Dyskusja nad planami budowy nowej stacji elektroenergetycznej wraz z zasilającą linią trwa w gminie Gołuchów od blisko dwóch lat. Dokładnie w sierpniu 2019 roku ówczesna rada podjęła uchwałę o przystąpieniu do sporządzenia planu zagospodarowania przestrzennego w rejonie miejscowości: Karsy, Czechel, Szkudła, Kucharki, Kuchary. W obrębie tych wsi Energa Operator chciał budować wspomnianą stację elektroenergetyczną wraz z linią zasilającą. Na to nie chcieli się jednak zgodzić okoliczni mieszkańcy.
Energa. Zmiana trasy
Po ich proteście inwestor zaproponował zmianę trasy.
- Ta linia będzie w dużo mniejszym stopniu przebiegać przez naszą gminę, ale jednak będzie. I z Kotowiecka na teren Czechla wejdzie w okolicach hydroforni i prosto pójdzie w kierunku Kucharek, przetnie powiatową drogę i dojdzie do nowej drogi Szkudła – KRUS. I właśnie tam byłaby ta stacja – tłumaczył Zdunek.
I zaproponował podjęcie nowej uchwały, która da planistom zielone światło do prac nad nowym planem zagospodarowani przestrzennego.
– To, czy ten plan wejdzie w życie, zależy od złożonej procedury, która będzie przeprowadzona po podjęciu uchwały, mówię m.in. o dyskusji publicznej - dodał wójt.
Radni większością głosów uchwałę podjęli.
Energa. Niezawodność dostaw
Dlaczego Energa wybrała akurat lokalizację stacji i linii zasilającej na terenie gminy Gołuchów?
- Budowa nowego głównego punktu zasilania w gminie Gołuchów wynika z rosnącego zapotrzebowania na moc ze strony odbiorców, w tym rozwijających się i powstających w okolicy zakładów przemysłowych oraz rolnych. Jest ona absolutnie niezbędna, aby mu sprostać i umożliwić dalszy rozwój gminy – odpowiada Krzysztof Kopeć, dyrektor biura prasowego Grupy Energa.
Lokalizacja stacji – jak informuje - podyktowana została względami technicznymi związanymi z efektywnością i bezpieczeństwem dostarczania energii elektrycznej.
- Jej wybudowanie nie tylko znacznie zwiększy możliwości przyłączeniowe, ale również, po odpowiedniej rekonfiguracji sieci, znacząco poprawi niezawodność dostaw energii elektrycznej na terenie gminy i okolicznych miejscowości – przekonuje.
Energa. Najlepsze rozwiązanie?
Inwestor przekonuje też, że przy planowaniu przebiegu nowych linii energetycznych, Energa Operator z uwagą wsłuchuje się w opinie przedstawicieli lokalnych samorządów i społeczności, tak aby wspólnie znaleźć, jak najlepsze rozwiązanie.
- Tak też było w tym przypadku. Po wysłuchaniu wniosków mieszkańców oraz radnych, i przeprowadzeniu szerokich konsultacji, ostatecznie wybrano wariant, w jak najmniejszym stopniu przebiegający przez tereny prywatne – informuje Krzysztof Kopeć.
Propozycja, jak dodaje, zyskała też rekomendację komisji urbanistyczno-architektonicznej urzędu w Gołuchowie, jako najbardziej korzystna.
- Uchwała rady, o przystąpieniu do sporządzenia planu zgodnego z wybranym wariantem, została przegłosowana znaczną większością głosów, przy jednoczesnym braku głosów przeciw – przypomina.
I dodaje, że w każdym przypadku właścicielom nieruchomości, przez które przebiegać będzie planowana nowa linia energetyczna, przysługuje wynagrodzenie, związane z ustanowieniem służebności przesyłu. W jakiej wysokości?
- Adekwatnej do zakresu projektowanej infrastruktury na danej nieruchomości. Nie ma więc mowy o konkretnych kwotach. Te będą ustalane indywidulanie.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.