reklama
reklama

Czy w Pleszewie był kiedyś zamek? I czy przebywał w nim król Polski? [WIDEO]

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Bartek Owczarz / zdjęcie archiwalne

Czy w Pleszewie był kiedyś zamek? I czy przebywał w nim król Polski? [WIDEO] - Zdjęcie główne

Czy w Pleszewie istniał kiedyś zamek? Źródła historyczne to potwierdzają! | foto Bartek Owczarz / zdjęcie archiwalne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Historia Czy w Pleszewie był kiedyś zamek? - Pozostały tropy i dokumenty... - opowiada Adam Staszak, dyrektor Muzeum Regionalnego w Pleszewie.
reklama

Czy w Pleszewie istniał kiedyś zamek? Dziś nie ma na to żadnych "materialnych" dowodów, ale... 

- Pozostały tropy i dokumenty - opisuje Adam Staszak, dyrektor Muzeum Regionalnego w Pleszewie.

Czy w Pleszewie był kiedyś zamek?

Temat zamku, który istniał przed wiekami w Pleszewie, pojawiał się już w rozmowach historyków od bardzo dawna, jednak przez dłuższy czas nie było na to bezpośrednich dowodów.

Warto jednak zaznaczyć, że sprawę opisywała nawet przedwojenna prasa - w artykule M. Happa z roku 1896, który był zamieszczony w jednej z poznańskich gazet, autor przywoływał zarządzenie z 1696 roku, gdzie miała być mowa o "zamku zamieszkałym przez dziedzica".

Według założeń pleszewski zamek miał znajdować się w ówczesnym miejskim ogrodzie - nazywanym ogrodem zamkowym. Gdzie konkretnie się znajdował?

Okazuje się, że dzisiejsza nazwa ul. Zamkowej w Pleszewie nie jest przypadkowa...

- Jak sama nazwa wskazuje - prowadziła do zamku. Jest też dzisiejszy park miejski, który od dawien dawna określany jest jako "ogród zamkowy" - opisuje Adam Staszak.

Gdzie znajdował się zamek w Pleszewie?

Jak zaznacza dyrektor Muzeum Regionalnego, w dokumentach nie istnieje jednak określenie konkretnej lokalizacji zamku.

- Zapisano jedynie, że znajdował się on na południowy zachód od miasta. A więc należałoby go szukać gdzieś w dzisiejszym parku miejskim, być może na terenie ZSP nr 2, a być może na terenie dawnej rzeźni miejskiej - opisuje Adam Staszak.

Co mówią dokumenty o zamku w Pleszewie?

Jak zaznacza dyrektor, istnieje także dokument z roku 1467, który opisuje pleszewski zamek. Napisane jest w nim, że "idąc do zamku należy przejść fosę".

- Ta fosa odgradzała Pleszew od strony zachodniej. Kiedyś, wjeżdżając do Pleszewa od strony Jarocina, przejeżdżało się przez drewniany mostek. Fosa rozwijała sie pomiędzy ul. św. Ducha a ul. Łąkową - opisuje Adam Staszak.

Po przejściu wspomnianej fosy - dochodziło się do drewnianej obronnej bramy zakończonej wieżą...

Sam zamek otoczony był folwarkiem.

- Założenie zamkowe zamykało się w prostokącie, który od wschodniej strony był ograniczony miastem lokacyjnym, od północnej dzisiejszą ul. Poznańską, od zachodniej posiadłością wsi Baranów, a od południa założenie zamkowe ograniczała rzeka Radobycz - bo taką nazwę do końca XVIII wieku nosił dzisiejszy Ner - mówi Adam Staszak

Kiedy zbudowano zamek w Pleszewie?

Zamek w Pleszewie miał być zbudowany w pierwszej połowie XV wieku - przez ówczesnego właściciela miasta - Mikołaja z Cielczy, który po objęciu pisał się jako "Mikołaj Pleszewski".

- Był pierwszym właścicielem miasta, który przebywał w nim na stałe - stąd konieczność pobudowania siedziby - tłumaczy motyw budowy zamku dyrektor muzeum w Pleszewie

I na koniec - największa z ciekawostek. Według historyka Adama Kozaka z PAN - na pleszewskim zamku mógł przebywać sam król - Jan Olbracht...

Więcej o historii zamku w Pleszew zobaczycie w wideo, jakie nagrało na ten temat Muzeum Regionalne w Pleszewie:

 

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama