Różne oblicza przemocy
Przemoc domowa to jedno z najbardziej bolesnych, lecz wciąż zbyt często ukrywanych zjawisk społecznych. Dotyka kobiet, mężczyzn, dzieci - niezależnie od wieku, statusu społecznego czy miejsca zamieszkania. Z pozoru „zwykły dom” może być miejscem cierpienia, lęku i izolacji, które ofiary doświadczają każdego dnia.Przemoc w rodzinie nie musi mieć tylko charakteru fizycznego. Często przybiera formę przemocy psychicznej, ekonomicznej, seksualnej czy emocjonalnej. Manipulacja, kontrola, poniżanie, ograniczanie kontaktów z bliskimi - to działania, które mogą niszczyć człowieka równie skutecznie jak ciosy.
Nie milcz, reaguj
Największym problemem w walce z przemocą domową jest milczenie. Ofiary często nie zgłaszają nadużyć z powodu strachu, wstydu, braku wiary w pomoc lub zależności od sprawcy. To właśnie dlatego tak ważne jest, by otoczenie reagowało. Czasem jedno słowo wsparcia, jedno zgłoszenie może uratować komuś życie.Jeśli jesteś świadkiem przemocy lub jej doświadczasz - nie czekaj. Istnieją instytucje i organizacje oferujące pomoc prawną, psychologiczną i schronienie. Przemoc domowa to nie sprawa prywatna - to przestępstwo.
Przemoc domowa. Gdzie znajdziesz pomoc w Pleszewie?
Oto lista pleszewskich (ale nie tylko) instytucji, które udzielą ci pomocy, gdy o nią poprosisz:
- Centrum Usług Społecznych w Pleszewie - Pleszew ul. Słowackiego 19a, tel. 62 580 12 05
- Zespół Interdyscyplinarny w Pleszewie - Pleszew ul. Słowackiego 19a, tel. 62 580 12 05
- Komenda Powiatowa Policji w Pleszewie – Pleszew, ul. Kochanowskiego 6 , tel. 47 775 82 00 lub 112
- Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych - Pleszew, Rynek 1, tel. 62 7428-340
- Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie – Pleszew, ul. K. Wielkiego 7, tel. 62 7420 161
- Ośrodek Interwencji Kryzysowej - Pleszew, ul. Wyspiańskiego 6, tel. 668 473 977
- Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie "Niebieska Linia" – tel. 800 120 002
- Policyjny Telefon Zaufania dla Osób Dotkniętych Przemocą w Rodzinie - tel. 800 120 226
- Możesz przyjść porozmawiać w bezpiecznej przestrzeni, uzyskać pomoc i wsparcie - podkreślają przedstawiciele CUS w Pleszewie.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.