Reklama

Działają w ekologii i kulturze. Ich pomysły zostały docenione [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Popularyzują ekologiczne i kulturalne inicjatywy. Integrują i aktywizują przy tym lokalną społeczność. Ich wysiłki docenił po raz kolejny zarząd województwa wielkopolskiego.

Nagrody w konkursie pn. "Działania proekologiczne i prokulturowe w ramach strategii rozwoju Województwa Wielkopolskiego" wręczono  tym roku już po raz 23. Istotą akcji jest aktywizacja lokalnych społeczności i promocja działań o znaczeniu kulturowym i historycznym, a także ekologicznym.

- Cieszę się, że już po raz 23. udało nam się nagrodzić ludzi, którzy bezinteresownie działają na rzecz swoich społeczności i motywują do działania samorządy lokalne. Wszystkie wyróżnione inicjatywy zmieniają otaczającą nas wielkopolską rzeczywistość na lepsze poprawiając klimat i dostępność do dóbr kultury, a co jeszcze ważniejsze integrują mieszkańców – mówił podczas gali wręczania nagród Jacek Bogusławski, członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego i przewodniczący Kapituły Konkursu.

Jak być eko?

Laureaci otrzymali nagrody pieniężne oraz dyplomy ufundowane przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu. Pula nagród w tegorocznej edycji wynosiła 550 tys. zł.

Podobnie, jak w poprzednich latach w gronie nagrodzonych nie zabrakło przedstawicieli powiatu pleszewskiego. Za działania proekologiczne doceniono aż 5 instytucji z naszego terenu.  Środowiskowy Dom Samopomocy w Czerminie za projekt „Eko Akcja- jak nie my to kto?

- Nasza instytucja otrzymała jedną z czołowych nagród w wysokości 11.000,00 zł za projekt "Eko akcja- jak nie my to kto?" w kategorii proekologia. Ogromnie się cieszymy – komentują pracownicy SDŚ w Czerminie.

Kapituła konkursowa doceniła też pomysł Biblioteki Publicznej Gminy Gołuchów „Jestem eko” – czyli przez literaturę poznaję i uczę się chronić przyrodę”, placówka otrzymała 6 tys. zł. Nagrodę w wysokości 5 tys. zł. zgarnęła też pleszewska biblioteka za projekt „Stacja Biblioteka bliżej natury”, Gminne Centrum Kultury w Gizałkach z/s w Tomicach za przedsięwzięcie „Wielkie Sprzątanie w Gminie Gizałki” (5 tys. zł.) i Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci „Promyk” w Broniszewicach za projekt W-O-D-A-czyli Wiedza, Odpoczynek, Dobro, Aktywność (5 tys. zł). 

Pieniądze dla dzieci 

Za działania prokulturowe doceniono z kolei Ośrodek Kultury w Żegocinie za projekt „Poezja i Śpiew. Prymas Tysiąclecia i Żegocin” i ponownie Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci „Promyk” w Broniszewicach za projekt „Wielkie Wielkopolskie Tradycje Wielkanocne”. W obu przypadkach nagroda wyniosła  5 tys. zł 

- Z rąk pana Jacka Bogusławskiego odebraliśmy z panem wójtem - Sławomirem Spychajem dwie nagrody w łącznej kwocie 9000 zł. Pieniądze przeznaczymy na dzieci i przestrzeń szkolną wzbogacającą ich rozwój – informują przedstawiciele  Stowarzyszenia „Promyk” w Broniszewicach. 

Przyznano także sześć nagród dodatkowych. Jedna z nich trafiła do Szkoły Podstawowej im. Lotników Polskich Walczących na Frontach II Wojny Światowej w Czerminie. Placówka otrzymała 4 tys. zł za projekt „Nie zapominamy o historii regionu - w hołdzie Powstańcom Wielkopolskim”.

- W związku z tym projektem każda klasa miała wyznaczone zadanie. Dzieci robiły rogatywki z papieru, flagi, rozetki. Była też grupa odpowiedzialna za porządki przy grobach powstańców. Na zakończenie projektu, w rocznicę podpisania pokoju w Trewirze, w szkole odbył się uroczysty apel. Na nim każdej klasie przekazano do opieki roślinkę w słoiku, jako symbol pamięci o powstańcach wielkopolskich – opowiada Joanna Wojcieszak, dyrektor ZS w Czerminie. 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy