Konkurs kulinarny i koncert Urszuli miały miejsce w sobotę w ramach Dni Dobrzycy. W niedzielę natomiast w czasie VI Dobrzyckich Spotkań z Klasyką główną atrakcją był koncert Grażyny Brodzińskiej. Żurek, kaczkę faszerowaną, karpia nadziewanego w sosie, czerninę, kiszoną sałatę, powidła z dyni czy zupę na maślance można było spróbować podczas I Powiatowego Konkursu Dziedzictwa Kulinarnego „Smaki regionów”. Potrawy przygotowały członkinie piętnastu kół gospodyń wiejskich z całego powiatu pleszewskiego, a oceniało je sześcioosobowe jury pod przewodnictwem Grzegorza Koneckiego z Wielkopolskiego Ośrodka Rolniczego w Poznaniu – Zespołu Doradczego w Pleszewie. Po zsumowaniu głosów pierwsze miejsce przyznano KGW Izbiczno za ciastka drożdżowe – grzebienie. Na drugiej pozycji uplasowało się KGW w Pieruszycach, które przygotowało kaczkę faszerowaną. Trzecią lokatę przyznano KGW w Żegocinie za karpia nadziewanego w sosie. Wszyscy, którzy przyszli do namiotu na tyłach parku przy Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy, mogli spróbować smacznej kuchni regionalnej.
Koncert Urszuli w sobotę był główną atrakcją Dni Dobrzycy. Wokalistka szybko nawiązała kontakt z publicznością, która, jak się okazało, wiele jej piosenek znała na pamięć. Można było usłyszeć utwory z pierwszego albumu wokalistki, jak choćby „Fatamorgana” czy „Dmuchawce, latawce, wiatr”. Z nowszego repertuaru artystka zaprezentowała „Na sen”, „Niebo dla ciebie”, „Rysa na szkle”, „Anioł wie”, „Dziś już wiem”. Publiczność domagała się przeboju pt. „Konik na biegunach”, który Urszula wykonała dopiero na końcu koncertu. Nie obyło się bez bisów. Po występie artystka długo, cierpliwie i z uśmiechem podpisywała plakaty oraz swoje fotografie. Pozowała też do zdjęć. Organizatorzy szacują, że na muzyczne wydarzenie tego roku w Dobrzycy przyszło około 3 tysiące osób.
W ostatni dzień weekendu swoją cykliczną imprezę zorganizowało Muzeum Ziemiaństwa Polskiego w Dobrzycy, gdzie odbyły się VI Dobrzyckie Spotkania z Klasyką. W sali balowej pałacu publiczność mogła wysłuchać zespołu wokalno-instrumentalnego MUSICA MAXIMA. O życiu ziemian oraz polskiego dworu opowiedzieli zaproszeni goście. W Panteonie otwarto wystawę fotograficzną „Dwór - polska tożsamość” autorstwa Macieja Rydla. Atrakcją wieczoru był jednak występ Grażyny Brodzińskiej, śpiewaczki operetkowej wraz z orkiestrą młodych muzyków z Krakowa. Publiczność wysłuchała najbardziej znanych polskich arii i pieśni.
(nap) Więcej zdjęć z kulturalnego weekendu w Dobrzycy - w galerii.