Reklama

Pleszew. Koronawirus. Kiedy starsze dzieci będą mogły wrócić do szkół?

Opublikowano: 22 lutego 2021 14:00
Autor: Redakcja

Dzieci dzieci ze starszych klas będą mogły wrócić do szkoły?

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Koronawirus Dzieci z klas IV-VIII szkół podstawowych ciągle siedzą w domach. Dla nich nauka zdalna to codzienna edukacyjna rzeczywistość. Tylko młodsi uczniowie z klas I-III wrócili po 18 stycznia do szkół na normalne zajęcia stacjonarne. Kiedy będą mogli to zrobić starsi uczniowie? Jest odpowiedź ministra zdrowia.

Reklama

Nauczenie zdalne trwa już prawie rok z przerwami. 

Obecnie na zajęcia do szkół chodzą tylko dzieci z klas I-III podstawówek.

Kiedy starsi uczniowie wrócą do szkół?

Co na to rządzący?

 

Za chwilę minie rok od wybuchu pandemii koronawirusa. Covid-19 zdążył w tym czasie sporo namieszać w naszym życiu i w naszej codzienności. Z przerwami zamykano – i nadal jest to czynione - różne branże. Firmy borykają się z pandemią koronawirusa, tracą kontrakty, zamówienia. Usługi przeżywają trudności w prowadzeniu biznesu, bo czy to fryzjerzy, czy kosmetyczki albo muszą działać w tzw. reżimie covidowym, albo – jak restauratorzy – muszą wręcz zamknąć lokale dla klientów. Możliwe jest tylko świadczenie usługi na wynos. Również oświata przeżywa kryzys. Wprowadzone zdalne nauczanie – funkcjonuje z przerwami – dosłownie od początku pandemii COVID-19. 

Pleszew. Koronawirus. Zdalne nauczanie

 Prawie roczne – bo pandemia koronawirusa zaatakowała nas w połowie marca ub. roku – nauczanie zdalne z przerwami – ma wiele negatywnych skutków. Obecnie tylko przedszkolaki i dzieci z klas I-III  uczą się w przedszkolach i szkołach. Reszta edukuje się w domach na tzw. lekcjach online.

To rodzi sporo problemów – od tych typowo technicznych czy związanych z brakiem sprzętu, po te dotyczące jakości nauki, aż po te ocierające się o opiekę nad dzieckiem pozostającym w domu. Nikt przecież nie zostawi czwartoklasisty – czyli 10-latka - samego, bez opieki. Do tego dochodzą poważne kwestie odnośnie psychicznego funkcjonowania dzieci, pozbawionych bezpośrednich kontaktów z rówieśnikami, a wręcz zamknięcia w domu z przysłowiową komórką w ręku. 

- Dla większości dzieci obecny czas to jest dramat. Mam poczucie, że część z nich, przez lata będzie się zmagało z problemami emocjonalnymi. Będą miały deficyty, w rozwoju społecznym. W znacznej mierze dotyczy to nastolatków, dla których środowisko rówieśnicze jest szczególnie ważne - wyjaśnia psycholog, Dorota Minta.

Czytaj także: Pleszew. Koronawirus. Psycholog: dla większości dzieci obecny czas to dramat!

Koronawirus. Edukacja. Kiedy powrót do szkół?

Stąd też coraz głośniej rodzice pytają – kiedy starsze klasy wrócą do szkół? Kiedy możliwe będzie otwarcie placówek oświatowych również dla uczniów z klas IV-VIII szkół podstawowych? Co na ten temat mówią rządzący w naszym kraju i podejmujący w tej kwestii decyzje? Ostatnio w ogólnopolskich mediach można było poznać stanowisko ministra zdrowia. 

- Zdaję sobie sprawę, że szkoły i zamknięcie szkół, powrót do nauczania zdalnego, to ogromny koszt dla psychiki – mówił minister zdrowia, Adam Niedzielski.

I zapewnił, że temat ten ma być omawiany na rządowym posiedzeniu zarządzania kryzysowego. Jedno jest pewne już dziś. Na razie rząd nie rozważa powrotu do nauki stacjonarnej dla starszych klas. 

- Na pewno nie w tym tygodniu – zastrzegał minister zdrowia, Adam Niedzielski.

Ale zaraz dodał. 

- Nie przekreślałbym, że jeszcze w marcu takie decyzje będziemy podejmować - mówił minister

Pleszew. Koronawirus. Powrót do szkół. Czy pomoże szczepienie nauczycieli?

Z kolei minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek pytany o to - kiedy zostaną podjęte kolejne decyzje o formie kształcenia w szkołach – odparł wprost.

- Najpóźniej do połowy tygodnia – deklarował minister edukacji i nauki, Przemysław Czarnek – na antenie radiowej.

Pomóc może też tu szczepienie nauczycieli. Ze szczepień przeciw koronawirusowi skorzystać mogą m.in. nauczyciele klas I-III, przedszkolni, bibliotekarze oraz szkolni pedagodzy i psychologowie wraz z kadrą kierowniczą placówek pedagogicznych.

Na listę w pleszewskim szpitalu trafiło do tej pory 595 nazwisk.

- W  piątek 12 lutego zaszczepiono 50 osób, w poniedziałek – 15 lutego -  55 osób  – wylicza Ireneusz Praczyk – rzecznik prasowy Pleszewskiego Centrum Medycznego.

Kolejnych 300 belfrów przyjęło dawkę 19 i 22 lutego.

- Precyzyjne wyliczenia  są  konieczne, ponieważ musimy mieć na stanie odpowiednią ilość biopreparatu, który zamawiamy z Agencji Rezerw Materiałowych – wyjaśnia Błażej Górczyński, prezes Pleszewskiego Centrum Medycznego. 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (1)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

  • 3 miesiące temu | ocena +0 / -0

    pytam

    A może jakiś wywiad z tymi, którzy pojechali do Zakopca albo na inne jakieś stoki i zabrali tam dzieci w czasie roku szkolnego?