Reklama

Ekspert: w gminie Dobrzyca był wilk. Jest też nowe zdjęcie z gminy Chocz

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Ekspert: w gminie Dobrzyca był wilk. Jest też nowe zdjęcie z gminy Chocz - Zdjęcie główne

Po lewej zdjęcie zrobione przez Czytelnika w Starym Oleścu w gminie Chocz. Po prawej zdjęcie wilka w gminie Dobrzyca

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Dali znać Zdjęcie zwierzęcia, które jeden z mieszkańców zrobił niedawno w okolicy pól między Lutynią a Orpiszewkiem z pewnością prezentuje wilka. Tak sprawę ocenił ekspert, którego poprosiliśmy o opinię. To nie koniec - otrzymaliśmy kolejną fotografię, tym razem z gminy Chocz. Jeden z Czytelników wykonał zdjęcie w lesie w okolicy Starego Oleśca.

Wracamy do sprawy wilka, któremu zdjęcie w gminie Dobrzyca zrobił niedawno jeden z mieszkańców. 

Wilk w gminie Dobrzyca - zdjęcia zrobił mieszkaniec

Przypomnijmy: o sprawie pisaliśmy szerzej na początku kwietnia.

Jeden z mieszkańców, który prowadził akurat prace na polu - sfotografował zwierzę w rejonie Lutyni i Orpiszewka. Ślady znaleziono również w okolicy Sośnicy - widać było m.in. odciśnięte w ziemi łapy.

Ekspert: w gminie Dobrzyca był wilk

Zwierzę wyglądało jak wilk, jednak dla pewności poprosiliśmy także eksperta, by ocenił - czy na wspomnianej fotografii oraz po śladach pozostawionych w ziemi - rzeczywiście możemy stwierdzić, że na naszym terenie jest wilk.

Mariusz Wlazło z fanpage'a "Wilk Strażnik Natury", który na co dzień zajmuje się tym tematem i tropi ten gatunek z fundacją Save, nie ma wątpliwości co do tego, że zdjęcia wykonane przez pana Arkadiusza przedstawiają wilka. 

Zwierzę nie uciekło od razu - ponieważ nie kojarzy traktora czy pojazdu z zagrożeniem. Dopiero jak zmysły mu rozpoznają z kim ma do czynienia, wtedy ucieka. 

 - Słuch i węch są kluczowe. To one mu każą odpowiednio się zachować do sytuacji, jaka go spotkała. Wzrok jest, można powiedzieć, drugorzędny w podejmowaniu decyzji -  czy już uciekać czy nie - wyjaśnia Mariusz Wlazło. 

Jak rozpoznać ślady wilka?

Ponadto zdaniem eksperta ślady pozostawione w Sośnicy zostały również najprawdopodobniej pozostawione przez wilka. Jak jednak podkreśla, by mieć pewność potrzebna byłaby skala porównawcza. Dlatego fachowiec radzi, aby dokumentując takie znaleziska, przyłożyć obok nich chociażby rękę, aby łatwiej było określić ich wielkość.  

- Najlepiej jest położyć coś czego wielkość łatwo jest określić, np. zapalniczkę, paczkę papierosów (jeśli ktoś pali), może być też dłoń. Z dłonią jest jednak problem ponieważ u dorosłej osoby może być różnica 10 cm - radzi specjalista - Najlepsza byłaby oczywiście linijka. 12 cm to długość tropu dorosłego wilka, może być jeszcze większy. Wielkość zależy też od wagi wilka - precyzuje specjalista. 


Wilk w gminie Chocz?

Po naszym artykule otrzymaliśmy także kolejne zdjęcie - tym razem prosto z lasu w gminie Chocz. Fotografię zrobił nasz Czytelnik. Jak opisuje, zrobiona została w okolicy Starego Oleśca. Czy to również wilk?

fot. Czytelnik - zdjęcie ze Starego Oleśca

 

Warto przypomnieć, że wilki w rejonie gmin Chocz, ale także Gizałki były już widywane wcześniej. 

W lutym 2021 roku informowaliśmy m.in. o wilku, który został nagrany przez fotopułapkę w okolicach drogi z Ciświcy Starej do Józefowa - na tzw. „Chockim Trakcie” (miało to miejsce pod koniec 2020 roku). Wcześniej o wilkach mówili sami mieszkańcy okolic Tomic w gminie Gizałki.

Pracownicy Lasów Państwowych: Wilki nie stanowią zagrożenia dla człowieka

Przedstawiciele Nadleśnictwa przyznawali nam wówczas, że wilki na naszym terenie nie są niczym nowym. Przedstawiciele Lasów Państwowych uspokajają jednocześnie.

– Wilki nie stanowią zagrożenia dla człowieka, nie powinniśmy się ich obawiać – zaznaczają leśnicy.

Co z kolei robić, gdy spotkamy wilka?

Przede wszystkim – nie panikować. Bo – jak podkreślali wielokrotnie przedstawiciele Lasów Państwowych – wilki są ważną częścią ekosystemu – nie zaatakują nas bez żadnego powodu. 

 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy