reklama

Gmina Dobrzyca

Opublikowano:
Autor:

Gmina Dobrzyca - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

Historia wsi:

 

GMINA DOBRZYCA

Położenie wsi:
51° 51' 54'' N ; 17° 36' 07'' E  
Województwo:
Wielkopolskie
Powiat:
pleszewski
Prawa miejskie:
-
Wójt:
Jarosław Pietrzak
Strona urzędu:
www.dobrzyca.pl
Powierzchnia:
117 km2
Ilość sołectw:
17
Liczba mieszkańców wsi:
3256 osób
Liczba mieszkańców gminy:
8398 osób
Adres i kod pocztowy:
Urząd Gminy w Dobrzycy
ul. Rynek
63-330 Dobrzyca
Telefon / Fax
(0-62) 741 31 13
Adres e-mail:
gmina@dobrzyca.pl
Miasta partnerskie:
Jampol (Ukraina)


   Pierwsza wzmianka o Dobrzycy, dawniej mieście, obecnie wsi pochodzi z 1327 roku. Wykopaliska archeologiczne dokumentują jej przeszłość już na czasy rzymskie (...). Dobrzyca była gniazdem rodowym Dobrzyckich herbu Leszczyc. Nazwa miejscowości wywodzi się od rzeczki Dobrzycy, której nazwę w XVI w. zmieniono na Potoka. Osada rozwijała się dzięki traktowi handlowemu biegnącemu z Koźmina do Kalisza.
   W roku 1440 Dobrzyca otrzymała prawa miejskie z rąk Władysława Warneńczyka, a jej herbem został krzyż Jerozolimski na czerwonym tle. Była niewielkim miasteczkiem rolniczym.
   Pod koniec XVIII w., gdy właścicielem Dobrzycy był Augustyn Gorzeński, nastąpiło ożywienie gospodarcze. Po pożarze w 1777 odbudowano miasto i nadano mu czytelny wyraz architektoniczny z czworobocznym rynkiem. W 1778 r. zbudowany został obecny kościół drewniany, posiadający piękne wyposażenie wnętrza (jednolite rokokowe z lat 1780-1788) wykonane przez rzeźbiarza kaliskiego Franciszka Eytnera. Miasto otrzymało nowe przywileje m.in. organizują dwanaście jarmarków w ciągu roku, przybyło rzmieślników.
   Koniec XIX w. to okres, w którym na terenie Dobrzycy powstały pierwsze zakłady przemysłowe, m.in. mleczarnia, zakład produkcji pantofli, a także kółko rolnicze, bank spółdzielczy, organizacje społeczno -kulturalne np. Koło Śpiewacze oraz nadal działające Bractwo Strzeleckie. Przejawem walki miejscowej ludności o utrzymanie polskości tych ziem były strajki szkolne na początku XX w.
   W okresie powojennym rozwijała się spółdzielczość (m.in. RSP, GS, SKR, spółdzielczość mleczarska), wybudowano wiele obiektów: powstał Gminny Ośrodek Zdrowia w Dobrzycy, nowe szkoły podstawowe w Dobrzycy, Lutyni i Galewie, sale wiejskie w kilku wsiach, Dom Strażaka w Sośnicy, remizy strażackie w Fabianowie i Izbicznie, Bank Spółdzielczy w Dobrzycy i wiele innych
    W trudnych latach zaborów i okupacji Kotlin dzielił losy Ziemi Jarocińskiej.



Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE