Reklama

Hodujesz kury na własny użytek - czy musisz je zgłosić do ARiMR?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Hodujesz kury na własny użytek - czy musisz je zgłosić do ARiMR? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Hodujesz na własny użytek kilka kur albo kaczek? Według obowiązujących przepisów prawa masz "zakład drobiu", który powinno się zgłosić do Agencji Restrukturyzacji Modernizacji Rolnictwa. Zapowiedziano już jednak zmiany w przepisach.

Zarówno duże fermy drobiu, jak i gospodyni, która posiada na własny użytek kilka niosek, czy kaczkę, zobowiązana jest zgłosić ten fakt do ARiMR. Tak wynika z obowiązującej od jesieni ubiegłego roku ustawy o Systemie Rejestracji i Identyfikacji Zwierząt. Upraszczając, w tym systemie musi zostać zarejestrowane każde zwierzę hodowlane, nawet pojedyncze kury, gęsi czy kaczki. Termin rejestracji mija w kwietniu.

W praktyce drobni hodowcy drobiu niezbyt przejęli się absurdalnymi przepisami.

Samorządy rolnicze żądają zmiany

Ustawa jako "zakłady drobiu" wymienia zarówno duże zakłady drobiarskie, fermy niosek, tuczarnie jak i gospodarstwa, które trzymają drób przydomowy na własne potrzeby. W sprawie uciążliwego obowiązku interweniowała m.in. Krajowa Rada Izb Rolniczych. Jej prezes, Wiktor Szmulewicz zwrócił się do ministra rolnictwa Henryka Kowalczyka o pilną interwencję:

- Wprowadzenie obowiązku rejestracji „zakładu drobiu” niezależnie od posiadanej liczby drobiu jest dużym zaskoczeniem i wydaje się absurdalne - argumentował prezes KRIR.

Ministerstwo prowadzi prace

Resort rolnictwa zareagował. Zapowiedział, że pracuje nad zmianami, które sprawią, że osoby hodujące drób na własny użytek nie będą musiały go rejestrować.

- Jeśli dana osoba przeznacza jaja czy mięso pochodzące od własnego drobiu na własne potrzeby, będzie ona zwolniona z obowiązku rejestracji - czytamy w komunikacie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Ministerstwo rolnictwa podjęło już prace legislacyjne związane z odstępstwem od przepisów unijnych.

- Do czasu przyjęcia odpowiednich przepisów MRiRW zaleca powstrzymanie się od rejestracji takiego drobiu - podkreślają przedstawiciele ministerstwa.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy