Jeśli pracujesz na Zielonej Wyspie, dzięki regulacjom Unii Europejskiej możesz otrzymywać zasiłek na dziecko według stawek irlandzkich, niezależnie od tego, gdzie mieszka pociecha.
Zasiłek rodzinny w Irlandii, podobnie jak w Wielkiej Brytanii, nazywa się Child Benefit. Jest wypłacany raz w miesiącu dla osób niepełnoletnich poniżej 16. roku życia, a także dla dzieci w wieku 16 - 18 lat, jeśli są uczniami (pełen wymiar godzin), uczestniczą w programie tzw. FAS Youthreach (szkolenia edukacyjno-zawodowe) lub są niesamodzielne pod względem fizycznym lub umysłowym. Co ważne dla Polaków, obywatele Wspólnoty nie muszą spełniać kryterium stałego zamieszkania, żeby otrzymać zasiłek rodzinny. Co więcej, dzięki rozwiązaniom unijnym dziecko będące beneficjentem nie musi nawet mieszkać w tym samym kraju co opiekun. Obowiązuje przy tym zasada, że jeśli zasiłek rodzinny jest mniejszy w kraju zamieszkania dziecka niż w Irlandii, wtedy należny zasiłek jest równy różnicy między tymi świadczeniami.
Jak ubiegać się o zasiłek
Osoba ubiegająca się o Child Benefit powinna przesłać odpowiedni formularz wraz z aktem urodzenia dziecka do Działu Zasiłków na Dzieci przy Ministerstwie Spraw Społecznych i Rodzinnych. W przypadku dziecka do 16 lat będzie to formularz CB1, a dla starszych dzieci CB2. W tym ostatnim przypadku podane informacje muszą być potwierdzone przez odpowiednią instytucję: szkołę, FAS lub lekarza, gdy chodzi o niepełnosprawność. Wypełniony formularz trzeba wysłać na adres: Child Benefit Section, Social Welfare Services Office, St. Oliver Plunkett Road, Letterkenny, Co. Donegal. Dla uzyskania szczegółowych informacji można kontaktować się z biurem Child Benefit, tel. 1890-400-400 (z terytorium Irlandii).
Nie zawsze istnieje konieczność ubiegania się o zasiłek. Jeśli dziecko urodziło się w Irlandii, wraz z zarejestrowaniem narodzin dziecka urząd socjalny sam zgłosi się do rodziców w ciągu 10 dni roboczych. Rejestracja wymaga podania danych osobowych w szpitalu i Urzędzie Rejestracji Narodzin. Potrzebny będzie też numer ubezpieczenia społecznego (PPS), który można zdobyć w lokalnym biurze Social Wel- fare Office.
Zasiłek na starsze dzieci
Jeśli zasiłek jest wypłacany dzieciom poniżej 16. roku życia, na miesiąc przed 16. urodzinami urząd wysyła formularz, w którym można poinformować, że dziecko spełnia warunki do dalszego korzystania z zasiłku. Tymi warunkami są edukacja lub niesamodzielność umysłowa bądź fizyczna. Zasiłek wypłacany jest w pierwszy wtorek każdego miesiąca. Pieniądze mogą dotrzeć do osoby uprawnionej na konto bankowe lub za pośrednictwem poczty. Należy pamiętać, że na opiekunie dziecka spoczywa obowiązek informowania urzędu irlandzkiego o sytuacjach życiowych. Oprócz standardowych, jak zmiana adresu, banku czy wyjazd z kraju, wymienione są też takie zdarzenia jak zmiana stanu cywilnego opiekuna, zmiana szkoły dziecka otrzymującego zasiłek, narodziny lub adopcja kolejnego dziecka.
Zasiłek jest wypłacany najczęściej matce lub ojcu. Jeśli dziecko nie mieszka z rodzicami albo nie jest na ich utrzymaniu, pieniądze może odebrać jego opiekun. Jest też możliwe wyznaczenie do tego innej osoby. O zasiłek ma prawo ubiegać się opiekun pracujący, jak i bezrobotny.
Informacje o zasiłku i formularze dostępne są na stronie www.welfare.ie
ILE WYNOSI ZASIŁEK
Od kwietnia 2007 r. miesięczna stawka zasiłku wynosi:
- po 160 euro na pierwsze i drugie dziecko
- po 195 euro na trzecie i każde następne dziecko
- po 240 euro na każde dziecko, jeśli w rodzinie urodzą się bliźniaki
- po 320 euro na każde dziecko, jeśli w rodzinie urodzi się podczas jednego porodu więcej dzieci (na przykład trojaczki, czworaczki)
- 635 euro to dodatkowy, jednorazowy grant przyznawany na dzieci urodzone z ciąży mnogiej po narodzinach, a następnie po ukończeniu przez nie 4 i 12 lat
Jak ubiegać się o dodatkowe pieniądze na dzieci w Irlandii
Opublikowano:
Autor: Redakcja
Przeczytaj również:
Wiadomości
Polecane artykuły:
wróć na stronę główną
ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.
e-mail
hasło
Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE