- Wszyscy słuchamy muzyki przy różnych okazjach - mówiła dyrektor Zespołu Placówek Specjalnych w Pleszewie - Elżbieta Kwiatek.
- Ja lubię muzykę rozrywkową, ale także przyjemność sprawia mi słuchanie muzyki poważnej. Pan dyrektor słucha głośniej - bo polskiego rocka. Wy też macie na pewno swoje ulubione utwory. Dzisiaj usłyszymy i zobaczymy kilka gatunków. Ciekawe, co się wam spodoba - zwróciła się w stronę publiczności dyrektor.
Wtedy zaczął się prawdziwy festiwal muzyczny. Na scenie uczniowie szkół zaprezentowali najróżniejsze gatunki - m.in. muzykę rockową, musicalową, hip-hopową, klasyczną czy relaksacyjną. Śpiewali, tańczyli i grali na instrumentach.
Julia z klasy VIII popisała się umiejętnością gry na basie, a Igor - uczeń I klasy szkoły branżowej - usiadł za perkusją.
Z nimi, we wspólnym utworze, na gitarze elektrycznej zagrał nauczyciel Maciej Lipiński. Śpiew operowy do choreografii uczniów zaprezentowała też nauczycielka Wioletta Kuchta. Publiczność nie kryła zachwytu.
- Przekrój niepełnosprawności też był różny. Chcieliśmy pokazać, że każdego można nauczyć. Zależało nam również na tym, żeby w występach wzięli udział wszyscy uczniowie, nie tylko dzieci z niepełnosprawnością w stopniu lekkim - mówi nam Alina Walendowska, psycholog z ZPS w Pleszewie, która koordynowała program artystyczny festynu.
Sztuka uwrażliwia każdego
Szeroko rozumiana sztuka jest istotną częścią życia dla wielu z nas. Może też sprzyjać rozwojowi osób z niepełnosprawnością. Pleszewski Zespół Placówek Specjalnych ma w swojej ofercie zajęcia artystyczne pn. - „terapia przez sztukę”.
- Dzieci w ich ramach śpiewają, tańczą i rysują. Mamy też kółka muzyczne, na których mogą realizować swoje pasje - mówi Wioletta Kuchta.
Lekcje mają bardzo dobry wpływ na uczniów.
- Sztuka oddziałuje na ich wrażliwość i przychodzi im łatwiej niż inne nauki, bo jednak jest związana z emocjami - dodaje psycholog Alina Walendowska.
Wiele atrakcji podczas festynu w Zespole Placówek Specjalnych w Pleszewie
Wiele podczas dzisiejszego festynu działo się też poza sceną. Zorganizowano m.in. wystawę prac plastycznych, zabawę przy muzyce, kącik rysunkowy, malowanie twarzy, fotobudkę oraz pokaz: „Być jak… Mikołaja Kopernika droga do gwiazd”, w ramach którego uczniowie zwiedzali małe planetarium. Na uczestników czekały też lody i wata cukrowa.Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć oraz wideo
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.