reklama

Legionella w Krotoszynie. Co muszą zrobić osoby, które były na basenie?

Opublikowano:
Autor:

Legionella w Krotoszynie. Co muszą zrobić osoby, które były na basenie? - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościNa basenie w Krotoszynie, który odwiedzają również mieszkańcy naszego powiatu, wykryto bakterię Legionella. Władze krytej pływalni zamknęły obiekt i wdrożyły procedury mające na celu usunięcie bakterii. Jakie są zalecenia sanepidu dla osób, które korzystały z krotoszyńskiego basenu?
reklama

Władze krytej pływalni w Krotoszynie podgrzewają wodę do temperatury ponad 65 stopni Celsjusza, by usunąć bakterie Legionella. Wczoraj w godzinach popołudniowych - po przebadaniu próbek wody i stwierdzeniu bakterii - pływalnia została zamknięta

reklama

Legionella w Krotoszynie. Kiedy badano próbki wody?

Woda na krotoszyńskim basenie nie jest badana codziennie. Nie wiadomo więc, kiedy dokładnie bakterie Legionella pojawiły się w ciepłej wodzie z urządzeń natryskowych w strefie prysznicowej.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Krotoszynie zobowiązał zarządcę pływalni do wykonywania badań wody w kierunku Legionella sp. w częstotliwości 1 raz na kwartał oraz każdorazowo w przypadku wystąpienia sytuacji mogącej mieć wpływ na pogorszenie jakości wody na pływalni - informuje  Joanna Kobus-Marczak z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Krotoszynie.

Ostatni pobór próbek wody na terenie krytej pływalni w Krotoszynie wykonywany był 27 października. 

reklama

Krotoszyn. Władze "Wodnika" podgrzewają wodę, by usunąć bakterie Legionella

W tej chwili na krotoszyńskiej krytej pływalni prowadzone są procedury, które mają na celu zlikwidowanie bakterii Legionella. 

Decyzją Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Krotoszynie kryta pływalnia Wodnik została zamknięta bezzwłocznie po uzyskaniu wyniku badania wody, w którym stwierdzono ponadnormatywną ilość bakterii z rodz. Legionella w ciepłej wodzie użytkowej pobranej z urządzeń natryskowych w strefie prysznicowej - mówi Joanna Kubus-Marczak. 

Władze CSiR "Wodnik" zarządziły podgrzewanie wody do temperatury ponad 65 stopni Celsjusza w celu usunięcia bakterii. 

reklama

Zarządca basenu został zobowiązany do podjęcia działań naprawczych zmierzających do doprowadzenia jakości ciepłej wody użytkowej do wymaganych parametrów czystości mikrobiologicznej zgodnych z obowiązującymi normami. Skuteczność podjętych czynności naprawczych będzie oceniona na podstawie ponownych badań bakteriologicznych wody. Dopiero po uzyskaniu  prawidłowych wyników pływalnia zostanie ponownie otwarta - informuje przedstawicielka krotoszyńskiego sanepidu. 

Krotoszyn. Jakie zalecenia ma sanepid dla osób, które korzystały z basenu? 

Osoby, które w ostatnich dniach korzystały z krytej pływalni w Krotoszynie powinny obserwować swój organizm i zwracać uwagę na niepokojące objawy. 

Ze względu na fakt, że bakterie z rodz. Legionella dają niespecyficzne objawy, osoby korzystające w ostatnim okresie z pływalni powinny obserwować swój organizm. W razie wystąpienia pogorszenia stanu zdrowia należy skontaktować się z lekarzem - podkreśla Joannna Kobus-Marczak. 

Legionella - jak się chronić?

