Reklama

Korzystałeś z programu "Czyste Powietrze"? Uważaj na oszustów!

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Korzystałeś z programu "Czyste Powietrze"? Uważaj na oszustów! - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości 72 przedsięwzięcia udało się do tej pory zrealizować w ramach programu „Czyste Powietrze” na terenie gminy Czermin. Mieszkańcy chętnie korzystają z dotacji na wymianę ekologicznych źródeł ciepła czy termomodernizację budynków.

Gmina Czermin z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu przy realizacji programu „Czyste Powietrze” współpracuje od 2019 roku.

- Od 2021 roku w urzędzie funkcjonuje punkt konsultacyjno – informacyjny „Czyste Powietrze”, mający na celu łatwiejszy dostęp mieszkańców do aplikowania o środki na wymianę ekologicznych źródeł ciepła, czy termomodernizację budynków – mówił nam jakiś czas temu wójt Czermina - Sławomir Spychaj.

Warto widzieć, że od 3 stycznia ruszyła nowa wersja programu. Zmiany obejmują m.in. podwyższenie progów dochodowych, zwiększenie wysokości dotacji oraz możliwość złożenia kolejnego wniosku o dofinansowanie dla tych, którzy już wcześniej skorzystali z „Czystego Powietrza”.

Program "Czyste Powietrze" w Czerminie 

W samym Czerminie do tej pory udało się zrealizować 72 przedsięwzięcia na kwotę ponad 900 tys. zł. Niestety, w ostatnim czasie pojawiło się sporo nieuczciwych wykonawców, którzy proponują wykonanie prac dofinansowanych z „Czystego Powietrza”.

– Dlatego zachęcamy do weryfikacji firmy jeszcze przed podpisaniem umowy – przestrzegają czermińscy urzędnicy.

Pierwszym krokiem do zweryfikowania uczciwość firmy jest sprawdzenie w bezpłatnych publicznych, ogólnodostępnych źródłach - czy jest ona zarejestrowana i czy jest aktywnym przedsiębiorcą. Można to zrobić w rejestrach dostępnych w sieci  m.in. w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (spis dotyczący osób fizycznych, które prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą lub są wspólnikami spółki cywilnej), Krajowym Rejestrze Sądowym oraz na portalu podatkowym Ministerstwa Finansów (wykaz podmiotów zarejestrowanych jako podatnicy VAT, niezarejestrowanych oraz wykreślonych i przywróconych do rejestru VAT) – tu sprawdzisz czy wykonawca jest czynnym podatnikiem VAT oraz - czy numer identyfikacji podatkowej NIP podany przez niego jest poprawny, uchylony, unieważniony lub - czy istnieje, a także sprawdzisz numery rachunków bankowych będących rachunkami rozliczeniowymi przedsiębiorcy.

 - Prosimy w szczególności uważać na wykonawców, którzy oferują wyłącznie usługę pod warunkiem przesłania dofinansowania z programu „Czyste Powietrze”- bezpośrednio na rachunek bankowy wykonawcy – wskazują urzędnicy.

Dlatego najlepiej współpracować z firmami poleconymi i znanymi na lokalnym rynku.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy