Reklama

Gmina Gołuchów. Energa będzie wypłacała wynagrodzenie

Opublikowano: śr, 12 maj 2021 10:00
Autor:

Gmina Gołuchów. Energa będzie wypłacała wynagrodzenie    - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Stację elektroenergetyczną wraz z linią zasilającą na terenie gminy Gołuchów chce pobudować Energa Operator.

Dyskusja nad planami budowy nowej stacji elektroenergetycznej wraz z zasilającą linią trwa w gminie Gołuchów od blisko dwóch lat. Dokładnie w sierpniu 2019 roku ówczesna rada podjęła uchwałę o przystąpieniu do sporządzenia planu zagospodarowania przestrzennego w rejonie miejscowości: Karsy, Czechel, Szkudła, Kucharki, Kuchary. W obrębie tych wsi Energa Operator chciał budować wspomnianą stację elektroenergetyczną wraz z linią zasilającą.  Na to nie chcieli się jednak zgodzić okoliczni mieszkańcy. 

Energa. Zmiana trasy 

Po ich proteście inwestor zaproponował zmianę trasy.

- Ta linia będzie w dużo mniejszym stopniu przebiegać przez naszą gminę, ale jednak będzie. I z Kotowiecka na teren Czechla wejdzie w okolicach hydroforni i prosto pójdzie w kierunku Kucharek, przetnie powiatową drogę i dojdzie do nowej drogi Szkudła – KRUS. I właśnie tam byłaby ta stacja – tłumaczył Zdunek.

I zaproponował podjęcie nowej uchwały, która da planistom zielone światło do prac nad nowym planem zagospodarowani przestrzennego.

– To, czy ten plan wejdzie w życie, zależy od złożonej procedury, która będzie przeprowadzona po podjęciu uchwały, mówię m.in. o dyskusji publicznej - dodał wójt.

Radni większością głosów uchwałę podjęli. 

Energa. Niezawodność dostaw 

Dlaczego Energa wybrała akurat lokalizację stacji i linii zasilającej na terenie gminy Gołuchów?

- Budowa nowego głównego punktu zasilania w gminie Gołuchów wynika z rosnącego zapotrzebowania na moc ze strony odbiorców, w tym rozwijających się i powstających w okolicy zakładów przemysłowych oraz rolnych. Jest ona absolutnie niezbędna, aby mu sprostać i umożliwić dalszy rozwój gminy – odpowiada Krzysztof Kopeć, dyrektor  biura prasowego Grupy Energa.

Lokalizacja stacji – jak informuje - podyktowana została względami technicznymi związanymi z efektywnością i bezpieczeństwem dostarczania energii elektrycznej. 

- Jej wybudowanie nie tylko znacznie zwiększy możliwości przyłączeniowe, ale również, po odpowiedniej rekonfiguracji sieci, znacząco poprawi niezawodność dostaw energii elektrycznej na terenie gminy i okolicznych miejscowości – przekonuje. 

Energa. Najlepsze rozwiązanie?

Inwestor przekonuje też, że przy planowaniu przebiegu nowych linii energetycznych, Energa Operator z uwagą wsłuchuje się w opinie przedstawicieli lokalnych samorządów i społeczności, tak aby wspólnie znaleźć, jak najlepsze rozwiązanie.

- Tak też było w tym przypadku. Po wysłuchaniu wniosków mieszkańców oraz radnych, i przeprowadzeniu szerokich konsultacji, ostatecznie wybrano wariant, w jak najmniejszym stopniu przebiegający przez tereny prywatne – informuje Krzysztof Kopeć.

Propozycja, jak dodaje, zyskała też rekomendację komisji urbanistyczno-architektonicznej urzędu w Gołuchowie, jako najbardziej korzystna.

- Uchwała rady, o przystąpieniu do sporządzenia planu zgodnego z wybranym wariantem, została przegłosowana znaczną większością głosów, przy jednoczesnym braku głosów przeciw – przypomina.

I dodaje, że w każdym przypadku właścicielom nieruchomości, przez które przebiegać będzie planowana nowa linia energetyczna, przysługuje wynagrodzenie, związane z ustanowieniem służebności przesyłu. W jakiej wysokości?

- Adekwatnej do zakresu projektowanej infrastruktury na danej nieruchomości. Nie ma więc mowy o konkretnych kwotach. Te będą ustalane indywidulanie. 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy