Reklama

Mańkowscy. Kim byli? Co zrobili dla naszego regionu? [FOTO]

Opublikowano:
Autor:

Mańkowscy. Kim byli? Co zrobili dla naszego regionu? [FOTO] - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości

Wernisaż wystawy dotyczącej rodziny Mańkowskich odbył się dziś w Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy. Wzięli w nim udział przedstawiciele rodu z okolic Brodnicy.

Wystawa planszowa „Mańkowscy Herbu Zaremba – z zamiłowania gospodarze, przemysłowcy i społecznicy” jest kontynuacją cyklu poświęconego wybitnym rodzinom ziemiańskim z regionu Wielkopolski.    Przygotowana przez Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy ekspozycja ukazuje rodzinę od strony gospodarności i dużej odpowiedzialności społecznej.

Wystawę będzie można podziwiać w dobrzyckim Panteonie do końca listopada. Przedstawia ona historie rodziny, jej dokonania dla regionu Wielkopolski i losy poszczególnych członków rodu.  

Rodzina Mańkowskich h. Zaremba pochodzi z Mańkowa w powiecie kaliskim (ob. miejscowość zaginiona), które stanowiło część klucza kalinowskiego, głównego gniazda rodu Zarembów. Ich pierwszym znanym przedstawicielem był Jan Mańkowscy wspomniany w 1396 r. Swoją późniejszą pozycję rodzina osiągnęłą po osiedleniu się na Rusi: najpierw na Wołyniu, następnie na Podolu.

Tymczasem w Wielkopolsce linia Teodora, poprzez jego małżeństwo z Bogusławą Dąbrowską, córką generała i twórcy Legionów Polskich, Jana Henryka Dąbrowskiego, zaczęła w okresie zaborów żyć własnym bytem, w oparciu o legendę generała. Na uwagę zasługują nawiązane przez nią znajomości z Kajetanem Koźmianem, Fryderykiem Chopinem i Józefem Marią Hoene-Wrońskim. 


 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE