reklama
reklama

Gmina Gołuchów. Ptasia grypa na fermie indyków

Opublikowano:
Autor:

Gmina Gołuchów. Ptasia grypa na fermie indyków  - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Ptasią grypę potwierdzono na fermie w gminie Gołuchów, utrzymującej około 50 tys. indyków rzeźnych.
reklama

Sytuacja związana z rozprzestrzenianiem się wirusa w regionie jest poważna. Wykryto już kilka innych ognisk w stadach przyzagrodowych zlokalizowanych choćby w powiecie kaliskim. 

Gmina Gołuchów. Ptasia grypa

Ptasia grypa sieje poważne spustoszenie w wielu gospodarstwach. Choroba zaatakowała ostatnio w miejscowości Czechel, gmina Gołuchów.  Tam w gospodarstwie komercyjnym – czyli na tzw. fermie - utrzymywanych jest 49.577 indyków w odchowie.  

Sytuacja niepokoi również lokalne władze samorządowe. Zwołano nawet specjalne spotkanie w tej sprawie.

– W spotkaniu uczestniczył Powiatowy Lekarz Weterynarii – Andrzej Długiewicz, lek. wet. – Marcin Kasprzak, sołtysi sołectw: Czechel, Karsy, Kucharki, Szkudła oraz pracownicy urzędu gminy - mówi wójt Gołuchowa, Marek Zdunek i dodaje, że Powiatowy Lekarz Weterynarii przedstawił zebranym przebieg procesu ujawnienia pierwszego przypadku wirusa na terenie powiatu, jego potwierdzenia oraz ostatecznie utylizacji.

Ptasia grypa. Spisy gospodarstw 

Na terenie sołectw objętych strefą zapowietrzoną, w okresie do trzech tygodni przeprowadzona zostanie perlustracja gospodarstw. Polegać ona będzie przede wszystkim na przeprowadzeniu wywiadu w zagrodach, w których występują ptaki takie jak np.: kaczki, kury, gęsi, indyki, a także gołębie, czy ptaki ozdobne.

Aby proces ten przebiegł sprawnie ustalono, że sołtysi uczestniczący w spotkaniu przygotują spisy gospodarstw, w których w/w zwierzęta występują. Taki spis ułatwi lekarzowi weterynarii dotarcie do tych zabudowań, gdzie znajdują się wymienione zwierzęta. 

- Jednocześnie apeluje się do mieszkańców o obserwację posiadanego inwentarza i zgłaszanie jego niepokojących zachowań, takich jak np. zmniejszenie apetytu, łaknienia, czy nadmierna śmiertelność – apeluje Marek Zdunek.

Zgłoszeń należy dokonywać w Powiatowym Inspektoracie Weterynarii w Pleszewie, Ul. Kazimierza Wielkiego 7D, tel. 62 7427 289. 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
reklama
reklama