Bakterie Legionelli wykrywane są instalacjach wodno-kanalizacyjnych hoteli, szpitali, domów opieki, w kurkach i sitkach prysznicowych, w zbiornikach magazynujących wodę, urządzeniach klimatyzacyjnych i nawilżających, w basenach z hydromasażem, basenach termalnych, basenach spa, w urządzeniach medycznych. By się namnażać, wymagają jedynie odpowiedniej temperatury (między 20°C a 50°C) i obecności w wodzie zanieczyszczeń i osadów (takich jak rdza, glony, kamień wapienny), które wykorzystują jako źródło substancji odżywczych.   

Ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. zagrożeń epidemicznych – dr Paweł Grzesiowski informuje, że zachorowania spowodowane kontaktem z Legionellą nie są żadną nowością. Występują na całym świecie i wykryto je już pół wieku temu. W rozmowie z Gazetą.pl wyjaśnił, że jej obecność jest niemal czymś naturalnym, natomiast przez chlorowanie, ozonowanie i właściwą filtrację pozbywamy się jej. To naturalny mieszkaniec zbiorników wodnych, wodny patogen, który ma 15 różnych podtypów i tylko ten jeden jest niebezpieczny dla człowieka.  

Bakterie Legionella żyją w biofilmie, który "okleja" wszystkie miejsca wypełnione wodą, na przykład rury, kanały czy inne zbiorniki wodne. Jeśli jest w małych ilościach, to na ogół nie wywołuje żadnych objawów u ludzi. Natomiast, jeśli ta bakteria się namnoży w wodzie i rozpyli w postaci pary wodnej, na przykład pod prysznicem, w kurtynach wodnych, fontannach, wówczas ludzie ją wdychają i tak dostaje się do płuc. Wtedy wywołuje zachorowanie - tłumaczył ekspert. 

Jak się chronić przed bakteriami Legionella?

  • zachować temperaturę wody w urządzeniach grzewczych na poziomie 60°C,
  • regularnie czyścić i dezynfekować urządzenia natryskowe w domu (głowice prysznicowe, nawilżacze powietrza, wanny z hydromasażem) zgodnie z zaleceniami producenta,
  • po nieużywaniu kranu ponad dwa tygodnie odkręcić wodę na przynajmniej dwie minuty, zanim zaczniemy z niej korzystać,
  • okresowo opróżniać i przepłukiwać urządzenia grzewcze, zgodnie z zaleceniami producenta, aby zredukować osiadające na dnie i ściankach zanieczyszczenia. 

Zakażenie bakteriami Legionella - kto jest w grupie ryzyka?

Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego Państwowy Zakład Higieny informuje, że większość zdrowych osób narażonych na kontakt z bakteriami Legionella nie zachoruje. Najbardziej podatne na zachorowanie są osoby:

  • w wieku powyżej 50 roku życia, zwłaszcza mężczyźni
  • palące papierosy (obecnie lub w przeszłości)
  • nadużywające alkoholu
  • u których występują inne choroby, zwłaszcza cukrzyca, niewydolność nerek, przewlekłe choroby płuc z niedoborami odporności np. zakażone wirusem HIV, z chorobą nowotworową, po przeszczepach.
Osoby te należą również do grupy podwyższonego ryzyka ciężkiego przebiegu legionellozowego zapalenia płuc.

Po pojawieniu się niepokojących objawów – szczególnie jeśli szybko narastającej gorączce towarzyszy ból w klatce piersiowej i trudności w oddychaniu – należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza – podkreślają eksperci z Instytutu.

Jak dodają, najczęściej między ekspozycją na bakterię a początkiem objawów upływa 5 do 7 dni, chociaż okres wylęgania choroby może wahać się od dwóch do dziesięciu dni, a jedynie w rzadkich przypadkach objawy mogą wystąpić po dłuższym czasie.

Co ważne, jak informuje sanepid: Legionella nie przenosi się drogą pokarmową tzn. nie jest dla nas niebezpieczna, gdy trafi do układu pokarmowego wraz ze spożytą wodą.

reklama
reklama
Artykuł pochodzi z portalu krotoszynska.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama