„Pani Pleszewska” czy „Księżna Raciborska” - to historyczne źródłowe określenia księżnej Anny Tęczyńskiej - niezwykłej kobiety, która przez kilkadziesiąt lat była bardzo znaczącą postacią w historii Pleszewa.
Anna Pleszewska zostanie uhonorowana
Jej postać - niezwykle ciekawą, ale też niestety nieco zapomnianą przez minione wieki w Pleszewie - przypomina od dłuższego czasu miejscowy Klub Kobiet „Ławka nr 4” w Pleszewie.Przypomnijmy: jak pisaliśmy szeroko jakiś czas temu na łamach zpleszewa.pl i "Życia Pleszewa", panie z Klubu wystosowały na początku roku list otwarty do władz miejskich, w których wprost prosiły o uhonorowanie Anny Pleszewskiej.
Pierwszym pomysłem było nadanie jej imienia skwerowi u zbiegu ul. Św. Ducha oraz ul. Sopałowicza w Pleszewie.
Jak wówczas pisaliśmy, ze względów formalnych terenu nie można było jednak nazwać, ponieważ nie jest on według prawa skwerem.
Jednak już wówczas władze miasta odpowiadały, że uhonorowanie może nastąpić w jakiś inny sposób.
I tak się właśnie stanie już w lipcu.
Ławka ku pamięci Anny Pleszewskiej w rejonie ul. św. Ducha
Dzięki zaangażowaniu pań z Klub Kobiet „Ławka nr 4”, postać Anny Pleszewskiej zostanie uhonorowana poprzez umiejscowienie w tej części miasta specjalnej, renesansowej ławki.Jak mówi dziś "Życiu Pleszewa" Monika Matyjaszczyk, I prezes Stowarzyszenia Klubu Kobiety Ławka Numer 4, uroczystość zaplanowano na 26 lipca - w imieniny Anny.
- Obecnie w rejonie ul. św. Ducha w Pleszewie są dwie ławki. W lipcu, w miejscu jednej z nich - stanie wspomniana nowa, renesansowa ławka - zapowiada Monika Matyjaszczyk.
Całe wydarzenie, które zaplanowano w lipcu, realizowane będzie ponadto w ramach obchodów 740-lecia Pleszewa.
Atrakcji będzie tego dnia ogrom - poza oficjalnym otwarciem ławki zaplanowano historyczny spacer po mieście, a w murach Zajezdni Kultury różne kulturalne wydarzenia: m.in. występ Teatru Prawie Wielkiego, koncert Katarzyny Zawady, która zaśpiewa najpiękniejsze piosenki Anny Jantar i Anny German, ponadto kino plenerowe.
- Anna Pleszewska z pewnością z powodzeniem odnalazłaby się we współczesnej rzeczywistości. Była ona kobietą niezależną, decyzyjną i sprawczą. Chcielibyśmy wspomniane imieniny organizować co roku, stworzyć quest historyczny jej śladami a docelowo - w przyszłości - usadowić na nowej ławce także postać samej Anny - mówi dziś "Życiu Pleszewa" Monika Matyjaszczyk.
Poznaj niezwykłą historię Anny Pleszewskiej już w najbliższą niedzielę!
Tymczasem już w najbliższą niedzielę 18 czerwca będzie można poznać niezwykłą historię Anny Pleszewskiej. Kim była? Czego dokonała w Pleszewie jako właściciela miasta? Jak wyglądał Pleszew w dobie renesansu?Wszystkiego dowiemy się dzięki niezwykłym opowieściom Mileny Stępniak-Lis - badaczki dziejów Pleszewa w XVI wieku oraz Agnieszki Słupianek-Winkowskiej - badaczki historii kobiet ziemi pleszewskiej. Początek wydarzenia o godz. 16.00 w bibliotece w Pleszewie.
ZOBACZ PLAKAT WYDARZENIA:
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.