Reklama

Kto odbierze odpady od mieszkańców w gminie Gizałki? Samorząd szuka wykonawcy

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Kto odbierze odpady od mieszkańców w gminie Gizałki? Samorząd szuka wykonawcy - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Gmina Gizałki szuka firmy, która będzie odbierała odpady od mieszkańców. To już kolejne podejście samorządu do tego tematu. Pierwszy przetarg trzeba było unieważnić. Dlaczego?

Do tej pory odpady od mieszkańców gminy Gizałki odbierała firma ZGO Nova. Umowa z wykonawcą obowiązywała jednak do końca sierpnia. Gmina ogłosiła więc przetarg. Zgłosiły się trzy firmy. Wspomniana ZGO Nova z Witaszyczek, pleszewskie Przedsiębiorstwo Komunalne i  WM Wiatrowiec Energie z Nowej Wsi. Ta ostatnia złożyła najniższą cenowo ofertę i została wybrana jako najkorzystniejsza. 

Mieszkańcy Gizałek nie mają powodów do obaw 

Kilka dni później do Krajowej Izby Odwoławczej zostało wniesione odwołanie przez firmę ZGO Nova.

– Firma, która złożyła najkorzystniejszą ofertę została wezwana przez nas do złożenia wyjaśnień, nie złożyła nam tych wyjaśnień. Dlatego unieważniamy przetarg i ogłaszamy na dniach kolejny – zapowiada wójt Robert Łoza.

Kto teraz odbiera odpady od mieszkańców?

– Zleciliśmy to zadanie na dwa miesiące bez zastosowania przepisów ustawy o zamówieniach publicznych z firmie która złożyła najkorzystniejsza ofertę, czyli WM Wiatrowiec. Do tego czasu chcemy ogłosić przetarg i wybrać wykonawcę na podstawie. Mieszkańcy nie mają powodów do zmartwień – zapewnia Łoza.

Gizałki. Pojemniki zamiast worków

Warto przypomnieć, że w ostatnim czasie na terenie gminy Gizałki wprowadzono sporo zmian do sytemu segregacji. Po pierwsze od września nie mogą już wystawiać bioodpadów w workach, jak to było do tej pory. Tego rodzaju nieczystości muszą gromadzić wyłącznie w brązowych pojemnikach – do tego przeznaczonych.

Pojemnik na bioodpady otrzymał - bezpłatnie - każdy właściciel nieruchomości zamieszkałej, który złożył deklarację o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi i nie korzysta ze zwolnienia z tytułu kompostowania bioodpadów. Pojemność pojemnika, który trafił na posesje zależał od tego - ile osób ją zamieszkuje. I tak mniejszy, czyli 120-litrowy, dotyczy nieruchomości na której zamieszkuje do 5 osób włącznie. Z kolei większy - 240-litrowy  - w przypadku zamieszkiwania posesji przez 6 i więcej osób. Ale to nie wszystko. 

Segregacja popiołu w gminie Gizałki  

Od września mieszkańcy gminy segregują również popiół. Tego typu działania – jak przekonuje wójt - podyktowane są głównie względami ekonomicznymi.

- Czynimy to po to, aby stawki, które płacimy za zagospodarowanie odpadów, były niższe - wskazuje.

Wyodrębnienie kolejnej frakcji ma spowodować, że masa odpadów zmieszanych się zmniejszy - zwłaszcza w okresach zimowych. 

- Poza tym samo zagospodarowanie popiołu jest tańsze niż zagospodarowanie tony odpadów zmieszanych, więc liczymy, że dzięki tym zabiegom będzie taniej - dodaje wójt.

I przypomina o prawidłowej segregacji popiołu.

- Jeżeli popiół będzie wrzucany do pojemnika z innymi odpadami urząd gminy określi w drodze decyzji wysokość opłaty za gospodarowanie odpadami stosując wysokość stawki opłaty podwyższonej. W związku z powyższym prosimy o segregowanie popiołu do pojemników użyczonych przez gminę lub do własnych pojemników odpowiednio opisanych „POPIÓŁ” – apeluje Robert Łoza. 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy