Dożynki gminno-parafialne w Choczu rozpoczęły się polową mszą świętą, którą odprawił proboszcz o. Medard Hajdus. Nabożeństwo uświetnił akompaniament Orkiestry Dętej działającej przy GOK. Po nabożeństwie chleb i wieniec dożynkowy na ręce burmistrza Mariana Wielgosika, przewodniczącej rady miejskiej Anny Kruk- Wróblewskiej i proboszcza przekazali starostowie święta plonów w asyście miejscowych dzieci. W tym roku tę zaszczytną funkcję pełnili Mariusz Skórzybut z Kwilenia i Małgorzata Walczak z Kwilenia.
Dożynki gminne w Choczu 2023 - kim są starostowie dożynek
Mariusz Skórzybut wspólnie z żoną Justyną gospodarstwo rolne prowadzi od 20 lat. Państwo Skórzybut pracują na areale 30 ha. Specjalizują się w produkcji roślinnej. Ziemie obsiewają głównie zbożem i kukurydzą. Pan Mariusz dba o rozwój swojego gospodarstwa systematycznie modernizując park maszynowy. Wprowadza także lepsze, nowoczesne rozwiązania pracy. Jest ojcem syna Jędrzeja, który ma 20 lat i z wykształcenia jest mechatronikiem oraz córki Marceli, która ma 16 lat i uczy się w Technikum Weterynaryjnym w Marszewie. Pan Mariusz interesuje się sportem. Prowadzi Klub,,Morsy Kwileń", skupiający członów z gminy Chocz i nie tylko. Organizuje w sezonie zimowym cotygodniowe spotkania w rzece Prośnie. Wspólnie z żoną lubi jeździć na rowerze. Jeździ też na nartach. Mariusz Skórzybut pełni funkcję sołtysa Kwilenia, jest strażakiem ochotnikiem i członkiem komisji rewizyjnej zarząd oddziału miejsko-gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej w Choczu.Małgorzata Walczak wspólnie z mężem Grzegorzem prowadzi gospodarstwo rolne. Państwo Walczakowie pracują na areale 10 ha i specjalizują sią w produkcji trzody chlewnej. Ziemie głównie obsiewają zbożami. Sadzą też ziemniaki. Dzięki dofinansowaniu unijnemu rozwijają swoje gospodarstwo. Pani Małgorzata z zawodu jest krawcową i lubi szyć. Na co dzień zajmuje się domem i rodziną. Jest mamą dwójki dorosłych już dzieci. Paulina ma 19 lat i uczy się w Technikum Ekonomicznym w Pleszewie, Damian ma 22 lat i już pracuje. W wolnych chwilach lubi jeździć na wycieczki. Wspólnie z mężem bardzo lubią spędzać czas nad Morzem Bałtyckim. Małgorzata Walczak lubi pracę społeczną, jest członkinią Koła Gospodyń Wiejskich w Kwileniu. Corocznie pomaga przy wyplataniu pięknych i słynnych już wieńców dożynkowych z Kwilenia.
Dożynki gminne w Choczu 2023. Podziękowanie za trud pracy na roli
Za trud i pracę rolnikom dziękował burmistrz Marian Wielgosik.
- Dziękujemy wam za bezpieczeństwo żywnościowe naszych mieszkańców i domów. Pochylamy się nad waszymi troskami. Ten rok w niektórych obszarach jest wyjątkowo trudny. Mało sprzyjające warunki pogodowe, z wysuwającą się na plan pierwszy suszą. Do tego dochodzi inflacja, wojna za naszą wschodnią granicą - podkreślal Marian Wielgosik.
Dziękował nie tylko rolnikom i wszystkim, którzy zaangażowali się w organizację dożynek, ale także staroście pleszewskiemu Maciejowi Wasielewskiemu i wicemarszałkowi województwa wielkopolskiego Krzysztofowi Grabowskiemu za dotychczasową współpracę.
- Dożynki to święto, które od wieków wpisuje się w naszą tradycję i kulturę. Ten dzień jest po to, żeby się na moment zatrzymać, docenić wasz wysiłek i podziękować. Dzięki waszej pracy możemy być spokojni, że na naszych stołach nie zabraknie chleba - mówił w Choczu Maciej Wasielewski.
Obrzęd dożynkowy w ramach "Estrady Folkloru" zaprezentowały m.in. zespoły Opatowianie, Jankowianie Zaleśni, Korzeniewianki oraz Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Tursko”. Podczas dożynek nie zabrakło staropolskiego jedzenia, o które zadbały panie z miejscowych KGW oraz atrakcji dla najmłodszych. Impreza zakończyła się zabawą taneczną.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.