W poznański urzędzie wojewódzkim wojewoda Agata Sobczyk uhonorowała Złotym, Srebrnym i Brązowym Krzyżem Zasługi oraz Złotym, Srebrnym i Brązowym Medalem za Długoletnią Służbę działaczy społecznych, kulturalnych, samorządowców, działaczy opozycji antykomunistycznej, sportowców oraz pracowników służby zdrowia.
- Zaczynając pełnienie funkcji wojewody miałam świadomość, że jedną z podstaw sukcesów Wielkopolski są ludzie. Zdolni, pracowici, otwarci na nowe i na innych ludzi. Każdy tydzień tylko upewniał i upewnia mnie w tym przekonaniu - mówiła Agata Sobczyk podczas uroczystości. - Po raz pierwszy jednak mam okazję Wielkopolankom i Wielkopolanom oficjalnie podziękować za codzienną pracę, sumienność i patriotyzm, rozumiany jako nieustanny proces współtworzenia Ojczyzny, w której każdy z powodzeniem może budować swoje osobiste i społeczne szczęście.
Krzyż Zasługi został ustanowiony w 1923 r. Nadawany jest osobom, które działają na rzecz dobra publicznego, charytatywnie pomagają potrzebującym.
Z kolei, Medal za Długoletnią Służbę został ustanowiony w 1938 r. Jest nadawany za wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej w służbie państwa.
Krzyż Zasługi dla księdza prałata Henryka Szymca
W gronie wyróżnionych Wielkopolan znalazł się ks. Prałat Henryk Szymiec, który przez 22 lata był proboszczem parafii pw. Ścięcia św. Jana Chrzciciela w Pleszewie. Z jego inicjatywy św. Jan jest patronem miasta, a św. Jan Paweł II Honorowym Obywatelem Pleszewa.Udało mu się sprowadzić do Pleszewa Siostry Salezjanki, którym przekazał należący do parafii dom przy ul. Podgórnej. Był jednym z głównych organizatorów 15. Dożynek Diecezji Kaliskiej w 2007 r. Powołał do istnienia prężnie działającą przy parafii Akcję Katolicką, wraz z którą zorganizował wiele festynów w Ogrodzie Jordanowskim. Od wielu lat jest też organizowana wieczerza wigilijna dla około 300 samotnych, starszych i bezdomnych.
Dzięki jego zabiegom kapłana, udało się zbudować przy kościele Mur Pamięci z wieloma pamiątkowo-patriotycznymi tablicami. 20 czerwca 2005 r. Ojciec Św. Jan Paweł II mianował go Prałatem Papieskim. Przez wiele lat pełnił urząd wikariusza biskupiego do spraw ekonomiczno-administracyjno-gospodarczych diecezji kaliskiej. Ponadto był budowniczym Kurii Diecezjalnej w Kaliszu i Domu Księży Seniorów im. Jana Pawła II w Ostrowie Wielkopolskim, a także przeprowadził rozbudowę Klasztoru Sióstr Kamedułek w Złoczewie.
W 2023 roku Rada Miejska w Pleszewie nadała mu tytuł "Zasłużony dla Rozwoju Miasta i Gminy Pleszew".
Warto dodać, że w gronie wyróżnionych znalazł się również Waldemar Stanisław Cierniak, nadleśniczy Nadleśnictwa Grodziec, które częściowo obejmuje swoim zasięgiem powiat pleszewski. Otrzymał on Srebrny Krzyż Zasługi - za zasługi w działalności na rzecz edukacji przyrodniczej.
Waldemar Cierniak stwierdził, że traktuje to odznaczenie jako wyraz uznania dla wszystkich pracowników Nadleśnictwa Grodziec - za zaangażowanie dla dobra społeczeństwa i lasu oraz otwartość na współpracę z samorządami i organizacjami społecznymi.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.