Statystyki wskazują, że dziennie ok. 2000 kobiet oraz dzieci od lat 4 pada ofiara handlu ludźmi. Od lat zjawisko to dotyka również młodych kobiet, które świadomie szukając pracy, godzą się na zagraniczne wyjazdy do nieznanych i niesprawdzonych miejsc.
Znalazłaś ofertę pracy za granicą, która Cię zainteresowała? Ofertę o wyjątkowo korzystnych warunkach finansowych, związaną z pomocą finansową na wyjazd czy załatwieniem wszelkich formalności niezbędnych do wyjazdu? Sprawdź ją.
- Pamiętaj im dokładniej to zrobisz, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że staniesz się ofiarą handlu ludźmi - apeluja przedstawiciele policji.
Co powinieneś sprawdzić?
Praca za granicą:
* sprawdź czy osoba lub firma proponująca Ci pracę działa legalnie, czy jest zarejestrowana w Krajowym Rejestrze Agencji Zatrudnienia, posiada odpowiedni certyfikat – od 01 listopada 2005 wydawany przez Urząd Marszałkowski Województwa,
* ustal czy Twój przyszły pracodawca istnieje oraz zgodność profilu działania firmy z proponowaną Ci pracą,
* sprawdź czy pośrednik posiada umowę zawartą z pracodawcą zagranicznym i czy wysłał już ludzi do pracy za granicą,
* poproś o dane kontaktowe pracodawcy oraz osób, które już skorzystały z usług pośrednika i mogą to potwierdzić,
* domagaj się umowy w języku polskim, przed podpisaniem dokładnie ją przeczytaj, skonsultuj jej treść z osobą mającą profesjonalną wiedzę w tym zakresie lub osobą zaufaną,
* jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, przed wyjazdem skontaktuj się z organizacją zajmującą się zwalczaniem handlu ludźmi ( np.: LaStrada )
Nauka za granicą:
* skontaktuj się uczelnią lub szkołą, o przyjęcie do której się ubiegasz i sprawdź czy dany kurs jest rzeczywiście oferowany,
* jeżeli organizacją kursu zajmuje się niezależna agencja sprawdź czy rzeczywiście taka agencja istnieje i działa legalnie,
* porozmawiaj z poprzednimi uczestnikami kursu,
* jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, przed wyjazdem skontaktuj się z organizacją zajmującą się zwalczaniem handlu ludźmi ( np.: LaStrada )
PRZED WYJAZDEM uzyskaj informację z oficjalnego źródła ( np.: ambasady kraju do którego się udajesz ) jakich dokumentów potrzebujesz aby tam żyć, mieszkać i pracować czy uczuć się; skseruj wszystkie dokumenty jakie zabierasz ze sobą np.: paszport, dokumenty podróżne, umowę o pracę itp. i zostaw zaufanej osobie w kraju; pozostaw zaufanej osobie swoje aktualne zdjęcie i informacje obejmujące dokładny adres gdzie się wybierasz i gdzie będziesz mieszkać, nr telefonu, nazwę i adres miejsca zatrudnienia; informuj na bieżąco o zmianie miejsca zamieszkania i zatrudnienia; zostaw informacje z kim się wybierasz: nazwisko, adres, nr telefonu (lepiej nie wyruszać w pojedynkę); zabierz ze sobą adres i numer telefonu ambasady/konsulatu swojego kraju w państwie docelowym; ustal częstotliwość kontaktów telefonicznych z osobami bliskimi np.: raz w tygodniu. Ustal hasło, którym się posłużysz w przypadku ewentualnych kłopotów i niemożności powiedzenia tego wprost.