Reklama

Gmina Czermin. To była podniosła uroczystość. OSP Żegocin świętowało swoje 100-lecie [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości 11 września OSP Żegocin świętował swoje - nieco zaległe z powodu pandemii - 100-lecie. Było podniośle, uroczyście, momentami także wzruszająco.

Gmina Czermin. 100-lecie OSP Żegocin

11 września w Żegocinie odbyło się niezwykłe święto - strażacy z tutejszej OSP świętowali swoje 100-lecie. 

Tradycja strażacka w Żegocinie sięga 1920 roku. Z powodu pandemii - w minionym roku nie można było oficjalnie świętować tej pięknej rocznicy. Nadrobiono to dziś - 11 września 2021 roku. Było uroczyście, a momentami także wzruszająco.

Przypomnijmy: w 1920 roku w Żegocinie powołany został przez mieszkańców - Stanisława Borkowskiego i Stanisława Marciniaka - zalążek organizacji, czyli Koło Ochotniczej Straży Pożarnej. Wielokrotnie druhowie ratowali Żegocin przed zgubną siłą żywiołu. Na akcje wyruszali początkowo wozem konnym, w latach 70. zaczęli wykorzystywać ciągnik, a od 1988 roku – samochód. Siedziba żegocińskiej straży począwszy od lat 20. XX wieku mieściła się w sąsiedztwie dzisiejszej piekarni. W okresie powojennym przeniesiono ją do budynku pomajątkowego, by po kilku latach przenieść wyposażenie do pobliskiego budynku mieszkalnego tzw. ośmioraków.

W 1977 roku z inicjatywy Stanisława Jankowskiego, mieszkańcy Żegocina w czynie społecznym wznieśli nową remizę strażacką. Zaś w 1995 roku z okazji 75-lecia straży sołtys Marian Królak wraz z radą solecką ufundowali sztandar dla jednostki. Dziś OSP Żegocin jest dobrze wyposażona i wyszkolona. Odznacza się sporą aktywnością. Strażacy z Żegocina biorą udział nie tylko w zawodach pożarniczych, ale też sportowych.

100-lecie OSP Żegocin

Uroczystości jubileuszowe związane z setnymi urodzinami OSP Żegocin – zainicjowano de facto 8 czerwca 2020 roku - w kościele p.w. Najświętszej Maryi Panny Wniebowziętej we wsi. To tam odbyła się msza św. w intencji byłych i obecnych działaczy OSP Żegocin. Odprawił ją Dziekan Dekanatu Czermińskiego - ks. kanonik Marek Kozica.

W tym roku - możliwe było w końcu przeprowadznie dużej uroczystości związanej ze 100-leciem jednostki OSP Żegocin. Całość również rozpoczęła msza św., następnie uroczystości przeniosły się na plac przed domem kultury. Nie zabrakło wielu gości, przyjaciół strażaków, przyznano także odznaczenia i wyróżnienia dla druhów z jednostki, sami strażacy również docenili tych, z którymi na co dzień współpracują, było wiele podziękowań.

ZAPRASZAMY DO OBEJRZENIA GALERII ZDJĘĆ Z TEGO WYDARZENIA. O UROCZYSTOŚCI NAPISZEMY TAKŻE W NAJBLIŻSZYM PAPIEROWYM WYDANIU "ŻYCIA PLESZEWA"

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy