Reklama

Czy w Kościelnej Wsi powstanie żłobek? [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Jak bumerang wraca temat budowy żłobka w Kościelnej Wsi. Ludzie wskazują, że miejscowość jest największą w gminie Gołuchów, dlatego utworzenie tam tego typu placówki ma sens. I domagają się konkretnych decyzji.

Mieszkańcy Kościelnej Wsi od dawna domagają się zlokalizowania w miejscowości żłobka. Temat wrócił, kiedy okazało się, że taka placówka zostanie utworzona w sąsiednim Gołuchowie.

- Możliwość dofinansowania inwestycji ze środków zewnętrznych sprawia, że projekt można zrealizować niskim nakładem finansowym, bez znacznego obciążenia dla budżetu gminy – przekonywał jakiś czas temu radny, Artur Tomczyk.

Żłobek w Gołuchowie

Przypomnijmy - żłobek w Gołuchowie powstał w budynku szkoły.  Placówkę wyposażono w salę zabaw, leżakownię, szatnię, łazienkę dla podopiecznych, zaplecze socjalne dla personelu oraz pomieszczenie wydawcze do posiłków i gospodarcze. Ponadto obiekt rozbudowano o taras, który można osłonić przed słońcem - poprzez zamontowaną markizę.

Natomiast z sali zabaw poprzez taras można bezpośrednio wyjść na plac zabaw, który jest ogrodzony i dostosowany do potrzeb dzieci do 3. roku życia. Żłobek został również rozbudowany o podjazd dla niepełnosprawnych oraz dla rodziców z dziećmi w wózkach. No i wyposażony w odpowiedni sprzęt w celu zapewnienia bezpieczeństwa maluszków.

Utworzenie żłobka zostało wsparte środkami Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego z Poddziałania 6.4.1. Wsparcie aktywności zawodowej osób wyłączonych z rynku pracy z powodu opieki nad małymi dziećmi oraz z dotacji celowej ze środków budżetu państwa w ramach resortowego programu rozwoju instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 „Maluch+” 2020.

Żłobek w Gołuchowie. Jest tanio, ale to się zmieni

Placówka w Gołuchowie została uruchomiona w marcu i cieszy się ogromnym zainteresowaniem. 

- Brak miejsc w żłobku w Gołuchowie i tworzenie tzw. list rezerwowych dobitnie ukazały słuszność i ważność tej inicjatywy. Wciąż napływają do nas prośby mieszkańców o utworzenie placówki w Kościelnej Wsi. Na jakim etapie jest ta kwestia? – dopytywał ostatnio radny Adam Musiał.

Wójt Marek Zdunek przyznaje, że rzeczywiście zainteresowanie żłobkiem w Gołuchowie jest ogromne. Jego zdaniem jednak wynika to z bardzo niskich opłat za pobyt dziecka w placówce. Obecnie rodzice płacą 100 zł miesięcznie. Stawka ta jest związana z realizacją projektów unijnych. To się jednak zmieni.

- Do 28 lutego 2023 roku opłata ta wynosi 100,00 zł miesięcznie. Jednak w dalszej perspektywie opłata ta będzie kilkukrotnie wyższa – zapowiada Zdunek.

Rzeczywiście zgodnie godnie z uchwałą rady gminy z 9 października 2020 r. ustalono opłatę miesięczną za pobyt dziecka w wysokości 700 zł miesięcznie oraz maksymalną dzienną stawkę żywieniową w wysokości 10 zł na dziecko. 

- Dlatego w moim odczuciu zasadnym byłoby również przeanalizowanie zapotrzebowania na miejsca opieki w okresie, kiedy opłaty te będą już na poziomie uchwalonych kosztów – dodaje wójt.

Żłobek w Kościelnej Wsi 

Co do stworzenia żłobka w Kościelnej Wsi tłumaczy, że mając na uwadze zainteresowanie rodziców i rosnące potrzeby zapewnienia miejsc opieki dla najmłodszych rozpatrywana była lokalizacja placówki w istniejących obiektach. 

- Z przeprowadzonej diagnozy wynika, że takiej możliwości nie ma -  zaznacza wójt Gołuchowa.

Zapewnia jednak, że analizowane są możliwe lokalizacje poza istniejącą gminną bazą lokalową. Dlatego do tematu wrócimy. 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy