reklama

Jak się zachowuje osoba chora na depresję? To powinno cię zaniepokoić! Dziś obchodzimy Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją

Opublikowano:
Autor:

Jak się zachowuje osoba chora na depresję? To powinno cię zaniepokoić! Dziś obchodzimy Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją - Zdjęcie główne

23 lutego obchodzimy Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościMasz kłopoty ze snem. Wybudzasz się w nocy. Czy to tylko stres i zmęczenie – czy może już depresja? Zastanów się nad tym zwłaszcza dziś - 23 lutego – kiedy przypada Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją.
reklama

Masz kłopoty z zasypianiem albo wręcz przeciwnie zasypiasz w sumie bez problemu. Dopiero około 3, 4 nad ranem budzisz się i nie możesz zasnąć. Rano jesteś nie do życia. Zmęczona albo zmęczony. Wręcz nie możesz zwlec się z łóżka. A tu przed tobą jeszcze cały dzień. Dom, praca, dzieciaki. Czujesz, że tracisz energię, chęć do jakiegokolwiek działania. Uważaj. To może być depresja.

Warto o tym pomyśleć zwłaszcza dziś 23 lutego – kiedy przypada Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. 

Depresja. Co to za choroba?

Depresja to ciągle choroba i wstydliwa, i zbywana, a nierzadko lekceważona – nie tylko przez chorego, ale też przez jego otoczenie. Może to przez to, że często słyszymy albo i sami mówimy w chwilach smutku, jakiegoś przytłoczenia codziennością – że mamy depresję.

reklama

Oczywiście może tak być, ale depresja to nie zwykły smutek, żal czy przygnębienie – po którym jednak odzyskujemy tzw. radość i energię. Depresja to brak chęci do czegokolwiek -  do działania, do pracy, do zabawy, do spotkań z innymi. To wręcz izolacja nawet od bliskich. To brak zainteresowania czymkolwiek – bywa, że choremu nie chce się nawet wziąć przysłowiowej kąpieli.

I niestety depresja - według statystyk WHO – czyli Światowej Organizacji Zdrowia – jest czwartym najpoważniejszym problemem zdrowotnym na świecie. A eksperci mówią wprost depresja jest jak grypa – może dotknąć każdego z nas. 

Depresja. Objawy 

Wyróżnia się trzy rodzaje depresji: łagodną, umiarkowaną i ciężką. Do podstawowych objawów klinicznych pierwszego epizodu depresyjnego należą: 

reklama

  • obniżony nastrój (smutek, przygnębienie),
  • utrata zainteresowania działaniami (zobojętnienie emocjonalne, niezdolność do przeżywania przyjemności), 
  • osłabienie energii (szybsze męczenie się i utrzymujące się uczucie zmęczenia). 
Liczne, ale mniej typowe objawy depresji to:

  • zaburzenia snu,
  • obniżenie libido,
  • myśli samobójcze,
  • problemy z koncentracją uwagi,
  • utrata wiary w siebie,
  • nieadekwatne poczucie winy,
  • spowolnienie psychoruchowe,
  • wzmożony lub zmniejszony apetyt, który prowadzi do zauważalnych zmian w masie ciała.
Możemy też odczuwać nadmierny lęk, kołatanie serca, duszności, drżenie ciała, zawroty głowy, na które nie ma medycznego wyjaśnienia.

reklama

Depresja. Leczenie 

Depresja wymaga specjalistycznej pomocy. Konieczna jest konsultacja psychiatryczna i psychologiczna. Wcześnie postawiona diagnoza daje możliwość podjęcia właściwego leczenia. Głównym celem leczenia jest obniżenie nasilenia objawów depresyjnych, przywrócenie optymalnego poziomu funkcjonowania i zapobieganie nawrotom.

Obecnie najbardziej skuteczne metody leczenia depresji polegają na równoległym stosowaniu farmakoterapii (leki przeciwdepresyjne) i psychoterapii (oddziaływań psychologicznych). Ważne jest również zrozumienie otoczenia i akceptacja najbliższych. Bo depresji mogą towarzyszyć myśli samobójcze. Chory ma bowiem zmieniony osąd o siebie i o rzeczywistości.

Warto wiedzieć, że myśli samobójcze w depresji świadczą o jej krańcowym nasileniu. Zazwyczaj poprzedzane są wystąpieniem myśli rezygnacyjnych. Depresja jest chorobą którą, należy bezwzględnie leczyć. Dlatego skonsultuj się z lekarzem, jeśli zauważasz u siebie – lub u swoich bliskich - objawy depresji.

Wspieraj osoby w depresji z twojego najbliższego otoczenia. I pamiętaj - leczenie jest długotrwałe, dlatego bardzo ważna jest współpraca z lekarzem i przestrzeganie zaleceń.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama