Reklama

Mają zaledwie 12 lat. Staną przed sądem

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Do sądu dla nieletnich trafi sprawa dwóch 12-latków z Pleszewa. Chłopcy odpowiedzą za kradzież.

Do zdarzenia doszło na terenie posesji domu jednorodzinnego przy ulicy Kochanowskiego w Pleszewie . Z piwnicy, zginęły dwa rowery o wartości kilkuset złotych. Kradzież zgłosiły ich właścicielki. 

Policjanci ustalili, że  czynu dopuściło się dwóch 12-latków, mieszkańców Pleszewa. 

 - Chłopcy, skradli rowery, a następnie urządzili sobie przejażdżkę po mieście. Gdy im się znudziło, jednoślady porzucili – mówi nam Monika Kołaska, rzecznik prasowy pleszewskiej policji. 

Rowery powróciły do prawowitych właścicieli. Sprawa 12-latków trafi do sądu dla nieletnich. 

Co grozi nieletnim?

Młodzi ludzie często uważają, że jeśli nie skończyli 18 roku życia- są bezkarni. Często myślą, iż cała odpowiedzialność za ich czyny spada na ich rodziców. To błąd. 

Odpowiedzialność karną nieletnich w Polsce reguluje Ustawa z dnia 26 października 1982 r o postępowaniu w sprawach nieletnich (z późn. zm..), a także Kodeks karny, Kodeks rodzinny i opiekuńczy - przypomina Monika Kołaska. 

Mając na uwadze powyższe regulacje prawne możemy rozróżnić trzy sytuacje:

  • Gdy nieletni popełnia czyn niedozwolony przed ukończeniem 13 roku życia – takie osoby nie mają jeszcze zdolności prawnej. Sąd potraktuje popełnienie takiego czynu jako przejaw demoralizacji nieletniego i może stosować środki na podstawie ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich. Zasady odpowiedzialności za czyny niedozwolone może też regulować Kodeks cywilny – jeśli małoletni wyrządzi komuś szkodę odpowiedzialność za jego czyny może ponieść jego opiekun prawny.
  • Gdy nieletni popełnia czyn zabroniony pomiędzy 13, a 17 rokiem życia – przeważnie sąd stosuje wówczas środki wychowawcze lub poprawcze (umieszczenie nieletniego w zakładzie poprawczym) przewidziane przez Ustawę o postępowaniu w sprawach nieletnich. Jeśli natomiast nieletni, który ukończył 15 rok życia popełnił jedno z szczególnie ciężkich przestępstw, może odpowiadać na zasadach określonych w Kodeksie karnym, a więc tak jak osoba dorosła (zależy to od tego, czy sąd uzna, że przemawiają za tym okoliczności sprawy, właściwości i stopień rozwoju sprawcy oraz warunki osobiste). Do powyższych przestępstw możemy zaliczyć m.in. zamach na życie prezydenta RP, zabójstwo, umyślne spowodowanie ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, umyślne spowodowanie niebezpieczeństwa powszechnego lub katastrofy w komunikacji, zgwałcenie zbiorowe lub ze szczególnym okrucieństwem, rozbój, wzięcie zakładników, porwanie samolotu lub statku. W przypadku nieletniego kara za te czyny nie może jednak przekroczyć 2/3 górnej granicy ustawowego zagrożenia, które jest przewidziane za powyższe przestępstwo.
  • Gdy sprawca popełnia czyn zabroniony pomiędzy 17 a 18 rokiem życia – sąd stosuje głównie środki karne przewidziane przez Kodeks karny, lecz wyjątkowo może zastosować środki przewidziane dla nieletnich.
CZYTAJ TAKŻE: Wjechał do rowu. Trafi do aresztu

Środki, które sąd może zastosować wobec nieletniego to m.in.  upomnienie,   zobowiązać do określonego postępowania, a zwłaszcza do naprawienia wyrządzonej szkody,  ustanowić nadzór odpowiedzialny rodziców lub opiekuna,  zastosować nadzór kuratora,  skierować do ośrodka kuratorskiego orzec umieszczenie w młodzieżowym ośrodku wychowawczym albo w rodzinie zastępczej zawodowej. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy