reklama

Dzieła ze zbiorów Czartoryskich z Gołuchowa zostały skradzione przez nazistów. Wrócą do Polski

Opublikowano:
Autor:

Dzieła ze zbiorów Czartoryskich z Gołuchowa zostały skradzione przez nazistów. Wrócą do Polski - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

"Dolorosa"  i "Ecce Homo" - to te dwa obrazy skradzione przez nazistów w czasie II wojny światowej mają zostać zwrócone Polsce przez muzeum w Pontevedra w hiszpańskiej Galicji. 

 

Dwa dzieła skradzione przez nazistów w czasie II wojny światowej odnalazły się w Muzeum w Pontevedra w hiszpańskiej Galicji. Obrazy z XV w. "Dolorosa" (Matka Bolesna) i "Ecce Homo" autorstwa flamandzkiego malarza Dirka Boutsa należały do zbiorów Czartoryskich w Gołuchowie.

 

Kim była Czartoryska?

 

Izabela z Czartoryskich Działyńska  urodziła się w Warszawie w roku 1830 w czasie powstania listopadowego. Kiedy wraz z mężem Janem podjeła decyzję o zamieszkaniu w Gołuchowie, zainwestowała w przebudowę  zamku na muzeum, gdzie umieściła stale powiększającą się kolekcję waz greckich, naczyń antycznych, obrazów, portretów, mebli. 

 

W 1893 roku utworzyła Ordynację Książąt Czartoryskich w Gołuchowie, co miało gwarantować ogólną dostępność zbiorów oraz ich niepodzielność. Księżna nie przewidziała wojny i grabieży. 

 

Zbiory Czartoryskich z Gołuchowa

 

Dokumentacja wskazuje, że dyptyk "Dolorosa" (Matka Bolesna) i "Ecce Homo" z hiszpańskiego muzeum należały właśnie do zbiorów Czartoryskich w Gołuchowie.

 

Potomkowie Izabeli i Jana Czartoryskich właścicieli majątku w Gołuchowie próbowali ukryć dzieła przed nazistami jednak bezskutecznie.

 

Spadkobierca rodzinnej kolekcji Czartoryskich oraz jego żona, księżniczka Maria de los Dolores de Borbon Dos Sicilias y Orleans po niemieckiej agresji na Polskę usiłowali ocalić dzieła sztuki i ukryli obrazy w piwnicy muzeum, znajdującego się za murami posiadłości. Zostali jednak zatrzymani podczas próby ucieczki z kraju, a naziści odkryli schowek i zagrabili najcenniejsze dzieła

 

Jak skardzione dzieła trafiły do hiszpańskiego muzeum?

 

Obrazy opuściły Warszawę w 1944 roku, i pojawiły się na rynku hiszpańskim w 1973 roku – zakupił je kolekcjoner Fernando Lopez. Do hiszpańskiego muzeum trafiły w 1994 roku. 

 

Z kolei w marcu tego roku polskie ministerstwo kultury poinformowało Hiszpanię, że obrazy to dzieła zrabowane przez nazistów.

 

 

- Nie ma wątpliwości, że są to te same obrazy, o których mówi Polska - powiedział dyrektor muzeum Juan Manuel Rey, cytowany  przez EFE.

 

 

Kiedy dokładnie dyptyk wróci do Polski i gdzie będzie prezentowany - tego póki co nie wiadomo. Jedno jest pewne zanim wyruszy w podróż powrotną do naszego kraju  zostanie po raz ostani wystawiony przed hiszpańską publicznością. Tematem wystawy będą grabieże dzieł sztuki, do których dochodzi podczas wojen.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE