Luzowanie obostrzeń ma nastąpić w terminie od 6 do 25 czerwca. Kolejny etap dotyczyć będzie okresu od 26 czerwca do 31 sierpnia i będzie przedstawiony w przyszłym tygodniu.
Jesteśmy krajem, który ma obecnie stosunkowo liberalne obostrzenia w Europie. Ten poziom obostrzeń w innych krajach jest zdecydowanie większy. We Francji obowiązuje nadal godzina policyjna – mówił minister.
Luzowanie obostrzeń. Co się zmieni od 6 czerwca ?
- otwarcie sal zabaw dla najmłodszych. Będzie obowiązywał limit jednej osoby na 15 m2,- przywracana jest możliwość organizowania tradycyjnych targów, konferencji, wystaw z limitem 1 osoba na 15 m. kw.,
- limit obowiązujący na imprezach, w tym weselach, oraz podczas zgromadzeń publicznych zostanie zwiększony z 50 do 150 osób
- w transporcie zbiorowym będzie obowiązywać maksymalnie 75 proc. obłożenia.
Luzowanie obostrzeń. Limity
Co ważne! Do limitów nie są wliczane osoby zaszczepione; one nie będą liczone ani w limitach hotelowych, ani w limitach konferencyjnych, ani w żadnych innych.
Badania mówią, że szczepienia ograniczają transmisję w 90%. Chcemy zachęcać w ten sposób do szczepienia, bo ono będzie pewnego rodzaju przepustką, bo limity tych osób nie dotyczą - dodał minister.
Koronawirus. Szczepienia dzieci
Warto przypomnieć, że na razie jedynym orężem w walce z pandemią koronawirusa są szczepienia. Dlatego cała Polska się szczepi przeciwko koronawirusowi. I to już od grudnia ub. roku, kiedy to ruszył u nas Narodowy Program Szczepień. Zaczęło się od personelu medycznego, przez seniorów, aż do 16 – 17 –latków, którzy mogą się szczepić na COVID-19 od 17 maja. Oczywiście szesnastolatki i siedemnastolatki szczepione są wyłącznie preparatem Pfizer/BioNTech.
- Tylko ta szczepionka jest dopuszczona do użytku przez osoby w wieku 16 i 17 lat - mówił minister zdrowia, Adam Niedzielski.
Do wykonania szczepienia przez 16- i 17- latków konieczna jest zgoda rodzica lub opiekuna, ale jego obecność przy szczepieniu nie jest wymagana. Na stronie ministerstwa zdrowia – jest formularz szczepień poszerzony właśnie o zgodę rodziców. Bez zgody – szczepienie nie jest możliwe.
Wczoraj – w Dzień Dziecka – rządzący poinformowali, że do tej grupy - mogących przyjąć szczepionkę - dołączą za kilka dni dzieci w wieku do 12 do 15 lat. Na szczepienia będą mogły rejestrować się od najbliższego poniedziałku - 7 czerwca.
W związku z decyzjami Europejskiej Agencji Leków oraz rekomendacjami Rady Medycznej - rząd podjął decyzję, że od 7 czerwca zacznie się szczepienie dzieci w wieku od 12 do 15 lat - poinformował Michał Dworczyk, szef kancelarii premiera i pełnomocnik rządu do spraw szczepień.
Z wyliczeń przedstawionych przez rząd – jest to ponad 2,5 miliona uczniów, którzy uczą się w 24 tysiącach szkół i placówek oświatowych. Dzieci będą szczepione – tak jak wszyscy pozostali dotychczas – czyli w punktach szczepień populacyjnych i w punktach szczepień powszechnych.
Co do ewentualnych szczepień w szkołach – wchodzi to w grę dopiero po wakacjach – czyli we wrześniu.
Jakim preparatem szczepieni będą najmłodsi?
Wedle zalecenia Europejskiej Agencji Leków (EMA) – będzie to szczepionka Comirnaty firm Pfizer i BioNTech przeciw COVID-19. Podawana będzie domięśniowo, w formie dwóch zastrzyków, w odstępie co najmniej trzech tygodni.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.