Reklama

Powiat pleszewski. Wielki strach, dramaty przedsiębiorców, zamknięte instytucje, kolejne zgony... Mija rok od oficjalnego potwierdzenia pierwszego przypadku koronawirusa

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

Powiat pleszewski. Wielki strach, dramaty przedsiębiorców, zamknięte instytucje, kolejne zgony... Mija rok od oficjalnego potwierdzenia pierwszego przypadku koronawirusa - Zdjęcie główne

Powiat pleszewski. Mija rok od oficjalnego potwierdzenia pierwszego przypadku koronawirusa w Polsce. Jak wyglądał ten czas w Pleszewie i innych gminach?

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Koronawirus Dziś - 4 marca - mija dokładnie równy rok od oficjalnego potwierdzenia pierwszego przypadku zakażenia koronawirusem w Polsce. Pod koniec marca wykryto również pierwszy przypadek koronawirusa w powiecie pleszewskim. Jak wyglądał ostatni czas?

Dziś - 4 marca - mija równy rok od oficjalnego potwierdzenia pierwszego przypadku zakażenia koronawirusem w Polsce. Pod koniec marca wykryto również pierwszy przypadek koronawirusa w powiecie pleszewskim.

Pleszew. Koronawirus. Pierwszy przypadek w Polsce i w powiecie pleszewskim

Ponad 1,7 miliona potwierdzonych przypkadów zakażeń oraz ponad 44 tys. zgonów - takie smutne liczby odnotowano w Polsce od początku pandemii koronawirusa. Dziś - 4 marca - mija równy rok od momentu oficjalnego potwierdzenia COVID-19 w naszym kraju.

Z tej okazji przypominamy Wam - jak wyglądał początek pandemii - w naszym regionie.

Pleszew. Koronawirus. Kalendarium

W naszym regionie wszystko rozpoczęło się de facto już 25 lutego 2020. To właśnie wtedy do szpitala w Krotoszynie trafiła 26-latka - z podejrzeniem koronawirusa. Wieści o tym napływają do Pleszewa, gdzie sprawa jest szeroko dyskutowana. Wyniki - po 88 godzinach - nie potwierdzają jednak wirusa.

Dzień później - 26 lutego 2020 pleszewski szpital zwołuje konferencję i stara się uspokoić mieszkańców zapewniając, że jest przygotowany na „maksymalne ograniczenie transmisji wirusa”. W samym Pleszewie zapanował jednak niepokój - informowaliśmy m.in. o problemie z zakupem maseczek, które wówczas nie były jeszcze obowiązkowe

4 marca w Polsce potwierdził się pierwszy przypadek zachorowania na koronawirusa - u pacjenta z woj. lubuskiego.

Kilka dni później - 9 marca odnotowano z kolei pierwszy przypadek koronawirusa w Wielkopolsce. Pacjentka z Poznania była też później pierwszą ofiarą śmiertelną zakażenia.  

Pleszew. Koronawirus. Pierwsze podejrzenia w powiecie

Sytuacji związanych z podejrzeniem koronawirusa wciąż przybywało w powiecie pleszewskim. Przykład? W nocy z 11 na 12 marca 2020 na pleszewski SOR zgłosiło się dwóch pacjentów. Pierwszy z nich miał lekkie objawy przeziębieniowe.

- Oznajmił, że miał kontakt z osobą, która podróżowała do tzw. obszarów ryzyka. Dlatego zgłosiliśmy przypadek do PSSE, a pacjentowi zaleciliśmy kwarantannę domową – wyjaśniał nam wówczas rzecznik PCM, Ireneusz Praczyk.

W drugim przypadku objawy były poważniejsze.

- Ze szczegółowego wywiadu uzyskaliśmy informację, że pacjent przebywał we Włoszech na nartach, ale wrócił stamtąd dość dawno, bo 8 lutego. Niemniej jednak zdecydowaliśmy, że zostanie przewieziony transportem sanitarnym do szpitala zakaźnego w Kaliszu. Personel, który miał z nim kontakt został czasowo odsunięty od udzielania świadczeń do czasu uzyskania wyników posiewu od pacjenta na obecność koronawirusa – tłumaczył w marcu 2020 Ireneusz Praczyk.

Ratownicy ubrani w ochronne skafandry przetransportowali mężczyznę na oddział zakaźny szpitala przy ul. Toruńskiej w Kaliszu w czwartkowe południe – 12 marca 2020. Po kilku godzinach oczekiwania i izolacji pacjent został jednak zwolniony, bo nie było  podstaw do hospitalizacji. 

Pleszew. Koronawirus. Ludzie dzownili do sanepidu w nocy

Te przypadki wystarczyły, żeby ludzie zaczęli się bać. Pracownicy sanepidu potwierdzali nam w marcu 2020 roku, że telefon alarmowy - dzwonił w powiecie plezsewskim niemal cały czas.

- Nawet w nocy – przyznawała w marcu 2020 roku kierownik sekcji epidemiologii w sanepidzie, Gizela Szarpak.

Dzwoniły również osoby, które nie powinny czuć się zagrożone – bo  nie wyjeżdżały nigdzie i nie miały kontaktów z osobami zagrożonymi.

- Żadnych zgłoszeń jednak nie lekceważymy - zapewniała wówczas specjalistka.

Pleszew. Koronawirus. Zebranie w powiecie pleszewskim

10 marca w powiecie pleszewski, odbyło się specjalne zebranie. W starostwie zbiera się komisja bezpieczeństwa i porządku z udziałem służb. Odwoływane są pierwsze imprezy - jeszcze przed decyzją rządu

Pleszew. Koronawirus. Puste półki i ograniczenia w sprzedaży dla jednej osoby

Jednych koronawirus nie ruszał – inny ruszyli masowo na zakupy. Stało się tak głównie po tym – jak premier ogłosił stan zagrożenia epidemicznego. Ludzie wykupywali artykuły spożywcze i higieniczne.

- Lodówki z mięsem były puste. Z nabiału połowę rzeczy tak samo znikło. Pustki były też na półkach z makaronem, ryżem, kaszą różnego rodzaju. Brakowało niektórych rodzajów wody – wyliczał nam w marcu 2020 jeden z mieszkańców.

W piekarniach kolejki ustawiały się bladym świtem.

- Ludzie kupują po 10 bochenków chleba, to jest niewiarygodne – usłyszeliśmy w marcu 2020 od ekspedientki w jednej z pleszewskich piekarni.

Zapasy robili nawet klienci małych osiedlowych sklepików. W odpowiedzi na tak nagły popyt niektóre sklepy wprowadziły ograniczenia - jedna osoba mogła kupić np. tylko trzy sztuki danego towaru. Po kilku dniach sytuacja się nieco uspokoiła. Większość mieszkańców zaczęła się również stosować do procedur. Do sklepów czy aptek wchodzi się obecnie pojedynczo. 

Pleszew. Koronawirus. Kolejne narady

13 marca - włodarze pleszewskich gmin i starostwa uczestniczą w wideokonferencji z wojewodą i zespołem zarządzania kryzysowego. Podjęta zostaje decyzja o przekształceniu szpitala miejskiego w Poznaniu w placówkę o profilu zakaźnym, przeznaczonym wyłącznie dla pacjentów z koronawirusem.

Wszystkie gminy z powiatu i starostwo wprowadzają ograniczenia w wizytach do urzędów. Wieczorem rząd ogłasza wprowadzenie stanu epidemicznego. Zmarła druga osoba zarażona koronawirusem - 73-latek, który przebywał w szpitalu we Wrocławiu.

15 marca - W kościołach w całej Polsce uczestniczyć może maksymalnie 50 osób, w związku z czym z wielu świątyń prowadzone są transmisje „na żywo” w Internecie.

16 marca do szpitala w sąsiednim Krotoszynie trafia 85-latek. Testy potwierdzają, że ma koronawirusa. Mężczyzna przebywa na zakaźnym w Kaliszu. 

Pleszew. Koronawirus. Pierwszy przypadek w powiecie pleszewskim

I w końcu - 29 marca 2020 - potwierdzono pierwszy przypadek koronawirusa w powiecie pleszewskim. Był to mężczyzna w średnim wieku z powiatu pleszewskiego. W stanie średnio ciężkim przebywał w szpitalu zakaźnym w Poznaniu.

Pleszew. Koronawirus. Pierwszy przypadek w powiecie pleszewskim

Służby sanitarne ustalały - kto i w jakim zakresie miał kontakt z zakażonym 65-latkiem – u którego stwierdzono koronawirusa. 

- Przekazany został przez Szpitalny Oddział Ratunkowy w Pleszewie transportem specjalistycznym. W niedzielę 29 marca ok. godz. 18.00 otrzymaliśmy informację, że jest zakażony. Wszystkie osoby, które miały z nim kontakt bezpośredni objęte są kwarantanną, osoby z dalszego kontaktu - nadzorem epidemiologicznym – mówiła nam wówczas Jolanta Ulatowska, dyrektor PSSE w Pleszewie.

Pleszew. Koronawirus. Pierwszy przypadek w powiecie pleszewskim. Był apel

Miejscowe władze apelowały wówczas o rozsądek i dyscyplinę.

- Mamy pierwszy przypadek koronawirusa w powiecie. Teraz jeszcze bardziej musimy być zdyscyplinowani. W takich sytuacjach wiele spraw schodzi na dalszy plan, bo zdrowie jest najważniejsze. Apeluję o rozsądek i stosowanie się do zasad i nakazów - podkreślał m.in. burmistrz Pleszewa, Arkadiusz Ptak. 

Pleszew. Koronawirus. Restrykcje

Kolejne miesiące oznaczały dla nas wszystkich życie z kolejnymi restrykcjami. Samorządy naszego powiatu zdecydowały o odwołaniu lub przesunięciu wszystkich zaplanowanych imprez. Podobnie zrobiły organizacje pozarządowe. 

Urzędy gmin i różne instytucje – m.in. poczta, skarbówka, ZUS - apelowały do mieszkańców o ograniczenie wizyty w placówkach. Wiele spraw można było telefonicznie lub drogą elektroniczną.

Pleszew. Koronawirus. Szkoły i przedszkola zamknięte

Miniony rok to także czas rewolucji w oświacie. Decyzja o zamknięciu szkół była przełomowa. Wszelkie placówki oświatowe - także w powiecie pleszewskim - zostały zamknięte od poniedziałku 16 marca.

Pleszew. Koronawirus. Obowiązek zakrywania ust i nosa

Sytuacja związana z pandemią zmieniała się, choć kolejnych zakażonych systematycznie przybywało. Sytuacja na chwilę unormowała się podczas okresu letniego, by znów wrócić z pełną mocą podczas jesieni.

Z czasem wcześniejszy obowiązek zakrywania nosa i ust w zamkniętej przestrzeni zamienił się w obowiązek zakrywania nosa i ust także na świeżym powietrzu.

Pleszew. Koronawirus. Problemy z gospodarką

Szalejąca pandemia koronawirusa poważnie wpłynęła także na kondycję firm i zakładów. Koronawirus dotknął z czasem właściwe każdej z dziedzin gospodarki. Dlatego też potrzebna była pomoc dla naszych przedsiębiorców – a tym samym dla pracowników. I taką pomocą w dobie COVID 19 miała być tzw. tarcza antykryzysowa.

Przez ostatni rok nie brakowało jednak także lokalnych dramatów naszych przedsiębiorców.

Pleszew. Koronawirus. Rondo 2020 roku w Pleszewie

Miniony 2020 rok na długo zapadnie w pamięci mieszkańcom Pleszewa także z innego powodu. Władze Pleszewa postanowiły bowiem nadać nowemu rondu na skrzyżowaniu ulic Targowej, Słowackiego i Bogusza w Pleszewie nazwę: Rondo 2020 Roku.

- Nikt nie spodziewał się na początku 2020 roku, że w ciągu następnych kilku miesięcy nastąpi szereg wydarzeń, które sprawią, że nasze życie i myślenie przybiorą zupełnie inny kształt. W konsekwencji jest wielce prawdopodobne, że nastąpią daleko idące zmiany społeczne, gospodarcze i polityczne Polski i świata - uzasadniał wspomnianą decyzję burmistrz Pleszewa. Arkadiusz Ptak

Jak podkreślał burmistrz Pleszewa wydarzeniem, które zdominowało - cały świat - w 2020 roku był własnie wybuch pandemii koronawirusa - COVID 19. 

- Choć wirus miał początek w Chinach, to stosunkowo szybko pojawił się w Europie. W Polsce pierwszego pacjenta zidentyfikowano 4 marca, zaś w naszym powiecie 29 marca. Skala zjawiska spowodowała, że 11 marca Światowa Organizacja Zdrowia uznała COVID-19 jako pandemię, czyli globalną epidemię. W Polsce 12 marca wprowadzono stan zagrożenia epidemicznego, zaś 20 marca stan epidemii. Konsekwencją pojawiających się zakażeń i jej przeciwdziałania wprowadzono daleko idące obostrzenia, które w przeszłości nigdy w zasadzie nie miały miejsca w takiej skali. Zamknięto szkoły, przedszkola, szpitale i domy pomocy społecznej. Przestały funkcjonować instytucje kultury, obiekty sportowe, a nawet ograniczono wejścia do parków, bulwarów, deptaków i innych miejsc rekreacji. Ograniczono również wstęp na liturgię w kościele, zaś zakupy w sklepach odbywały się w ustalonym reżimie sanitarnym. Bardzo często opuszczaliśmy nasze miejsca pracy, zaś jednym z najczęściej używanych określeń tego czasu był termin lockdown. Ograniczenia objęły w zasadzie wszystkie obszary naszego życia - przypomnał włodarz Pleszewa. 

 

A WY? JAK OCENIACIE OSTATNIE 12 MIESIĘCY? JAK WYGLĄDAŁ MINIONY ROK, KTÓRY ZDOMINOWANY ZOSTAŁ PRZEZ KORONAWIRUSA? JAK PANDEMIA WPŁYNĘŁA NA WASZE ŻYCIE? ZAPRASZAMY DO KOMENTARZY

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy