Reklama

Jak się zachowuje osoba chora na depresję? To powinno cię zaniepokoić! Dziś obchodzimy Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją

Opublikowano: 23 lutego 2021 13:10
Autor: Redakcja

23 lutego obchodzimy Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Masz kłopoty ze snem. Wybudzasz się w nocy. Czy to tylko stres i zmęczenie – czy może już depresja? Zastanów się nad tym zwłaszcza dziś - 23 lutego – kiedy przypada Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją.

Reklama

Masz kłopoty z zasypianiem albo wręcz przeciwnie zasypiasz w sumie bez problemu. Dopiero około 3, 4 nad ranem budzisz się i nie możesz zasnąć. Rano jesteś nie do życia. Zmęczona albo zmęczony. Wręcz nie możesz zwlec się z łóżka. A tu przed tobą jeszcze cały dzień. Dom, praca, dzieciaki. Czujesz, że tracisz energię, chęć do jakiegokolwiek działania. Uważaj. To może być depresja.

Warto o tym pomyśleć zwłaszcza dziś 23 lutego – kiedy przypada Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. 

Depresja. Co to za choroba?

Depresja to ciągle choroba i wstydliwa, i zbywana, a nierzadko lekceważona – nie tylko przez chorego, ale też przez jego otoczenie. Może to przez to, że często słyszymy albo i sami mówimy w chwilach smutku, jakiegoś przytłoczenia codziennością – że mamy depresję.

Oczywiście może tak być, ale depresja to nie zwykły smutek, żal czy przygnębienie – po którym jednak odzyskujemy tzw. radość i energię. Depresja to brak chęci do czegokolwiek -  do działania, do pracy, do zabawy, do spotkań z innymi. To wręcz izolacja nawet od bliskich. To brak zainteresowania czymkolwiek – bywa, że choremu nie chce się nawet wziąć przysłowiowej kąpieli.

I niestety depresja - według statystyk WHO – czyli Światowej Organizacji Zdrowia – jest czwartym najpoważniejszym problemem zdrowotnym na świecie. A eksperci mówią wprost depresja jest jak grypa – może dotknąć każdego z nas. 

Depresja. Objawy 

Wyróżnia się trzy rodzaje depresji: łagodną, umiarkowaną i ciężką. Do podstawowych objawów klinicznych pierwszego epizodu depresyjnego należą: 

 • obniżony nastrój (smutek, przygnębienie),
 • utrata zainteresowania działaniami (zobojętnienie emocjonalne, niezdolność do przeżywania przyjemności), 
 • osłabienie energii (szybsze męczenie się i utrzymujące się uczucie zmęczenia). 

Liczne, ale mniej typowe objawy depresji to:

 • zaburzenia snu,
 • obniżenie libido,
 • myśli samobójcze,
 • problemy z koncentracją uwagi,
 • utrata wiary w siebie,
 • nieadekwatne poczucie winy,
 • spowolnienie psychoruchowe,
 • wzmożony lub zmniejszony apetyt, który prowadzi do zauważalnych zmian w masie ciała.

Możemy też odczuwać nadmierny lęk, kołatanie serca, duszności, drżenie ciała, zawroty głowy, na które nie ma medycznego wyjaśnienia.

Depresja. Leczenie 

Depresja wymaga specjalistycznej pomocy. Konieczna jest konsultacja psychiatryczna i psychologiczna. Wcześnie postawiona diagnoza daje możliwość podjęcia właściwego leczenia. Głównym celem leczenia jest obniżenie nasilenia objawów depresyjnych, przywrócenie optymalnego poziomu funkcjonowania i zapobieganie nawrotom.

Obecnie najbardziej skuteczne metody leczenia depresji polegają na równoległym stosowaniu farmakoterapii (leki przeciwdepresyjne) i psychoterapii (oddziaływań psychologicznych). Ważne jest również zrozumienie otoczenia i akceptacja najbliższych. Bo depresji mogą towarzyszyć myśli samobójcze. Chory ma bowiem zmieniony osąd o siebie i o rzeczywistości.

Warto wiedzieć, że myśli samobójcze w depresji świadczą o jej krańcowym nasileniu. Zazwyczaj poprzedzane są wystąpieniem myśli rezygnacyjnych. Depresja jest chorobą którą, należy bezwzględnie leczyć. Dlatego skonsultuj się z lekarzem, jeśli zauważasz u siebie – lub u swoich bliskich - objawy depresji.

Wspieraj osoby w depresji z twojego najbliższego otoczenia. I pamiętaj - leczenie jest długotrwałe, dlatego bardzo ważna jest współpraca z lekarzem i przestrzeganie zaleceń.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.