Kamishibai to tradycyjna japońska forma teatru narracyjnego, opierająca się na ilustrowanych planszach, które są wsuwane są do drewnianej skrzynki, pełniącej rolę sceny czy ekranu. Podczas wakacji, dzięki warsztatom przygotowanym przez pleszewską bibliotekę, sztukę tę poznawały dzieci z Taczanowa Drugiego, Lutyni i Zawidowic. Placówka zorganizowała w sumie osiem spotkań.
- Maluchy dowiedziały się trochę o historii teatru japońskiego, wysłuchiwały i oglądały bajki w butai. Starszaki natomiast same wykonywały własne opowieści, rysując pastelami ilustracje i odpowiednio składając teksty. I tak powstały piękne kolorowe bajki pt.: „Co się dzieje w bibliotece", „Warto pomagać", „Od czego są przyjaciele", które mali artyści prezentowali przed swoimi kolegami. Powstały niezwykle inspirujące historie, które ożyły na kartach, podczas gdy uczestnicy wprowadzali w nie życie swoim głosem - relacjonuje Monika Tomczak, pracownik Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Pleszewie.
Podczas warsztatów dzieci uczyły się także obsługiwać drewniany teatrzyk i synchronizować przesuwanie kart z narracją.
Cykl warsztatów zorganizowany został w ramach realizacji projektu czytelniczego "Stacja Biblioteka - sceną otwartą na teatr", dofinansowego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.