Reklama

Jak przekazać 1,5% podatku na organizację w powiecie pleszewskim?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Jak przekazać 1,5% podatku na organizację w powiecie pleszewskim? - Zdjęcie główne

Na jakie organizacje w powiecie możemy przekazać pieniądze?

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Trwa czas rozliczania deklaracji podatkowych. Chcesz przekazać 1,5% podatku na wybraną Organizację Pożytku Publicznego? W powiecie pleszewskim nie brakuje instytucji, które możemy wesprzeć.

Luty - to miesiąc, w którym tradycyjnie rozpoczynamy rozliczanie naszych deklaracji podatkowych za miniony rok.

Przy tej okazji warto pamiętać, że możemy przekazać część swojego podatku dla osób potrzebujących - mogą to być m.in. różnego rodzaju fundacje, które pomagają np. chorym dzieciom czy inne Organizacje Pożytku Publicznego.

Odliczanie 1,5 proc. podatku w powiecie pleszewskim

W powiecie pleszewskim nie brakuje potrzebujących.

Ostatnio pisaliśmy m.in. o bliźniakach z Jedlca, czy Lence Szymańskiej. Im, ale także innym potrzebującym, o których wiemy, możemy pomóc właśnie poprzez przekazanie 1,5 proc. naszego podatku.

Jak odliczyć swój podatek?

Jak to zrobić? To proste - wystarczy wpisać numer KRS wybranej przez nas Organizacji Pożytku Publicznego oraz kwotę, jaką chcemy przekazać (nie może jednak przekraczać 1,5% podatku należnego po zaokrągleniu do pełnych dziesiątek groszy w dół - w większości wyliczy nam to sam program).

Jeśli chcemy, by nasze wsparcie zostało przeznaczone na konkretny cel szczegółowy, możemy go określić w przewidzianej do tego rubryce w zeznaniu podatkowym.

Uwaga! Jeśli korzystamy z usługi Twój e-PIT, w przygotowanym zeznaniu automatycznie zostanie wskazana OPP, której przekazaliśmy 1 proc. swojego podatku w roku ubiegłym (o ile dana OPP znajduje się nadal w oficjalnym wykazie OPP, które mają prawo do otrzymania - w tym roku już 1,5% proc. podatku należnego).

- Jeżeli w zeznaniu za rok ubiegły wskazaliśmy cel szczegółowy, to ten sam cel szczegółowy zostanie wskazany w przygotowanym zeznaniu. Oczywiście można zmienić dane dotyczące wybranej organizacji pożytku publicznego OPP, w tym nr KRS, a także cel szczegółowy - opisują dziś przedstawiciele skarbówki.

Wykaz oficjalnych OPP w powiecie pleszewskim w roku 2023

Oficjalny wykaz Organizacji Pożytku Publicznego - uprawnionych do otrzymania podatku tworzony jest zawsze zgodnie z dniem 30 listopada danego roku podatkowego, natomiast publikowany jest do 15 grudnia. To, jakie OPP mogą być ujęte w wykazie oraz zasady jego prowadzenia, uregulowane zostały w ustawie o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.

- W wykazie organizacji pożytku publicznego uprawnionych do otrzymania 1,5% podatku dochodowego od osób fizycznych za dany rok podatkowy w roku następnym uwzględniamy organizacje pożytku publicznego, które w terminie spełniły obowiązek sprawozdawczy i w stosunku do których nie została wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego informacja o otwarciu likwidacji lub ogłoszenia upadłości - możemy przeczytać w komunikacie Narodowego Instytutu Wolności.

Jakie organizacje znajdują się aktualnie na liście OPP z powiatu pleszewskiego?

Jest ich kilka. Ich przedstawiciele nie ukrywają, że pomoc - w ramach odliczenia 1,5 proc. podatku - jest ważna.

- Nasza działalność jest możliwa dzięki życzliwości i wsparciu całej społeczności. Każda pomoc jest niezwykle ważna, bo może poprawić los i wywołać uśmiech na twarzach podopiecznych - informują m.in. przedstawiciele Pleszewskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób Niepełnosprawnych "Razem w Przyszłość".

OTO WYKAZ NASZYCH INSTYTUCJI W POWIECIE PLESZEWSKIM WRAZ Z NUMERAMI KRS:

  • PLESZEWSKIE STOWARZYSZENIE NA RZECZ OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH "RAZEM W PRZYSZŁOŚĆ" (KRS: 0000305120)
  • STOWARZYSZENIE "EDUKACJA - MŁODZIEŻ" (KRS: 0000197598)
  • STOWARZYSZENIE ISKIERKA NADZIEI IM. EDMUNDA BOJANOWSKIEGO (KRS: 0000311216)
  • STOWARZYSZENIE PRZYJACIÓŁ ZIEMI CHOCKIEJ "NASZ DOM" (KRS: 0000465916)
  • TOWARZYSTWO POMOCY IM. ŚW. BRATA ALBERTA - KOŁO PLESZEWSKIE (KRS: 0000748337)
Pamiętajmy, że poza wspomnianym oficjalnym wykazem funkcjonuje także wiele fundacji, które mają siedziby poza naszym powiatem - a pomagają np. w leczeniu dzieci czy dorosłych z naszego terenu.

Wówczas musimy znaleźć numer KRS wspomnianej instytucji - i koniecznie dopisać cel szczegółowy.

Pomóc możemy także lokalnym instytucjom - jak np. jednostkom OSP czy różnego rodzaju fundacjom.

ZAPRASZAMY DO WPISYWANIA W KOMENTARZACH ZNANYCH WAM INSTYTUCJI UDZIELAJĄCYCH POMOCY LUB DZIAŁAJĄCYCH NA NASZYM TERENIE 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy