Dziś Niedziela Palmowa - dzień, który w Kościele katolickim rozpoczyna Wielki Tydzień. Podczas mszy św. celebrowanych w Niedzielę Palmową wspominany jest uroczysty wjazd Jezusa do Jerozolimy, a także odczytywany opis męki Chrystusa.
Niedziela Palmowa w farze w Pleszewie. Atrakcją był osiołek!
W kościołach w całej Polsce tego dnia odbywa się także uroczyste święcenie palm wielkanocnych. Nie inaczej było w pleszewskiej farze.Warto jednak zaznaczyć, że wspomniane święto miało tu szczególny charakter - podczas procesji nie zabrakło bowiem... prawdziwego osiołka!
Zwierzę było największą atrakcją oczywiście dla dzieci - całe rodziny mogły sobie zrobić z nim zdjęcie. Osiołek przyjechał do Pleszewa z "Oślego Rancza Kanaan" z Krotoszyna.
To nie koniec - dzisiejszy dzień był szczególny również z innego względu - podczas mszy św. odbyło się uroczyste wprowadzenie na stałe relikwii błogosławionej rodziny Ulmów.
Co symbolizuje Niedziela Palmowa?
Przypomnijmy: Niedziela Palmowa jest świętem ruchomym w kalendarzu chrześcijańskim. Dzień ten przypada siedem dni przed Wielką Nocą, jednocześnie też jest początkiem Wielkiego Tygodnia.Co symbolizuje?
W Niedzielę Palmową wspomina się uroczysty wjazd Jezusa do Jerozolimy jako Mesjasza i Króla. Wydarzenie to opisane zostało przez czterech ewangelistów. Mieszkańcy Jerozolimy witali Jezusa jako ich króla i wyzwoliciela. Pod nogi osiołka, na którym jechał Jezus, rozkładano szaty, a dzieci machały na cześć Jezusa palmowymi gałązkami. Na pamiątkę tamtych wydarzeń w Niedzielę Palmową święci się palmy, a podczas mszy świętej odczytywany jest opis Męki Pańskiej.
W przeszłości palemki wykonywało się zazwyczaj z gałązek (wierzby, bukszpanu czy też traw) albo z trzciny.
Niedziela Palmowa. Początek Wielkiego Tygodnia
Po Niedzieli Palmowej rozpoczyna się Wielki Tydzień.Po tym dniu następuje Wielki Poniedziałek, Wielki Wtorek i Wielka Środa. Są to dni poświęcone pojednaniu. W kościołach odbywają się specjalne nabożeństwa przypominające nauki Jezusa w Jerozolimie.
Triduum Paschalne to z kolei najważniejsze wydarzenie w roku liturgicznym w Kościele katolickim.
W trakcie jego trwania celebruje się misterium paschalne: mękę, śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa. Triduum Paschalne rozpoczyna się w Wielki Czwartek wieczorem, a kończy nieszporami w Wielką Niedzielę (Niedzielę Wielkanocną).
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.