Reklama

Gizałki. Co robić, kiedy widzisz bezdomne, błąkające się zwierzę?

Opublikowano: 4 kwietnia 2021 16:00
Autor:

Gizałki. Co robić, kiedy widzisz bezdomne, błąkające się zwierzę?  - Zdjęcie główne

Gizałki. Problem z psami

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Wałęsające się psy – to w gminie Gizałki – powracający co rusz temat.

Reklama

Do urzędu wciąż docierają kolejne zgłoszenia z poszczególnych miejscowości.

- W większości przypadków są to zwierzęta, które uciekły z terenu posesji - niedopilnowane przez swoich właścicieli - mówi wójt Gizałek - Robert Łoza. I dodaje. – Przypominam o podstawowych obowiązkach, a w szczególności o konieczności stałego i skutecznego dozoru nad psami i innymi zwierzętami. 

Nie wypuszczaj psa!

Pamiętajcie - wypuszczanie psów bez możliwości ich kontroli i bez oznakowania umożliwiającego identyfikację właściciela lub opiekuna - jest zabronione. Zakaz nie dotyczy terenu prywatnego, jeżeli jest ogrodzony w sposób uniemożliwiający zwierzęciu wyjście. Jeśli wychodzimy z psiakiem na spacer musi mieć smycz. Mało tego psy należące do ras uznawanych za agresywne w stosunku do ludzi i innych zwierząt - należy prowadzić na smyczy i w kagańcu. Jeśli jesteś właścicielem czworonoga – to ty musisz zadbać o to, by nie zrobił on krzywdy nikomu. Twój przyjaciel nie może być uciążliwy dla innych. No i nie może zanieczyszczać terenów przeznaczonych do wspólnego użytku. Zważaj na to, bo inaczej grozi ci kara albo grzywna.

- Zgodnie z art. 77 kodeksu wykroczeń, kto nie zachowuje zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny do 1000 złotych albo karze nagany – przypomina st. asp. Monika Kołaska, rzecznik prasowy KPP w Pleszewie. 

Widzisz? Zareaguj!

Co zrobić, gdy widzimy wałęsające się psy? Jeśli znamy właściciela warto go o tym poinformować. Może burek zwyczajnie „zerwał się z posesji”. Jeśli nie ma reakcji lub nie wiemy do kogo pies należy – powinniśmy fakt ten zgłosić na policję. W sytuacji, gdy zauważymy, że błąkający się od dłuższego czasu pies jest bezdomny, zaniedbany, wychudzony, głodny, często nieufny -  należy zgłosić sprawę do referatu ochrony środowiska urzędu gminy w Gizałkach (tel. 62 7411517 w. 108).

CZYTAJ TAKŻE: Wóz strażacki czy remonty dróg? Radni już wybrali

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (1)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

  • 4 miesiące temu | ocena +0 / -0

    poldek

    A co robią policjanci?