Co to jest mLegitymacja?
mLegitymacja emeryta-rencisty to elektroniczna wersja tradycyjnej legitymacji.
- Emeryci i renciści używają jej, aby potwierdzić swój status. Dzięki niej wygodnie korzystają z ulg, takich jak zniżki na bilety komunikacji miejskiej, a także potwierdzają swoje prawo do świadczeń zdrowotnych – informuje Marlena Nowicka – rzeczniczka prasowa ZUS w Wielkopolsce.
I dodaje:
- Forma elektroniczna jest bardzo wygodna. W jednej aplikacji mObywatel klient ma dostęp m.in. do dowodu osobistego, recept, prawa jazdy czy właśnie do mLegitymacji.
Jak pokazują dane - klienci ZUS coraz chętniej korzystają z tej możliwości. W pierwszym kwartale tego roku 86 794 emerytów i rencistów pobrało mLegitymację. To o 3 294 osób więcej niż w zeszłym roku w tym samym czasie.
Gdzie zdobyć mLegitymację?
Od stycznia 2023 r. ZUS automatycznie wydaje mLegitymacje wszystkim nowym emerytom i rencistom. Co warto podkreślić - aby korzystać z mLegitymacji, nie trzeba składać wniosku ani iść do placówki ZUS.Wystarczy pobrać bezpłatną aplikację mObywatel na smartfon i wykonać trzy proste kroki: uruchomić aplikację, kliknąć opcję „dodaj dokument” i wybrać z listy dostępnych dokumentów „legitymację emeryta-rencisty”. Na pulpicie pojawi się ikona mLegitymacji – tłumaczy Nowicka.
Jak działa mLegitymacja?
Ten elektroniczny dokument działa tak jak tradycyjna legitymacja. Emeryt lub rencista pokazuje go na ekranie swojego smartfona, aby potwierdzić uprawnienie do ulgi lub świadczenia.
- Emeryci i renciści, którzy mają tradycyjną plastikową legitymację, mogą nadal z niej korzystać, jeśli nie minął jej termin ważności. Osoby, które nabyły uprawnienia do emerytury lub renty od stycznia 2023 r. i mają legitymację elektroniczną, jeśli zechcą, mogą dodatkowo otrzymać tradycyjną legitymację w postaci karty plastikowej. Aby dostać taką kartę, należy złożyć do ZUS wniosek na formularzu ERL (wniosek o wydanie legitymacji emeryta-rencisty w formie spersonalizowanej karty) – informuje rzeczniczka.
I dodaje:
- Wizytę w placówce ZUS warto umówić z wyprzedzeniem. Klient, który chce załatwić sprawę w ZUS może sam wybrać dogodny termin i godzinę. Zarezerwować wizytę w ZUS może na kilka sposobów: za pośrednictwem PUE/eZUS, aplikacji mobilnej mZUS, telefonicznie albo podczas wizyty w ZUS.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.