Reklama

Reklama

Czy w Pleszewie był kiedyś zamek? I czy przebywał w nim król Polski? [WIDEO]

Opublikowano: czw, 25 lut 2021 05:00
Autor:

Czy w Pleszewie był kiedyś zamek? I czy przebywał w nim król Polski? [WIDEO] - Zdjęcie główne

Czy w Pleszewie istniał kiedyś zamek?

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Historia Czy w Pleszewie był kiedyś zamek? Adam Staszak, dyrektor Muzeum Regionalnego w Pleszewie zabiera nas w kolejną fascynującą podróż po historii miasta.

Reklama

Czy w Pleszewie był kiedyś zamek?

Muzeum Regionalne w Pleszewie od dłuższego czasu przybliża mieszkańcom ciekawe historie, związane z naszym miastem – w formie opowieści wideo. Narratorem jest dyrektor instytucji - Adam Staszak. 

Tym razem dyrektor opowiada o niewykłej historii - związanej z nieistniejącym już dziś zamkiem w Pleszewie. Jak zaznacza Adam Staszak po zamku nie pozostały co prawda żadne ślady materialne. Ale...

- Pozostały tropy i dokumenty - zaznacza dyrektor Muzeum Regionalnego w Pleszewie.

Zamek w Pleszewie. Tropy historyczne

Pierwszym tropem jest dzisiejsza ulica Zamkowa w Pleszewie.

- Jak sama nazwa wskazuje - prowadziła do zamku. Jest też dzisiejszy park miejski, który od dawien dawna określany jest jako "ogród zamkowy" - opisuje Adam Staszak.

Zamek w Pleszewie. Gdzie był?

Jak zaznacza dyrektor Muzeum Regionalnego, w dokumetach nie istnieje określenie konkretnej lokalizacji zamku.

- Zapisano jedynie, że znajdował się on na południowy zachód od miasta. A więc należałoby go szukać gdzieś w dzisiejszym parku miejskim, być może na terenie ZSP nr 2, a być może na terenie dawnej rzeźni miejskiej - opisuje Adam Staszak.

Zamek w Pleszewie. Dokumenty

Jak zaznacza dyrektor, istnieje dokument z roku 1467, który opisuje pleszewski zamek. Napisane jest w nim, że idąc do zamku należy przejść fosę.

- Ta fosa odgradzała Pleszw od strony zachodniej. Kiedyś, wjeżdżając do Pleszewa od strony Jarocina, przejeżdżało się przez drewniany mostek. Fosa rozwijała sie pomiędzy ul. św. Ducha a ul. Łąkową - opisuje Adam Staszak.

Po przejściu wspomnianej fosy - dochodziło się do drewnianej obronnej bramy zakończonej wieżą... Sam zamek otoczony był folwarkiem.

- Założenie zamkowe zamykało się w prostokącie, który od wschodniej strony był ograniczony miastem lokacyjnym, od północnej dzisiejszą ul. Poznańską, od zachodniej posiadłością wsi Baranów, a od południa założenie zamkowe ograniczała rzeka Radobycz - bo taką nazwę do końca XVIII wieku nosił dzisiejszy Ner - mówi Adam Staszak

Kiedy zbudowano zamek w Pleszewie?

Zamek w Pleszewie miał być zbudowany w pierwszej połowie XV wieku - przez ówczesnego właściciela miasta - Mikołaja z Cielczy, który po objęciu pisał się jako "Mikołaj Pleszewski"

- Był pierwszym właścicielem miasta, który przebywał w nim na stałe - stąd konieczność pobudowania siedziby - tłumaczy motyw budowy zamku dyrektor muzeum w Pleszewie

I na koniec - największa z ciekawostek. Według historyka Adama Kozaka z PAN - na pleszewskim zamku mógł przebywać sam król - Jan Olbracht...

Więcej zobaczycie w wideo, jakie nagrało Muzeum Regionalne w Pleszewie:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.