reklama

Klub Kobiet Ławka nr 4 w Pleszewie zaprasza na wydarzenie z okazji 105. rocznicy uzyskania praw wyborczych przez Polki

Opublikowano:
Autor:

Klub Kobiet Ławka nr 4 w Pleszewie zaprasza na wydarzenie z okazji 105. rocznicy uzyskania praw wyborczych przez Polki - Zdjęcie główne

Wizerunek Anny Pleszewskiej - księżnej z Tęczyńskich, która setki lat temu była bardzo znaczącą postacią w historii Pleszewa.

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościKlub Kobiet Ławka nr 4 zaprasza na ciekawe wydarzenie, które zaplanowano w Pleszewie z okazji 105. rocznicy uzyskania praw wyborczych przez Polki.
reklama

Panel naukowy, koncert, film... Takie wydarzenia zaplanowano w Pleszewie z okazji 105. rocznicy uzyskania praw wyborczych przez Polki.

Wszystko zorganizowane zostanie już niedługo - 26 listopada (niedziela) dzięki inicjatywie pań z Klubu Kobiet Ławka Nr 4. Wspomniane wydarzenie wpisuje się również w trwające wciąż obchody jubileuszu 740-lecia Pleszewa.

Całość podzielono na dwie części: naukową w murach biblioteki w Pleszewie oraz artystyczną w murach Zajezdni Kultury.

reklama

Oto plan wydarzenia:

26 listopada - biblioteka w Pleszewie - panel naukowy od godz. 15.00 do godz. 17.30 - O kobietach w historii z perspektywy naukowej.  

  • dr Adam Kozak - Księżna Anna z Tęczyńskich - renesansowa dama z Pleszewa
  • prof. UAM dr hab. Michał Jarnecki - ,,Dziewczyny nie ryby i głos swój mają". Ciernista droga kobiet do prawa wyborczego
  • Agnieszka Słupianek-Winkowska - Słowem i czynem - herstorie pleszewskich organiczniczek
26 listopada - Zajezdnia Kultury - od godz. 18.00

  • 18.00 - Koncert Piosenka jest kobietą - Maria Rutkowska i Aleksandra Kamińska-Rykowska
  • 19.00 - Projekcja filmu "Siłaczki" Marty Dzido i Piotra Śliwowskiego z 2018 r., wprowadzenie Paweł Sarbinowski
Przypomnijmy: w 1918 roku naczelnik państwa - Józef Piłsudski - ogłosił, że prawo wyborcze mają zarówno mężczyźni jak i kobiety. Jedni i drudzy mogą nie tylko głosować, ale także startować w wyborach. W praktyce, nowe prawo weszło w życie rok później, kiedy to odbyły się pierwsze wybory w niepodległej już Polsce.

reklama

Podczas pierwszego posiedzenia sejmu, w ławach poselskich, po raz pierwszy w historii Polski zasiadło osiem kobiet - Gabriela Balicka, Jadwiga Dziubińska, Irena Kosmowska, Maria Moczydłowska, Zofia Moraczewska, Anna Piasecka, Zofia Sokolnicka oraz Franciszka Wilczkowiakowa.

reklama

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama