/ 1
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.