Księżna Anna z Tęczyńskich Raciborska, zwana także księżną Anną Pleszewską, przez kilkadziesiąt lat była właścicielem miasta.
Przypomnijmy: z "mroków dziejów" tę niezwykłą postać wydobyły panie ze Stowarzyszenia Klubu Kobiety Ławka Numer 4 - w Pleszewie.
To właśnie dzięki ich działaniom i zaangażowaniu - zaorganizowno w środę - 26 lipca - niezwykłą imprezę - "imieniny Anny Pleszewskiej".
Imieniny Anny Pleszewskiej. Odsłonięto renesansową ławkę
W sumie - w ramach wydarzenia - zaplanowano wiele wydarzeń - zarówno dla miłośników historii jak i sztuki i muzyki.Wszystko rozpoczęło się o godz. 17.00 w rejonie ul. św. Ducha w Pleszewie - gdzie oficjalnie odsłonięto piękną renesansową ławkę Anny Pleszewskiej.
Warto zaznaczyć, że idea upamiętnienia księżnej Anny zrodziła się dzięki Irenie Kuczyńskiej - lokalnej blogerce, wcześniej wieloletniej dziennikarce, propagującej od lat historię miasta oraz regionu, która w 2017 roku otrzymała tytuł "Zasłużonej dla Rozwoju Miasta i Gminy Pleszew", a która jest członkiem Klubu Kobiet Ławka nr 4 w Pleszewie.
- To właśnie ona "wyłoniła" tę niezwykłą postać w historii miasta - zaznaczała Agnieszka Słupianek-Winkowska, historyczka i regionalistka, która opowiadała dziś zebranym podczas uroczystości historię "Pleszewskiej Pani" - zabierając ponadto mieszkańców na niezwykły "herstoryczny" spacer po mieście - pełen ciekawostek zarówno z życia księżnej Anny, ale także Pleszewa generalnie.
ZOBACZ WIDEO:
Podczas uroczystości przy ul. św. Ducha w Pleszewie nie zabrakło oczywiście symbolicznego przecięcia wstęgi, którego dokonały panie z Klubu.
Warto zaznaczyć, że ławkę Anny Pleszewskiej ufundowała Anna Kruk-Wróblewska - jedna z "matek założycielek" Klubu Kobiet Ławka nr 4 w Pleszewie, na co dzień przedsiębiorca oraz przewodnicząca rady miasta w Choczu.
Po oficjalnym odsłonięciu nie zabrakło oczywiście pamiątkowych zdjęć na ławce, które chętnie robili sobie zebrani mieszkańcy.
- Bardzo się cieszę, że ta ławka tutaj stanęła - komentowała m.in. Dorota Żarnowska, przewodnicząca osiedla nr 6 "Wokół Wieży" w Pleszewie.
ZOBACZ WIDEO:
Po wszystkim rozpoczął się wspomniany wcześniej "spacer herstoryczny" po Pleszewie, który poprowadziła Agnieszka Słupianek-Winkowska.
Warto jednak zaznaczyć, że impreza cały czas trwa - resztę wydarzeń zaplanowano w Zajezdni Kultury.
O godz. 18.30 rozpocznie się tam prelekcja pt. "Dlaczego potrzebna jest nam HERstoria".
Na godz. 19.15 zaplanowano etiudę teatralną pt. "Duchy, damy i panny na imieninach u Anny" w wykonaniu Teatru Prawie Wielkiego.
O godz. 20.00 odbędzie się koncert w wykonaniu Katarzyny Zawady, która wykona najpiękniejsze piosenki Anny Jantar i Anny German.
Z kolei o godz. 21.30 odbędzie się "herstoryczne" kino - zaplanowano seans "W gorsecie" w reż. Marie Kreutzer.
[AKTUALIZACJA]
Przypomnijmy: imieniny Anny organizowane są w ramach trwających obchodów 740-lecia Pleszewa. A jak zapowiadały nam już wcześniej organizatorki, możliwe, że przerodzi się to w przyszłości cykliczną imprezę
- Anna Pleszewska z pewnością z powodzeniem odnalazłaby się we współczesnej rzeczywistości. Była ona kobietą niezależną, decyzyjną i sprawczą. Chcielibyśmy wspomniane imieniny organizować co roku, stworzyć quest historyczny jej śladami a docelowo - w przyszłości - usadowić na nowej ławce także postać samej Anny - mówiła już wcześniej "Życiu Pleszewa" Monika Matyjaszczyk, prezes Klubu Kobiet "Ławka nr 4" w Pleszewie
ZAPRASZAMY DO OBEJRZENIA ZDJĘĆ Z OTWARCIA ŁAWKI ANNY PLESZEWSKIEJ
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.