Gmina Czermin

Opublikowano:
Autor:

Gmina Czermin - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

Historia wsi:


GMINA CZERMIN

Województwo:
Wielkopolskie
Powiat:
pleszewski
Wójt:
Sławomir Spychaj
Strona urzędu:
www.czermin.wlkp.pl
Powierzchnia:
97,8 km 2
Ilość sołectw:
14
Ogólna liczba mieszkańców gminy:
5 tys. osób
Adres i kod pocztowy:
Czermin 47
63-304 Czermin
Telefon:
(0-62) 74-16-031
(0-62) 74-17-567
(0-62) 74-16-742
Fax:
(0-62) 74 17 324
Adres e-mail:
ugczermin@czermin.wlkp.pl
Gminy partnerskie:
Steinhöfel, Edewecht (Niemcy)


   Czermin - siedziba władz gminy - wzmiankowana w roku 1304 z okazji nadania wsi Czirnin przez biskupa poznańskiego Andrzeja Szymonowica swoim bratankom z rodu Zarembów. Interesująco prezentuje się budynek Urzędu Gminy z około 1900r. oraz piętrowa szkoła z około 1910r. Równie bogatą historią mogą pochwalić się inne wsie wchodzące w skład gminy Czermin.
Broniszewice – największa wieś w gminie – na kartach historii pojawiały się w 1393r., gdy były gniazdem Broniszów (Broniszewskich) herbu Pomian. Wieś ma interesujący układ przestrzenny, rozproszony na znacznej przestrzeni. W centralnej części Broniszewic znajduje się pałac z wieżą w narożniku o dachu piramidalnym wybudowany w 1892r. dla Józefa Brandta.
Grab – wieś wzmiankowana w 1408r. gniazdo rodziny Grabowskich herbu Wczele. Znajduje się w niej zespół pałacowy z około 1810r. wraz z parkiem krajobrazowym. Psienie Ostrów – nieduża wieś, wzmiankowana w 1411r. W jej obrębie zachował się dwór zabudowany ok. 1890 r. dla Wilhelma Purgolda w tzw. stylu królowej Anny – nie tynkowany na kamiennym cokole, z wieżą z ostrosłupowym hełmem w narożniku połnocno-zachodnim.
Żegocin - z kościołem drewnianym z 1714r. p.w. Wniebowzięcia NMP jednonawowy, barokowy, kryty gontem, z wyposażeniem barokowym. W ołtarzu głównym obraz Matki Boskiej Śnieżnej przeniesiony z Łęgu. Znajduje się tu również pałac z końca XVIII wieku wraz z zespołem pałacowym, wiatrak koźlak z połowy XIX wieku, drewniany kryty gontem.

Charakterystyka i położenie

Gmina Czermin leży na północ od Pleszewa. Wschodnią granicę gminy na odcinku 12 km stanowi rzeka Prosna, tworząca niegdyś granicę pomiędzy zaborem pruskim a rosyjskim. Gmina Czermin sąsiaduje z gminami Chocz, Gizałki, Żerków, Kotlin oraz Pleszew. Powierzchnia gminy wynosi 97,8 km². Zamieszkuje ją blisko 5 tys. mieszkańców. Siedzibą urzędu jest położona w południowej części gminy wieś Czermin. Ponadto w skład gminy wchodzi 15 miejscowości (14 wsi sołeckich). Należą do nich: Broniszewice, Czermin, Grab, Łęg, Mamoty, Pieruchy, Pieruszyce, Psienie Ostrów, Skrzypnia, Strzydzew, Wieczyn, Żale, Żbiki, Żegocin. Gmina Czermin od 2000 roku używa własnego herbu zatwierdzonego uchwałą Rady Gminy. Jest to głowa żubra z kółkiem w nozdrzach na żółtym tle. Do atrakcji turystycznych gminy należą zabytki architektury świeckiej i sakralnej tj. kościoły oraz zespoły pałacowo-parkowe. Powierzchnia siedmiu parków podworskich, podlegających ochronie Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, wynosi łącznie 22ha. Czermin dzisiaj jest gminą, której mieszkańcy głównie utrzymują się z wysoko rozwiniętej produkcji rolnej. Przeważają małe gospodarstwa rolne o areale do 15 ha, zajmujące się głównie uprawą ziemi oraz hodowlą. Na terenie gminy istnieje także wiele znaczących przedsiębiorstw, zajmujących się różnymi dziedzinami gospodarki, produkujące różnorodną gamę produktów i usług, szczególnie w branży kotlarskiej oraz budowlanej.

Kultura

Rozpowszechnianiem kultury na terenie gminy zajmują się dwa ośrodki kultury zlokalizowane w Czerminie i Żegocinie. Ośrodki prowadzą działalność kulturalno–oświatowo–sportową. Zorganizowane są w liczne kluby i sekcje zainteresowań. Integralną częścią Ośrodków Kultury jest Gminna Biblioteka Publiczna w Czerminie z filiami w Broniszewicach i Grabiu. Biblioteka posiada księgozbiór liczony na 25,5 tysiąca woluminów. Korzysta z niej rocznie blisko 1100 osób. Miejscowe grupy i zespoły biorą udział w cyklicznych imprezach rangi wojewódzkiej, ogólnopolskiej i międzynarodowej. Ponadto na terenie gminy organizowane są liczne wydarzenia kulturalno–sportowe o randze lokalnej i regionalnej. W Broniszewicach znajduje się Dom Pomocy Społecznej dla dzieci, który prowadzi zgromadzenie Sióstr św. Dominika, zlokalizowany w zabytkowym pałacu Dużą rolę w życiu społeczno- kulturalnym gminy odgrywa Straż Pożarna. Na terenie samorządu funkcjonuje 9 jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych (OSP), z których 2: Czermin i Broniszewice, zostały włączone do Krajowego Systemu Ratowniczo - Gaśniczego. Wszystkie oddziały są ze sobą w stałej łączności. Jednostka Państwowej Straży Pożarnej usytuowana jest w Pleszewie. System ochrony przeciwpożarowej wzbogacają strażnice OSP zlokalizowane w następujących miejscowościach W każdej miejscowości czynnie działają jeszcze takie organizacje jak: Koła Gospodyń Wiejskich, Kółka Rolnicze, Związki Młodzieżowe. Z początkiem 2005 roku przy Urzędzie Gminy utworzono Gminne Centrum Informacji służące wszystkim mieszkańcom w usługach teleinformatycznych.




Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE