Koronawirus to taka dziwna choroba, która oddala nas od siebie. Zarażony musi się izolować. Kontakt - nawet z najbliższymi – nie jest możliwy. Wiedzą to nader dobrze pacjenci oddziału covidowego w pleszewskim szpitalu. Wielu z nich od dłuższego czasu nie widziało rodziny. Nie mogą wyjść nawet na chwilę z tzw. izolatki. Dlatego tak potrzebna jest im choćby rozmowa telefoniczna. Nie każdy ma jednak smartfona czy dostęp do Internetu. Ale i na to znalazła się rada.
Koronawirus. 40 pacjentów w PCM
Blisko 40 pacjentów leczonych jest obecnie na oddziale covidowym w Pleszewskim Centrum Medycznym. W różnym stopniu przechodzą oni zakażenie koronawirusem. Wszystkich jednak łączy jedno - zakaz bezpośrednich kontaktów z rodzinami. Tymczasem nie każdy ma przy sobie telefon i dostęp do Internetu – pozwalający na połączenie się z bliskimi. Stąd inicjatywa jednego z darczyńców, który myśląc o chorych przebywających w izolacji – podarował szpitalowi cztery tablety.Sprzęt wykorzystywany jest właśnie przez przebywających na oddziale covidowym i dla przewlekłe chorych. Urządzenia wyposażono w darmowy dostęp do Internetu po to, aby online mogli kontaktować się ze swoimi najbliższymi.
- Zdajemy sobie sprawę, że szczególnie dla osób starszych odseparowanie od rodzin jest bardzo trudne. Dlatego teraz każdy z nich może w dowolnym momencie - korzystając z połączenia video - porozmawiać z najbliższymi – mówi Błażej Górczyński, prezes Pleszewskiego Centrum Medycznego.
W razie konieczności przy obsłudze urządzeń pacjentom pomaga personel.
Koronawirus. Kontakt pomaga
Dla każdego chorego kontakt z bliskimi jest niezwykle ważny. Również dla zmagających się z koronawirusem. Wiadomo, że zwykła rozmowa może mieć wpływ na lepsze samopoczucie, a nawet pomaga szybciej wrócić do zdrowia.
- Ci, którzy trafili na oddział covidowy są całkowicie odizolowani od świata zewnętrznego. Dlatego często widzimy łzy wzruszenia u pacjentów rozmawiających dzięki tabletom przez komunikatory internetowe ze swoimi współmałżonkami, dziećmi czy wnukami - mówi dr n. med. Krzysztof Cieszyński – ordynator oddziału wewnętrznego i zarazem szef oddziału covidowego w Pleszewskim Centrum Medycznym.
Z osobami z zewnątrz nie mogą też mieć bezpośredniego kontaktu pacjenci oddziałów dla przewlekłe chorych - Paliatywnego i Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego. Przebywający tam chorzy są szczególnie podatni na zakażenie COVID-19. Dlatego oni również mogą korzystać z podarowanych szpitalowi tabletów.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.