reklama

Czy mieszkańcy Pleszewa prawidłowo segregują śmieci?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Czy mieszkańcy Pleszewa prawidłowo segregują śmieci? - Zdjęcie główne

W Pleszewie obowiązuje segregacja popiołu oraz odpadów biodegradowalnych kuchennych

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościW Pleszewie obowiązuje segregacja popiołu oraz odpadów biodegradowalnych kuchennych i zielonych. Początki łatwe nie były. Z przeprowadzanych kontroli - tuż po wprowadzeniu zmian - wynikało, że do BIO trafiało to, co nie powinno, a w kubłach z popiołem ludzie zostawiali przykryty gruz lub inne śmieci. Jak jest teraz?
reklama

Wydzielenie nowych frakcji odpadów miało na celu ograniczenie kosztów.  Bo te – niestety – z roku na rok są coraz większe.

- Jak wygląda  segregacja przez mieszańców? Rozumiem, że są stałe koszty związane z zagospodarowaniem i odbieraniem odpadów, ale czy nasze decyzje podjęte kilka lat temu odnośnie oddzielenia popiołu i odpadów BIO spowodowały obniżenie kosztów - dopytywał ostatnio radny Piotr Kusiakiewicz. 

Z odpowiedzią pospieszył zastępca burmistrza Andrzej Jędruszek

 - Ja widzę poprawę, jeśli chodzi o segregację. Aczkolwiek z drugiej strony widzę też ponad 4 tysiące ton odpadów zmieszanych w ubiegłym roku, (…) co najmniej dwa tysiące można by jeszcze z tej ilości posegregować. Bardzo mocno wzrosły nam ilości odpadów zielonych.  To dobry sygnał, ponieważ odpady zielone poprawiają nam bilans segregacyjny. To są odpady w 100% przetwarzane i to jest pozytywna rzecz. Odpady takie jak popiół są również tańsze w odbiorze, więc efekt jest - tłumaczył Andrzej Jędruszek. 

reklama

Plusy wydzielania kolejnych frakcji odpadów widzi też Grzegorz Knappe, prezes Przedsiębiorstwa Komunalnego w Pleszewie. 

- Segregacja popiołu powoduje, że ten procent wysegregowanych odpadów jest znacznie większy.  Druga rzecz to gabaryty. Nie zbieramy gabarytów od mieszkańców. Ja wiem, że niektórzy by chcieli, żebyśmy robili to spod domów, ale proszę mi wierzyć, w ponad 30% to nie były gabaryty, tylko odpady zmieszane – wskazywał. 

I dodał. 

 - W tych szafach, tapczanach były różne rzeczy pochowane, które były odpadami zmieszanymi. A dzisiaj wszyscy przyjeżdżają na PSZOK. Tam jest  pracownik dedykowany właśnie do  tego. Ten odpad musi być czysty, cały. Tak wysegregowany, aby miasto zapłaciło za niego jak najniższą cenę. I to działa - podsumował. 

reklama

 

Z terenu Miasta i Gminy Pleszew odebrano w 2023 łącznie:

  • 4 213,7 ton odpadów niesegregowanych
  • 378 ton papieru
  • 920,5 ton plastiku
  • 658,30 ton szkła
  • 1580 ton odpadów zielonych
  • 961,5  ton odpadów kuchennych 
 

Jeśli nie wiesz, co zrobić z danym rodzajem śmieci, skorzystaj z wyszukiwarki zamieszczonej na stronie Kompaktowego Pleszewa www.segreguj.pleszew.pl. Wpisz nazwę przedmiotu lub rodzaju odpadów i sprawdź!

 

reklama

 

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama