„Przyszli my tu po dyngusie, zaśpiewamy o Jezusie, o Jezusie, o Maryi, o tej świętej familiji. Pani daje, pan rozdaje, proszę o święcone jaje" - ta przyśpiewka bardzo często towarzyszy przebierańcom i jest przekazywana z pokolenia w pokolenie.
Przebierańcy wykonują ją przy każdym domu – w drugi dzień Wielkiej Nocy – czyli w lany poniedziałek. W tym czasie kominiarze biegają po wsi i „murzą” dzieci oraz panny. Po wsi chodzi też (choć to coraz rzadszy widok) niedźwiedź – w stroju z powiązanej słomy grochowej - a towarzyszą mu - pan młody, panna młoda, chłop, baba, kominiarze. W grupie jest także grajek: akordeonista lub gitarzysta. Pan młody i panna młoda tańczą, a pozostali śpiewają. Odwiedziny takie zgodnie z tradycją mają gwarantować szczęście i powodzenie.
W tym roku wielkanocni przebierańcy pojawili się m.in. na ulicach Fabianowa w gminie Dobrzyca, Turska w gminie Gołuchów i Rokutowa w gminie Pleszew.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.