Reklama

Czegoś takiego jeszcze w Gołuchowie nie było!

Opublikowano: pon, 1 lis 2021 09:00
Autor: | Zdjęcie: GCK Zamek

Czegoś takiego jeszcze w Gołuchowie nie było! - Zdjęcie główne

foto GCK Zamek

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Mieszkańcy Gołuchowa zagrają w sztuce. Wpiszą się tym samym w realizację niezwykłego projektu Gminnego Centrum Kultury „Zamek”.

Centrum Kultury „Zamek” w Gołuchowie w przyszłym roku będzie świętowało 10 rocznicę powstania. Dlatego właśnie w głowach pracowników tej instytucji narodził się ciekawy pomysł.

- To będzie niezwykły eksperyment. Planujemy wystawić spektakl - mówiła podzcas spotkania  z gołuchowskimi seniorami szefowa GCK „Zamek” Patrycja Walerowicz – Wojtkowiak. 

I cały szkopuł w tym, że w spektaklu wystąpią – wcielając się w poszczególne role - sami mieszkańcy Gołuchowa. 

Inspiracją do napisania scenariusza będzie twórczość Agnieszki z Lipskich - Baranowskiej – kiedyś właścicielki Marszewa, poetki, autorki dramatów, żony Stanisława Baranowskiego - oficera powstania listopadowego, który osobiście znał Adama Mickiewicza.

Agnieszka Baranowska jest autorką komedii kontuszowej „Pan na Gołuchowie”. I to właśnie ta sztuka ma zostać wystawiona przez mieszkańców. 

– Komedia mówi o rodzinie Leszczyńskich, czyli związana jest z naszym dziedzictwem kulturowym. Nie mogę zaprosić profesjonalnych aktorów, my to musimy zagrać – mówi szefowa GCK „Zamek”.

Rzecz dzieje się w XVII wieku. Jest to historia miłości Zofii, córki starosty kaliskiego, i Wacława, towarzysza pancernego w chorągwi starosty. Zofię – ku jej rozpaczy – postanawia poślubić wojewoda Leszczyński - właściciel Gołuchowa. Po wielu perypetiach okazuje się, że Wacław jest zaginionym synem wojewody (ten poznaje to po obrazku zawieszonym na szyi młodzieńca rannego w bitwie). Po powrocie do Wielkopolski, w dniu ślubu, przed Zofią staje nie wojewoda, lecz jego syn, a jej ukochany Wacław. Komedia kończy się uroczystymi zaślubinami.

- Ta komedia była wystawiona m.in. w Teatrze Wielkim w Poznaniu z bardzo dobrymi recenzjami. W tej chwili z państwem Małgorzatą i Markiem Chojnackim z Poznania podjęliśmy prace nad odtworzeniem scenariusza – mówi Patrycja Walerowicz – Wojtkowiak.

Spektakl „Pan na Gołuchowie”, którego tekst napiszą Chojnaccy, a zagrają w nim aktorzy – amatorzy – mieszkańcy gminy - będzie przygotowywany na X–lecie Gołuchowskiego Centrum Kultury „Zamek”.

Robocze spotkanie inauguracyjne osób zainteresowanych udziałem w tym projekcie odbędzie się 5 listopada. Szczegóły pod numerem tel. 62 7696977. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy