To już tradycja, że Światowy Dzień Świadomości Autyzmu celebrowany jest w pleszewskim Zespole Placówek Specjalnych. Tam trwa on właściwie przez kilka dni.
Światowy Dzień Świadomości Autyzmu w pleszewskim Zespole Szkół Specjalnych
W tym roku, w dniach 29-31 marca, w szkole funkcjonowała niebieska kawiarenka, gdzie serwowano specjalnie udekorowane ciastka, na ścianach pojawiły się gazetki edukacyjne, uświadamiające czym jest autyzm. Uczniowie robili sobie wspólne zdjęcia z opiekunami i pracownikami placówki, a na korytarzu powstała ścieżka sensoryczna, z której mogły korzystać dzieci.W działania zaangażowana była cała społeczność szkoły. W piątek, 31 marca, wszyscy uczniowie, pedagodzy oraz pracownicy placówki przyszli ubrani na niebiesko. To kolor, który jest symbolem autyzmu.
- To dla nas bardzo ważne święto. Od wielu lat obserwujemy w naszej szkole wzrost ilości dzieci ze spektrum autyzmu. Kiedy placówka powstawała w 2001 roku, mieliśmy 2 osoby ze spektrum autyzmu, co stanowiło około 2 procent wszystkich uczniów, teraz jest ich 24, czyli około 16 procent. Ten wzrost jest znaczący - mówi dyrektor zespołu, Elżbieta Kwiatek.
"Autyzm nie jest już tematem tabu ani wielką niewiadomą"
W Polsce autyzm jest diagnozowany od lat 80. XX wieku, ale dziś kryteria rozpoznania obejmują znacznie szerszą grupę osób. Jak wyjaśniają pracownicy pleszewskiej szkoły - dużą rolę odgrywa tu rozwój nauki, dostęp do wiedzy i wykwalifikowanych specjalistów, a także - coraz większa świadomość społeczna.
- Autyzm nie jest już tematem tabu ani wielką niewiadomą. Ludzie rozpoznają osoby ze spektrum autyzmu, chociaż dalej trzeba organizować przedsięwzięcia takie jak to, żeby informować i edukować. Nasze dzieci w przestrzeni publicznej, np. sklepach, zachowują się inaczej niż większość, co niekiedy spotyka się z negatywną reakcją. Są już takie sklepy, gdzie organizowane są strefy ciszy, czyli konkretne godziny, podczas, których rodzice z dziećmi ze spektrum autyzmu mogą robić zakupy. Takie rozwiązania stają się coraz bardziej popularne - zauważa Elżbieta Kwiatek.
Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, ustanowiono w 2008 roku po to, żeby edukować społeczeństwo na temat autystów, ich zaburzeń rozwojowych o podłożu neurologicznym oraz ich funkcjonowania na co dzień.
Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z Zespołu Placówek Specjalnych w Pleszewie
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.