reklama

Ksiądz prałat Henryk Szymiec i ks. prałat Wiesław Kondratowicz z tytułami "Zasłużony dla Rozwoju Miasta i Gminy Pleszew"

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Ksiądz prałat Henryk Szymiec i ks. prałat Wiesław Kondratowicz z tytułami "Zasłużony dla Rozwoju Miasta i Gminy Pleszew" - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
6
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
WiadomościKsiądz prałat Henryk Szymiec - wieloletni proboszcz parafii pw. Ścięcia św. Jana Chrzciciela w Pleszewie oraz ks. prałat Wiesław Kondratowicz, dotychczasowy duszpasterz parafii pw. św. Bartłomieja Apostoła w Kowalewie - otrzymali tytuł "Zasłużony dla Rozwoju Miasta i Gminy Pleszew".
reklama

Kolejne dwie osoby dołączą już wkrótce oficjalnie do zaszczytnego grona "Zasłużonych dla Miasta i Gminy Pleszew". 

Podczas ostatniej - przedwakacyjnej - sesji rady miasta, radni przegłosowali stosowne uchwały.

"Zasłużony dla Rozwoju Miasta i Gminy Pleszew"

Przypomnijmy: wspomniane wyróżnienie przyznawane jest za szczególne osiągnięcia - do tej pory przyznano 53 tytuły "Zasłużony dla Rozwoju Miasta i Gminy Pleszew".

Listę otwiera był premier RP prof. Hanna Suchocka, a do połowy czerwca zamykali ją były burmistrz Marian Adamek oraz wieloletni przewodniczący rady miasta - Olgierd Wajsnis,  którym przyznano je podczas uroczystej sesji z okazji 740-lecia Pleszewa. Pisaliśmy o tym szeroko:

Odchodzący proboszcz z Pleszewa i odchodzący proboszcza z Kowalewa docenieni przez władze samorządowe

Zgodnie z najnowszymi uchwałami, które podjęli pleszewscy radni podczas sesji 29 czerwca, tytuł "Zasłużony dla Rozwoju Miasta i Gminy Pleszew" przyznany zostanie księdzu prałatowi Henrykowi Szymcowi - wieloletniemu proboszczowi parafii pw. Ścięcia św. Jana Chrzciciela w Pleszewie oraz ks. prałatowi Wiesławowi Kondratowiczowi, dotychczasowemu duszpasterzowi parafii pw. św. Bartłomieja Apostoła w Kowalewie.

Przypomnijmy: obydwaj wieloletni proboszczowie już wkrótce oficjalnie przejdą na emeryturę.

O zmianach w parafiach w naszej diecezji pisaliśmy szerzej na początku czerwca:

Ks. prałat Henryk Szymiec z tytułem "Zasłużony dla Miasta i Gminy Pleszew"

Ks. prałat Henryk Szymiec urodził się w 1957 r. w Dąbrowie Górniczej (woj. śląskie).

Studia filozoficzno-teologiczne odbył na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. Został wyświęcony na kapłana 30 maja 1982 r. w Katedrze Św. Rodziny w Częstochowie z rąk Ordynariusza Częstochowskiego Ks. Biskupa Stefana Bareły.

Pracował jako wikariusz w parafii w Osjakowie i Dąbrowie Górniczej, następnie był proboszczem w Sosnowcu, Walichnowach i Wysocku Wielkim. 30 czerwca 1993 r. został powołany do organizowania Wyższego Seminarium Duchownego w Kaliszu. W 1997 r. spoczywała na nim odpowiedzialność za przygotowanie wizyty Ojca Świętego Jana Pawła II w Kaliszu.

Do 30 czerwca 2001 r. pełnił urząd dyrektora administracyjno-ekonomicznego tegoż seminarium, będąc równocześnie jego budowniczym. Ponadto był budowniczym Kurii Diecezjalnej w Kaliszu i Domu Księży Seniorów im. Jana Pawła II w Ostrowie Wielkopolskim, a także przeprowadził rozbudowę Klasztoru Sióstr Kamedułek w Złoczewie.

Od 30 czerwca 2001 r. jest proboszczem parafii pw. Ścięcia św. Jana Chrzciciela w Pleszewie.

- Podjął wiele inicjatyw duszpasterskich i patriotycznych - wyliczają w uzasadnieniu przyznania tytułu władze Pleszewa.

Przygotował w parafii dwa wielkie nawiedzenia, z bardzo licznym uczestnictwem wiernych: najpierw obrazu Jezusa Miłosiernego, a następnie Matki Bożej w Ikonie Jasnogórskiej.

Doprowadził do ustanowienia Św. Jana Chrzciciela Patronem miasta, a Św. Jana Pawła II jego Honorowym Obywatelem. Był także członkiem delegacji miejskiej, która wręczała tytuł Ojcu Świętemu w Watykanie. Udało mu się sprowadzić do Pleszewa Siostry Salezjanki, którym przekazał należący do parafii dom przy ul. Podgórnej w Pleszewie. Był jednym z głównych organizatorów 15. Dożynek Diecezjalnych Diecezji Kaliskiej w 2007 r.

Powołał do istnienia prężnie działającą przy parafii Akcję Katolicką, wraz z którą zorganizował wiele festynów w Ogrodzie Jordanowskim. Od wielu lat jest też organizowana wieczerza wigilijna dla około 300 samotnych, starszych i bezdomnych. Przez szereg lat Akcja Katolicka redagowała i wydawała miesięczną gazetę „Orędownik Pleszewski”.

Przeprowadził gruntowne remonty kościoła i wszystkich budynków parafialnych. Została odnowiona elewacja świątyni, wymieniono dach na nowy, wyremontowano także całe wnętrze. Zorganizował kaplicę wieczystej adoracji Najświętszego Sakramentu. Gruntownie została wyremontowana także plebania oraz budynek wikariatu.

- Wiele znaczących prac podjął także przy Domu Parafialnym im. Ks. Piotra Skargi i Ogrodzie Jordanowskim. Dzięki jego zabiegom udało się powiększyć o powierzchnię 0,5 hektara cmentarz parafialny przy ul. Kaliskiej. Pobudował też przy kościele Mur Pamięci z wieloma pamiątkowo-patriotycznymi tablicami. 25 marca 1995 r. Biskup Kaliski Stanisław Napierała nadał mu godność Kanonika Kaliskiej Kapituły Katedralnej, a trzy lata później, 8 października 1998 r., godność Prałata tejże Kapituły - czytamy w uzasadnieniu.

20 czerwca 2005 r. Ojciec Św. Jan Paweł II mianował go Prałatem Papieskim. Przez wiele lat pełnił urząd wikariusza biskupiego do spraw ekonomiczno-administracyjno - gospodarczych diecezji kaliskiej.

Opublikował drukiem książkę zatytułowaną „Inwestowanie nie tylko w doczesność - aby życie miało sens”, a także kilka rozdziałów napisanych w różnych pracach zbiorowych - np. „Ut Vitam Habeant”, „W blaskach Miłosierdzia Bożego”, „Jedność w wielości”, „Dobroć Pana Boga Naszego niech będzie nad nami”, ponadto kilkanaście artykułów w różnych numerach Roczników Pleszewskich i w prasie („Opiekun”, „Orędownik Pleszewski”, „Gazeta Pleszewska”). 

Ks. prałat Wiesław Kondratowicz "Zasłużony dla Miasta i Gminy Pleszew"

Ks. prałat Wiesław Kondratowicz urodził się 22 października 1948 r. w Śremie.

Jest absolwentem Arcybiskupiego Seminarium Duchownego w Poznaniu i Wydziału Teologicznego UAM w Poznaniu z tytułem magistra lic. teologii pastoralnej. Został wyświęcony na kapłana 23 maja 1974 r. w Czempiniu.

Pracował jako wikariusz w Międzychodzie, Obornikach Wlkp., Koźminie, Buku, Biezdrowie, Murowanej Goślinie i Poznaniu. W 1987 r. został proboszczem parafii św. Józefa w Myjomicach.

18 grudnia 1993 r. mianowano go proboszczem parafii św. Bartłomieja Apostoła w Kowalewie i dyrektorem Diecezjalnego Ośrodka Duszpasterstwa Trzeźwości w Kowalewie.

Jeszcze w latach 80. XX wieku rozpoczął pracę z uzależnionymi księżmi. Krótko po powołaniu diecezji kaliskiej jej pierwszy biskup Stanisław Napierała wyraził życzenie, aby przy parafii w Kowalewie utworzyć ośrodek o zasięgu diecezjalnym. Podjęte przez ks. Wiesława prace wykończeniowe budynku przeznaczonego na dom katechetyczny, zostały zwieńczone poświęceniem siedziby ośrodka 8 września 1994 r. Dekretem Biskupa Kaliskiego w 1999 r., został mianowany Diecezjalnym Duszpasterzem Trzeźwości Diecezji Kaliskiej.

Poza utworzeniem Ośrodka terapii dla księży z problemem alkoholowym, jest autorem wielu publikacji w prasie katolickiej i świeckiej oraz uczestnikiem audycji radiowych i telewizyjnych poświęconych trzeźwości i zwalczaniu uzależnień. Został powołany na stanowisko Konsultora Zespołu Apostolstwa Trzeźwości przy Konferencji Episkopatu Polski, Wiceprzewodniczącego Katolickiego Stowarzyszenia Trzeźwości w Kowalewie oraz kapelana Ochotniczej Straży Pożarnej w Kowalewie.

- Dzięki jego działalności Kowalew znany jest w kraju z prężnie i wzorowo prowadzonego ośrodka terapii dla osób jej potrzebujących - czytamy m.in. w uzasadnieniu przyznania tytułu.

Na uwagę zasługuje także jego działalność na niwie parafialnej. Przy wsparciu całej wspólnoty, podjął wiele prac remontowych i konserwatorskich w świątyni parafialnej, co zaowocowało gruntownym odnowieniem wnętrza kościoła (odrestaurowanie ołtarza, malowanie ścian, nowe ławki, kapitalny remont wieży i dachu kościoła, remont organów).

Przez wiele lat prowadził ożywioną działalność katechizacyjną z młodzieżą i dziećmi kowalewskiej parafii, organizując dla nich obozy letnie czy wyjazdy na zimowiska. Jest pomysłodawcą Parafialnego Parku Rodzinnego, powstałego na niewykorzystanej ziemi obok kościoła i plebanii, który ma służyć jako miejsce wspólnych spotkań parafian nie tylko na modlitwie, ale i na wspólnym spędzaniu czasu - poprzez rozmowy, czy zabawy.

Ponadto stworzył parafialne muzeum prezentujące eksponaty odnalezione na terenie kościoła i przyległych obiektów kościelnych. Najcenniejszymi zabytkami są XVIII-wieczne sukienki z obrazu Matki Boskiej Kowalewskiej oraz XVII-wieczna polichromia z drewnianego kościoła, który w 1938 r. został rozebrany.

- Można więc śmiało nazwać go strażnikiem historii parafii w Kowalewie. W 2010 r. Biskup Kaliski Stanisław Napierała nadał mu godność Prałata Kapituły Konkatedralnej w Ostrowie Wielkopolskim. Został odznaczony Odznaką Honorową „Za Zasługi dla Województwa Wielkopolskiego” oraz brązowym, srebrnym i złotym Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa - można przeczytać na końcu uzasadnienia uchwały, nadającej kapłanowi tytuł "Zasłużonego dla Rozwoju Miasta i Gminy Pleszew".

 

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama